Türkiye’de 10 ayda 17 bin yer sarsıntısı meydana geldi

Kıran ve Acil Uzanım Yönetimi (AFAD) Başkanı Yunus Sezer, büyüklük genelinde yılbaşından bu yana meydana gelen kestirmece 17 bin depremin 2 bininin akıbet tıpkısı ayda yaşandığını söyledi.

Sezer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de Şimal Rum, Maşrık Anadolu ve Veli Bölgesi Yer Çöküntüsü Sistemi görünmek amacıyla 3 temel fay hattı ile 485 faal kırık bulunduğuna dikkati çekti.

Aktif fayların, Türkiye’nin neredeyse rastgele noktasında zelzele riski oluşturduğunu vurgulayan Sezer, bunların hepsinin 5 ve gövde büyüklükte hareket teksir potansiyeli olduğunu belirtti.

Sezer, Türkiye’bile yılda sayı farkı 24 bin zelzele olduğunu aktararak, “2022’da, bugüne kadar 17 bin civarında ve serencam bir ayda 2 binin üzerinde yer sarsıntısı ölçümlemesi yapıldı. O de bu coğrafyada depremlere hangi kadar maruz kaldığımızı gösteriyor.” dedi.

“Bütün illerimizde 1443 deprem istasyonumuz var”

AFAD’ın hem Türkiye hem dahi bitişik ülkelerdeki depremleri yargılama kendisine izleme ettiğini belirten Sezer, “Bütün illerimizde 1443 sarsıntı istasyonumuz var. Avrupa’birlikte istasyon sayısı itibarıyla 2’nci sıradayız. Çok hareketli şekilde ölçümlemeleri yapıyoruz. Bizim sarsıntı izlem yerimiz var. Orada da arkadaşlarımız 7 çağ 24 saat faaliyet ve çözümlemeler yapıyor. Yargılama kendisine herkesi bilgilendirmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

Kent merkezinden etken kırık sabık el sayısı 24

AA muhabirinin AFAD’dan edindiği bilgiye bakarak, Kuzey Rum Fay Hattı ile Ege Bölgesi Çöküntü Hendeği Sistemi üzerinde 6’şar, Şark Rum Kırık Hattı’nda 4 ve diğer faylar üzerinde 8 koyulmak amacıyla 24 ilin direkt kent merkezinden deli dolu fay geçiyor. Antrparantez 80’den fazla ilçe birlikte doğrudan etkili fay hatları üzerinde bulunuyor.

Bu iller Aksaray, Aydınlık, Balıkesir, Bingöl, Bolu, Burdur, Bursa, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Hakkari, Hatay, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Osmaniye, Sakarya ve Tokat.

Şimal Anadolu Fay Hattı, Rum’yu uçtan kuyruk sokumu kemiği sarıyor

Toplam uzunluğu 1200 kilometre olan Yıldız Küçük Asya Kırık Hattı, doğuda Bingöl’ün Karlıova ilçesinden başlayıp batıda Saros Körfezi’hangi büyüklüğünde uzanıyor.

Doğu Küçük Asya Kırık Hattı’nın bile Bingöl’ün Karlıova ilçesi ile Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesi beyninde tahminî 400 kilometre uzunluğu bulunuyor.

Ege Bölgesi Graben Sistemi yerine adlandırılan kırık sistemi ise Garp Küçük Asya’da kısaca 120 bin kilometrekarelik alanda yer alıyor.

Yılbaşından beri 4 ve beden büyüklükte 128 yer sarsıntısı yaşandı

Türkiye’bile akıbet ayrımsız ayda meydana mevrut 2 bini fazla depremden 13’ü, 4 ve eğin büyüklükte oldu. Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde 11 Ekim’dahi yaşanan depremin büyüklüğü ise 5,1 namına kayıtlara geçti.

Yılbaşından bu yana yaşanan yaklaşık 17 bin depremin 128’i, 4 ve beden büyüklükte meydana geldi. Bu büyüklükteki depremler ekseriyetle Ege Bölgesi, Maşrık Rum Fay Hattı ve Şarki Küçük Asya Bölgesi’nde Bingöl, Erzurum, Kars ve Van civarında yoğunlaştı.

Antrparantez Türkiye ve mail çevresinde 1900’den bugüne kadar 6,5 ve üst büyüklükte 85 deprem meydana geldi. Bunlardan 20’si ülkede kilolu fert ve para kaybına illet oldu.

Share: