Türkiye ve İsrail beyninde ihracat açılımı

İsrail ve Türkiye arasındaki sıcak temaslar normalleşme adımlarını getirirken, Merkezi İsrail Kudüs’e kâin başkanlığını Dror Atari’nin yaptığı Kudüs Tecim Odası dahi Türkiye ile dayalı koca bire bir adıma imza attı. Güdük adı ‘Jerccom’ olan merkezi İsrail Kudüs’te mevcut ‘Jerusalem Chamber of Commerce’, Kudüs Tecim Odası Türkiye Ofisi’nin hayata geçmesi, başbuğ atanması ve ilişkilerin elan da artması üzere şanlı tıpkı girişim attı.

Kudüs Tecim Odasından çalışmalara başlayan Türkiye Ofisi’nin yaptığı resmi açıklamada; “1908 yılında kurulan ve acun genelinde faaliyet gösteren, Jerccom güdük ünlü Jerusalem Chamber of Commerce, Kudüs Ticaret Odasının Türkiye Kesim Başkanlığı çalışmalarına başlamıştır. Türkiye’de B2B-B2C görüşmelerini tahsis etmek, sanayi bölgeleri ve İhracatçılar Birliği bağlantılarını yapmak, Defans Sanayi ve Ticaret Dernekleri karışma başlamak için resmi kurumlardan Hars ve Turizm Bakanlığı, Afiyet Bakanlığı, Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı birlikte hususi emanet ve kuruluşlar nezdinde ferdî bağlantıları ile birlikte ticari faaliyetleri yetiştirmek amacıyla tarafımızı katakulli etmeye mezun namına yönetimimiz, tamlık yönetimsel işleri yürüteceğimiz Türkiye Kesim Ofisi’mizde iki mevki arasındaki koordinasyonu sağlayacak ve iç münasebet ile ticaretin gelişmesine katkıda bulunacaktır” denildi.

ÖNEMLİ İKİLİ KONUŞMA

Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerde normalleşme bitmeme ederken Birleşmiş Milletler Umumi Kurulu’na akmak için New York’a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bu arada gök bilimi adına Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akaret, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Melik Amut, Cumhurbaşkanlığı Defans Sanayii Başkanı İsmail Çıpa, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Ağırbaşlılık de katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York’ta İsrail Başbakanı Yair Lapid ile muhteşem tıpkı ziyaret yaptı. Bu konuşma doğrultusunda Türkiye-İsrail ilişkilerinde iki büyüklük, diplomatik ilişkilerin yeniden ense seviyeye çıkarılması üzerine mutabık kaldı.

BAŞVURULAR ALINACAK

Kudüs Tecim Odası Türkiye ofisi çalışmalara kapsamında ihracatçılar ortamında tıpkısı anons yaparak e- posta yolu ve toplumsal medyadan başvuruların alınacağını duyurdu.

Share: