Türkiye Drone Şampiyonası’nın üçüncü etabı Artvin’de tamamlandı

TEKNOFEST kapsamında Artvin’de planlı Türkiye Drone Şampiyonası’nın üçüncü etabı sona erdi.

Artvin Valiliği Kaledibi İskelesi Sosyal Tesisleri’nin bahçesinde düzenlenen ve aralarında milli sporcuların de bulunduğu yarışlar, 12 ilden 19 lisanslı sportmen katılımıyla gerçekleştirildi.

Sporcular öz tasarımları dronlar ile 15 kapıdan oluşan parkuru falsosuz ve genişlik acul şekilde tamamlayarak dereceye bürümek amacıyla korkunç savaşım etti.

Parkuru yer gür dereceyle bütünleyen Atakan Yasmık bir numara, Hüseyin Ablak ikinci, Hüseyin Yılmaz Çimen birlikte üçüncülüğü elde etti.

Ödün töreninde konuşan Artvin Valisi Yılmayan Doruk, iki aktarılma boyunca Artvin’de çokça evire çevire yarışlar izlediklerini söyledi.

Bütün yarışmacıların haddinden fazla mebzul işlemler çıkardığını anlatım fail Doruk, “Böylesine benzeri organizasyonu ülkemizde düzenledikleri için emeği olan tüm kurumlara teşekkür ediyorum. Çekicilik duyduğumuz tıpkısı kombinezon. Dünyada bunun ayrımsız aynı namevcut. Hakeza bire bir organizasyona sahip olduğumuz için hava duyuyoruz. Ilkin Selçuk Bayraktar beyefendi koyulmak için destek veren herkese şükranlarımızı sunuyoruz” diyerek konuştu.

Yarışmaya Adana’dan katılarak birinci olan 16 yaşındaki Atakan Yasmık, AA muhabirine, elan ilk iki birinciliği olduğuna değinerek, “Bu yılki şampiyonada, üçüncü etap olan Artvin etabında birinci oldum, çokça mutluyum. Benim üzere kolaydı. Çok zorlanmadım. Biraz rüzgar vardı. Dronlar etkilendi ve benim için dava olmadı. Yarışmamızı başarıyla bitirdik.” dedi.

Yarışmalara eğlenceli antrenmanlarla hazırlandığını nâkil Yasmık, “Sistem kişi dronunu özlük tasarlıyor. Zira herkesin uçuş sitili farklı. Dolayısıyla dronların pervaz şekli ayrımlı olabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Yarışları ikinci kendisine tamamlayan milli sportmen Hüseyin Ablak ise Artvin’üstelik kıyasıya bir yarışı geride bıraktıklarını, ikincilikten dünya mutlu olduğunu dile getirdi.

Yarışmada üçüncü olan 25 yaşındaki Hüseyin Yılmaz Çimen bile yarışlara Antalya’dan katıldığını ve 6 yıldır dron pilotluğu yaptığını, yarışların çok çekişmeli ve dayanıklı geçtiğini kaydetti.

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Tecim AŞ’nin (STM) yürütücülüğünü yaptığı, önce etabı Kastamonu’birlikte, ikinci etabı Sinop’ta, üçüncü etabı ise Artvin’da tamamlanan şampiyonada dereceye giren 16 sporcu, 30-31 Ağustos’ta Samsun’birlikte düzenlenecek Türkiye Drone Şampiyonası finalinde yarışacak.

Final yarışında evvel iki sırayı elde edecek sporcular, “TEKNOFEST 2022 World Drone Cup”ta Türkiye’yi kumar etmeye doğruluk kazanacak.Share: