Türkiye boğa güreşleri şampiyonası Kafkasör yaylasında zaman kesti

– Türkiye sevir güreşleri şampiyonası Kafkasör yaylasında koku kesti

ARTVİN – Artvin’in Kafkasör yaylasında düzenlenen Türkiye Sevir Güreşleri Şampiyonası renkli görüntülere hayalet oldu.

Artvin ve ilçeleri başta atılmak için Kültürlü, Muğla ve Erzurum illerinde temas sene anadan görme olarak planlı boğa güreşleri, 2017 yılı itibariyle ‘Türkiye Kele Güreşleri Şampiyonası’ adı altında Kafkasör yaylasında düzenlenmeye başladı.

Bu yıl 5’ncisi gerçekleştirilen güreşlerde kişi illerinde şampiyona olan boğar özel davet üstüne Kafkasör arenada kamet gösterdi.

Artvin Boğacılar Spor Kulübü yoluyla, bin 200 rakımlı Kafkasör yaylasında planlı 200 yıllık geleneğe eş kele güreşlerine İzmir, Işıklı, Muğla, Denizli, Rize, Erzurum ve Artvin’den toplam 68 sevir katıldı.

İki periyot süren güreşlerde kilolarına göre Pehlivanlar Ser, Başaltı, Büyükorta, Küçükorta, Kadem ve Yıldızlar ; Sarrafiye, Başaltı, Büyükorta, Küçükorta, görünmek üzere 9 kategoride gerçekleşen güreşler soluk kesti. Türkiye şampiyonu olan kele sahibine 40 bin teklik armağan verilirken Barbaros, Karayer, Yeraltı, Kat, gibi ilginç isimler ilgi çekti.

Boğalar Boynuz ve doping testine bağımlı tutuldu.

Artvin’de 10 gündür güreşler üzere kampa giren Iye’den mevrut boğalar ve sahipleri pinti ayrımsız hazırlık devresi geçirdi. Sabahleyin yürüyüş ve koşun ile spor yaptırılan boğalar pekmez, üzüm kurusu, arpa, testis, akdarı kabil hususi besinlerle beslendi. Boğalar arenaya çıkmadan öncede boynuz ve doping kontrolünden geçirildi. Ekstrem boynuzları törpülenen boğalar doping kontrolünde ise idrar testine tabi tutuldu.

Egenin Efeleri Karadeniz’in horonu arenada fon aldı

Geleneksel sevir güreşleri üzere farklı illerden gelen boğacılar, boğaları kazanınca arenaya çıkarak özlük kültürlerinde ahali oyunları gösterilerini sergilediler. Karadeniz’in uşakları horan teperken, egenin efeleri ise sarhoş oynadı.

9 yaşındaki minik Azra boğası yenilince ruh dolu anlar yaşadı

Küçükorta kategorinde gestalt gösteren ‘Raskov’ isimli boğayı tribünden destekleyen 9 yaşındaki Azra Işıklı, boğası yenilince şişman çeki yaşadı. Boğam güreşince içimde eksantrik aynı duygu oluyor diyen minik boğacı Azra, “boğam kaybedince haddinden fazla üzülüyorum. Bas diyorum bizi dinliyor, basıyor ama bizim ama kendiliğinden nazik boğalar vardı” dedi.

Şehirler arası ekin kaynaşması oluşturuyoruz

Festivale katılan Ömer Faruk Yavuz burada yaptığı açıklamada, “bu yıl Türkiye şampiyonasının 5’incisni düzenliyoruz. Aydınlık’dan Muğla’dan boğalarımız geldi. Artvin’in güreşçi boğalarıyla korkunç mücadele edecek. Benzeri firez kaynaşması oluşturuyoruz. Şehirler arasında ruhlu tıpkısı rabıta oluşturuyoruz. Bu kültürün yaşaması üzere elimizden gelen desteği veriyoruz, emeği gecen katkıda bulunan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu yaylada iki Kültürün Dayanışması yaşanıyor

Münevver Akçe bölgesinden güreşlere katılan Kağan Demirtaş ise, “Karadeniz ve Ege bölgemizin boğalarımız var. Bu arenada iki farklı kültürün dayanışması yaşanıyor. İki bölgede çokça fena hâlde etkinlikler oluyor. Burada boğalar serin havayı seviyor bizim orda hamam hayayı. Etkinliğimiz haddinden fazla evire çevire, insanlarımız çok fena hâlde, doğamız haddinden fazla güzelce inşallah seneye 6’incisini düzenleriz” ifadelerine vadi verdi.Share: