Türkiye aynı anda iki mevsimi yaşıyor! Doğu’nun yüksek kesimlerinde kar yağışı etkin olurken, ülkenin tıpkı kısmı ise denize girmeye bitmeme ediyor

Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi’nde düz kayran Korykos Antik Kenti’nin yer mehabetli parçası olan Mersin Ağacı’in Erdemli ilçesindeki ‘Kızkalesi’nde sezonun bitmesiyle çokluk azalsa üstelik Teşrinievvel ayında üstelik bağlam görüyor. Gelgel sıcaklığının 26 derecelerde olduğu kentte özellikle Rusya gelmek amacıyla tıpkı çokça ülkeden tatilciler ile hafta sonunu değerlendirmek için kasaba illerden gelenler bahir ile güneşin keyfini çıkardı.

KASIM AYINA KADAR DENİZE GİRİLEBİLİYOR

Bir çok ilde çekicilik sıcaklığının sıfırın altına indiğini Van, Erzurum, Cıvıl Cıvıl, Hakkari, Iğdır, Bingöl ve Tunceli üzere bire bir haddinden fazla ilin yüksek kesimlerine mevsimin evvel kar yağışının yaşandığı belirtilirken, Mersin Ağacı’birlikte Ilk Teşrin ayı sonuna antrparantez Kasım ayının ortalarına büyüklüğünde denize girilebileceği rapor edildi.

DENİZ SICAKLIĞI 26 DERECE

Teşrinievvel ayında olduklarını anımsatan Kızkalesi Ekin ve Turizm Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Şirin Öztop,” Türkiye’nin bire bir haddinden fazla noktasında çekicilik sıcaklığının eksilerde ve kar, yağmurun olduğu şehirlerimiz çok fazla, haberlerde izliyoruz. Sazak, hele turizm cenneti Kızkalesi ve kızıl kum sarısının üstünde bulunduğumuz nokta daha yunak. Bahir sıcaklığı 26 rütbe. Evcil ve yabancı misafirlerimiz denize girmekteler, denizin tadını çıkartıyorlar. Daha elan buralar anca soğumadı, gelen misafirler denizin tadını doya doya çıkartıyorlar. Genelde ülkemizde tatil Orak Ayı ve Ağustos ayı kendisine öngörülüyor. O doğrultuda misafirler, insanlar izin alıp tatil yapıyor. Ama inanın Eylül, Ekimin sonu, ayrıca Kasımın 20’sine büyüklüğünde katlanılamaz aynı denizi oluyor. Deniz henüz asude, henüz yunak ve henüz fena hâlde” dedi.

RUSLAR SEZONU UZATTI

Bu yıl sezonun uzadığına ilgi calip Öztop,” Hele gelen misafirler Rusya ağırlıklı misafirlerimiz ağırlıklı bu sene, sezonun de uzamasına hareketli oldu. Tığ çok mutluyuz onları burada ağırlamaktan, mihman etmekten. Seçkin otelde yer azından misafir var bu dönemde, bu de istihdam açısından sezonun uzamasına bozukluk oluyor. Tabi bu istihdamı sağladığımız içini işletmeciler yerine mutluyuz” dedi.

Rusya’nın dışında değişik ülkelerden üstelik gelenlerin olduğu bölgede tatilini geçiren İspanyol Daniel Rojas ise “2 periyot geçmiş Mersin’e geldim. Tabi hem tarihi dokuya sahip tıpkısı şehir tıpkı zamanda çağcıl tıpkı şehir. Özellikle insanlar cana yanlar, kendinizi haddinden fazla ecnebi hissetmiyorsunuz. Deniz üstelik ülküsel benzeri sıcaklıkta, yüzdük bu bölgede. Eskimemiş geldiğimiz için aynı çok şeyi görmedik amma kendimizi hiç ecnebi hissetmiyoruz” ifadelerini kullandı.

SICAK OLMASI ŞIŞMAN AVANTAJ

Gurbetçi tatilcilerden,” Kırşehirliyim, yurtdışında kalıyorum Almanya’de Frankfurt’tan geliyorum. Birçok sefer buraya geldim, Buraya gelmemin özelliklerinden biri de Türkiye’nin elit yerlerinden olması. Hele Kızkalesi’nin çokça temiz olması. Bütün domestik ve yabancı turistlerin buraya gelmesi. Özelikle kalenin güzelliği ve korunaklı olması çokça hoşumuza gidiyor. Akman, domuzuna, güvenli bir saha. Bu dönemde sıcak olması iri bire bir kazanım. Ego kendim ve eşim adına diyebilirim kim buraya gelmekten çokça gönderme alıyoruz ve mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

Share: