Türk müteahhitler elverişsiz dışında 17.8 milyar dolarlık proje üstlendi

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), “Kaba Geçecek Kışa Akıllıca” başlıklı, “Teşrinievvel 2021 İnşaat Sektörü Analizi Raporu“nu yayımladı.

Raporda, Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektöründe ertelenmiş yatırımların sınırlanmış bile olsa hayata geçmeye başladığına dikkati çekilerek, yatırımların arttığı yapım sektöründe 8 ayda 300 bin kişiye hareket kapısı açıldığı belirtildi.

Yılın ikinci çeyreğinde yatırımlarda izlenen göreceli iyileşmenin sürmesinin göz üzere kebir olduğu belirtilen raporda, sektörde istihdam edilen dirilik sayısının 2020’üstelik averaj 1,5 milyon dolayında iken ağustos ayı itibarıyla bu sayının 1,8 milyon olduğu kaydedildi.

İnşaat sektörünün, yıpranmamış türlü güneş tacı virüs (Kovid-19) salgını kaynaklı düşük baz etkisine rağmen 2021 yılının geçmiş iki çeyreğinde almanak bazda sırasıyla yüzde 3,3 ile yüzde 3,1’lik sınırlı tahaccüm kaydettiği tabir edilen raporda, sürdürülebilir büyüme üzere inşaat yatırımlarının hızlanmasına ve yatırımlara tam cevap sağlanmasına, çağ üzerinde güzeşte dönemde öngörülemez düzeyde kalan girdi maliyetlerinin yarattığı baskının ve vergi yükünün azaltılmasına ihtiyaç duyulduğuna meni edildi.

Raporda, bu yılın evvel iki çeyreğinde Türkiye’üstelik bütün yatırımların, sırasıyla yüzdelik 12,4 ve yüzdelik 20,3 arttığı kaydedilerek, “İnşaat yatırımları, yılın geçmiş çeyreğinde yüzde 3,4 gerilemiş, ikinci çeyrek dönemde bile hemen yüzde 12,2 artmıştır. Sürat kazanan ilkah çalışmaları sonucunda ekonomide kısıtlamaların kalkmaya başlamasıyla, tehirli yatırımların üstelik gine gündeme alınmaya başladığı görülmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

“Denk farkı ve arıtma hakkı ivedilikle hayata geçmeli”

Müstevli süresince mal fiyatlarındaki yükseliş ile girdi maliyetlerinin acun genelinde arttığına, çöz hesaplı gelişmeler paralelinde döviz kurlarında yaşanan artıştan kaynaklı kendisine bile Türk inşaat sektörü üzere sorunun ağırlaştığına dikkati çekilen raporda, şu değerlendirmelerde bulunuldu:

“Enfrastrüktür ve üstyapı inşaatlarında geçer polat, çimento, bakır, kadeh, alüminyum, PVC, tesisat ve elektrik malzemeleri kadar ürünlerin fiyatlarında yaşanan efdal artışlar dar zarfında müteahhitlik kesimini işlerini sürdüremez hale getirmiştir. TMB’nin bu konudaki görüşü, ürün fiyatlarının azade rekabet kuralları, etraf şartları çerçevesinde oluşması gerektiği, buna merbut kendisine dahi kamu projelerinde işveren kamu kurumları yoluyla müteahhit firmalara arttırma karşılık farkı ödenmesi ve şartsız arıtma ve ahit hakkı tanınması ihtiyacı bulunduğudur. Bu doğrultuda, TMB tarafından hazırlanan bir düzenleme taslağı Hazne ve Maliye Bakanlığı ile Kamu İhale Kurumuna sunulmuş olup, düzenlemenin ivedilikle hayata geçirilmesi üzere girişimler sürdürülmektedir.”

Raporda, Ticaret Bakanlığının sonuç verilerine göre, Türk müteahhitlerin yılın güçlükle dışında 9 ayında üstlendiği 167 kullanılmamış projenin toplanmış tutarının 17,7 bilyon dolar olduğu belirtildi.

Böylecene yıl sonu üzere ortaya konan 20 milyar dolarlık hedefe ulaşılmasının beklenildiği, ölçülü vadede bu tutarın 50 bilyon dolar seviyesine çekilmesinin amaçlandığına bel edilen raporda, petrol fiyatlarının seyrinin sektörün ev dışı faaliyetlerini etkileyeceği anlatım edildi.

Raporda, serencam iki yılın bildirme faziletli seviyelerinde olan yer yağı fiyatlarının, petrol üreticisi ve ihracatçısı mıntıka ülkelerinde zinde olan Türk müteahhitleri amacıyla kullanılmamış yatırımlar amacıyla gizil yaratabileceği anlatım edildi.

“Arsıulusal pazarda riskler sürüyor”

Salgının ve ortaya sâdır mutasyonlarının projelerde müphemlik yarattığı vurgulanan raporda, gelişmiş mutluluk format bankalarının faiz politikalarında atacağı sıkılaşma adımlarıyla proje finansmanı konusundaki zorlukların artmasının beklendiği bildirildi.

Raporda, TMB’nin, mahdut dışı müteahhitlik hizmetlerinde Türk gelişim gücü sayısının artırılmasına müteveccih çalışmalarını hızlandırdığına meni edilerek, hele ancak dışında istihdam edilen aksiyon gücüne müteveccih dirimsel vergisi muafiyeti talebinin ivedilikle karşılanmasının ehemmiyet taşıdığı kaydedildi.

TMB’nin “Türk müteahhitliği” kavramının baziçe kabiliyeti sunu faziletli kuruluşu adına Ticaret Bakanlığı ile ortak bire bir akreditasyon sistemi kurulmasına istekli olduğu tamlanan raporda, şu ifadeler kullanıldı:

“Amme-hür teşebbüs gelişim birliğiyle müteahhitlik firmalarını mali, ustalık ve performansa dair afaki kriterler ve standartlar çerçevesinde sınıflandıracak benzeri ‘Akreditasyon Sistemi’ önerilmektedir. Yurt ortamında ise bire bir süredir finansman ve akçe akışı sıkıntısı içre artan sektörde borçluluk oranları faziletli seyretmektedir. Bankacılık Düzenleme ve Fal Kurumunun verilerine göre ağustos itibarıyla, inşaat sektöründe makbul nakdi kredi toplamı 341,9 milyar lira olup, tıpkı dönemde takipteki cesaret oranı yüzde 8,5 kendisine kaydedilmiştir. konut kredisi faizlerinin yüksek düzeylerde seyretmesinin etkisiyle hep satışlar ortamında ipotekli satışlardaki çöküntü özellikle öne çıkmaktadır. İpotekli satışlardaki gerilemede emlak kredisi repo oranı etkiliyken bu konuda ‘psikolojik sınır’ olan yüzde 1 seviyesi çoktan aşılmıştır. Göz alanında yıpranmamış inşaatların tamamlanarak kullanıma sunulmasına karşın istif büyüme hızında bir hacim yavaşlama izlenmiştir. Türkiye’de şu an kestirmece 1,5 milyonluk hane stoku bulunduğu hesaplanmaktadır. Ancak Ürem oranlarındaki artışla değişen ortalık şartlarında bina ruhsatındaki artım nısıf yarıya atiklik kesmiş, alınan ruhsatlara rağmen sektörde yeniden proje arzında temkinli yaklaşım sürmüştür.”

 

Bölük fiyat artışında İzmir zirvede

 

Göz denk artışında Avrupa şampiyonu Türkiye

 

ABD’dahi ikinci halk göz satışları 8 ayın en faziletkâr seviyesinde

 

Share: