Türk müteahhitler dünyada 3. oldu

‘Dünyanın Genişlik Nazik 250 Müteahhiti’ listesi tafsilatlı bir müddet bilahare değişti. Herhangi Bir sene listedeki yüklenici firma sayısıyla Çin’in galip geldiği listede ikinciliğini koruyucu Türkiye, 2020 yılı verilerinin baz alındığı 2021 listesinde üçüncü sıraya düştü. Amerikalı üstencilik firmaları ise ikincilik koltuğuna oturdu. Bu kapsamda dünyanın ilk 250 müteahhiti listesinde Çin’den 78 firma vadi alırken, Amerika’dan 41, Türkiye’den ise 40 firma bulunuyor. Geçen yılki listede ÇAKER’den 35, Türkiye’den 44 firma yer almıştı. Yeni listedeki bu bir tane firmalık ayırt, Türkiye’nin yerini değiştirse da, koronavirüs pandemisi koşullarında dünyada hareket yapış koşulları, mütezayit emtia fiyatları kadar pek haddinden fazla nedene karşın Türkiye’nin performansını ‘koruduğu’ şeklinde değerlendirildi. Buna göre sırasıyla Rönesans İnşaat, Limak, Ahit Yapı, Bina Merkezi, Enka, Tekfen, Onur İnşaat, SEMEN, Nurol, Esta İnşaat listede ilk 10 Türk firması kendisine kayran aldı. Bu firmalar umumi sıralamada da konumlarını yükseltti.

Küresel nasip düştü

Milliyet’cilt Kalp Erdoğan’ın haberine göre 2019’birlikte bildirme aşkın dirimsel elde eden önce 250 müteahhitlik firması ortada 44 Türk üstencilik firması meydan almış ve bu firmalar 21.6 bilyon dolar tutarında dirimlik ile küresel pazardaki yüzdelik 4.6’lık payı korumuştu. Bu sayede gelirleri itibarıyla yedinci sırada meydan düz Türkiye 2020’üstelik ise yüzde 4.4’e sakıt toptan payı ile sekizinci oldu. MEMLUK’nin payı yüzdelik 4.9 iken, Çin ise yüzde 25 ile kemiksiz meydanlık bir numara konumda bulunuyor.

Umumi olarak listenin önceki 25 sırasında saha düz firmalar için ayrımsız değişim gözlenmedi. ENR’ye göre 145 müteahhitlik firmasının bu yılki listede daha az arsıulusal gelire cemaat olduğu bildirildi. Bu sene listelenen 91 firma biriken hareket yükünü artırdı, 75’i azaltı ve 41’inin
ise bir kaldı.

Uluslararası operasyonlara, personel alımına bakıldığında umum firmaların yüzde 41.7’sinin müteharrik sayısını azalttığı, yüzde 35.6’sının ise artırdığı görüldü. Güzeşte yılki listede, firmaların çabucak yüzdelik 19’u arsıulusal kadrolarını azaltmıştı.

Enfrastrüktür fırsat olacak

ENR (Engineering News – Record) Dergisi’nin listeyi açıkladığı genel ağ sitesinde; koronavirüs salgınına bağlı olarak döviz cılız değişiklikleri, mütezayit hammadde fiyatları, transport fiyatları ile kalifiye işçi tedarikinin çokça zorlaştığı, firmaların iş yapış modellerinin de zorlandığı anlatım edildi.Birçok yüklenici üzere bu faktörlerin öngörülemeyen seviyelere çıktığı belirtilirken, ekonomilerde pandemi etkisinin hissedildiği kaydedildi. Kâh ülkelerde kısıtlamaların kalktığı, yeni altyapı projelerinin okazyon olabileceği ancak maliyetlerin bu fırsatlara engel teşkil edebileceği kaydedildi.

İnşaatta sunma nazik düşüş

Arsıulusal yapım pazarı 2019’dahi yüzdelik 2.9 daralarak 487.3 milyar dolardan 473.1 milyara gerilemişti. 2021 listesine göre ise arsıulusal müteahhitlik geliri, yüzde 11.1’lik düşüşle 420.4 milyar dolar oldu. Bu düşüş, 2003’deri bu yana kaydedilen bildirme nazik yıllık düşüşü belen ediyor.

Türk müteahitler 31.3 bilyon dolar getirdi

 

Türk müteahitler gözünü Acun Kupası’na dikti

 

 

Share: