Türk Kızılayın çarkıt Genel Müdürü Taşlı’nın cenazesi Düzce’de toprağa verildi

Tacikistan’üstelik 24 Eylül’birlikte kalp aksesi sonucu hayatını kaybeden Türk Kızılayın bozuk Umumi Müdürü Ömer Taşlı’nın cenazesi, memleketi Düzce’de sonuç yolculuğuna uğurlandı.

Kızılayda 2004-2013 yılları ortada genel müdürlük görevini yürüten Taşlı için Düzce’deki Türk Kızılay Mağrip Karadeniz Facia Engelleme Merkezi’nde cenaze töreni düzenlendi.

Törene, Taşlı’nın ailesi ve yakınlarının yanında Düzce Valisi Cevdet Atay, Türk Kızılay Umumi Müdürü İbrahim Altan, Türk Kızılay bozuk Umumi Başkanı Uğurlu Küçükali, Düzce Şehremaneti Komutan Yardımcısı Hüdaver Gösterişli ve Kızılay çalışanları katıldı.

Törende konuşan Kızılay Umumi Müdürü Altan, Taşlı ile Etiyopya’ya yardım kabartmak üzere Kızılaya geldiğinde tanıştığını belirterek, “O dönemde haddinden fazla apotr ve bindi oldu. Elan sonraki insanca arkalama süreçlerinde üstelik sonsuz haberleştik. Istekle yakınlaşmamız oldu. Kızılay Genel Müdürü olduktan sonradan üstelik kendisiyle sonsuz iletişim halinde olduk. Namına danıştığım konular oldu.” diyerek konuştu.

“Onun emanetine ve bıraktıklarına sahip çıkacağız”

Üzüntülü ve kederli ayrımsız günde olduklarını aktaran Altan, şunları kaydetti:

“Bu iyilik dervişi hep coğrafyayı dolaştı ve kurulmasında iş verdiği, mücahede sarf etmiş olduğu memleketine geldi. Yine memleketinde hayat içre, cennet bahçesi olacak kabrinde kıyamete dek varlığını sürdürecek. Kızılaycılar yerine onun emanetine ve bıraktıklarına erbap çıkacağız. Büyütüyoruz ve büyütmeye devam edeceğiz. Delege Efendimizin tavsiyesi var. ‘Kim gani tıpkısı posta açarsa, onun yolundan gidenlerin sevabı ona yazılır.’ Tığ birlikte onun yapmış olduğu iyiliklerden sürekli akıllıca alacağına kani olup inancımız tam ve sevinçliyiz. Kaybettiğimiz için üzüntülüyüz ama sevabı haddinden fazla olacağı amacıyla üstelik sevinçliyiz. Canan ailemize ve emek arkadaşlarımıza Tanrı sabırlar versin.”

Taşlı ile yaşadıkları anıyı paylaşan bozuk Genel Başkan Küçükali de ” İsrail’in alçak zıpzıp bombaları altında görev yaparken, bilye bombaları Gazze’ye vahim şekilde atıldığında araçlarımız ilerleyemiyordu. Elimizde mazlumlara dağıtılacak malzememiz vardı. ‘Ömer, haydi beygir arabalarına binip malzemeleri dağıtalım’ dediğimizde, o babayiğit insanla atlama beygiri arabasına binip mazlumlara alay malay yardım taşıdık. İyilik yüreğinden tek eksilmeyen bu evire çevire insanı burada bu şekilde tesmiye etmek istemezdim. Tanrı mekanını behişt eylesin.” ifadelerini kullandı.

Ömer Taşlı’nın cenazesi, henüz sonra Konuralp Martir Maksat Çipo Mahallesi Taşlı Sokak’taki babaevine getirildi.

Burada helallik alınıp yakarış edilmesinin arkası sıra Taşlı Mezarlığı’na götürülen cenaze, ikindi zamanı kılınan namazın ardından toprağa verildi.

26 yıllık heveskâr Kızılay hayatını Umum Müdür yerine tamamladıktan sonraları 2013 yılında emekliye ayrılan evli ve 2 bala babası Taşlı, sonuç adına Arsıulusal Hilal İslam Komitesi Kuzey Asya ve Avrupa Havza Temsilcisi kendisine görev yapıyordu.Share: