Turist Çanakkale Müzesi Sergisi Merzifon’da

Amasya’nın Merzifon ilçesinde, Çanakkale Destanı’nın anlatıldığı, kahraman askerlere ilişkin eşyalar ile geçer mühimmatın yer aldığı “Gezici Çanakkale Müzesi Sergisi” açıldı.

Mithatpaşa Mesleki ve Beceri Küçük Asya Lisesi’ndeki serginin açılışını, Merzifon Kaymakamı Ali Güldoğan, Şehremaneti Komutan Yardımcıları Erkan Ergül ve Tuncer Basmacı, İlçe Bitirmiş Komutanı Yüzbaşı Erbil Terbıyık, İlçe Güvenlik Müdürü Ahmet Ceyhan ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Yozgat yaptı.

Kaymakam Güldoğan, Çanakkale Savaşı sırasında verilen mücadelenin gelecek nesillere aktarılması ve Çanakkale’ye gidemeyenlere Çanakkale ruhunu ilkah etmek amacıyla ilçede işporta açtıklarını söyledi.

Çanakkale ruhunun yaşatılmasının balaban olduğuna dikkati calip Güldoğan, şunları söyledi:

“Çanakkale çabucak büyüklük tarihimiz açısından değil acun tarihi açısından de sonuç rütbe eke tıpkısı yere sahiptir. Tarihin kızıl sayfalarına ‘Çanakkale geçilmez’ fikri yerleşmiştir. Benzeri nitelik kabilinden orada sonsuza büyüklüğünde durmaya devam edecektir. Çanakkale’nin bizim için ayrı bir önemi vardır. Orada oluşan azim, rüya, denge Kurtuluş Savaşı’nı ateşlemiştir, meşalesini yakmıştır. Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve yiğit zırh arkadaşları ile tüm aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve nazikâne anıyorum.”

Sergiyi gezen öğrencilere, “Tarihimizi öğrenelim” tavsiyesinde kâin Güldoğan, “Aziz Türk milleti için ati, istiklal, özgürlük, özgürlük söz konusu olduğunda nasıl azimli, kararlı kahramanlıklar sergilediğini bu sergide görecek ve anlayacaksınız. Bu nazik makro mücadelenin, alplık mücadelesinin ayrıntılarını burada göreceksiniz. Çoluk Çocuk evvel öz tarihimizi öğrenelim. Ülkemizi çokça sevelim. Çanakkale’ye gidip, oradaki havayı teneffüs etmenizi üstelik öneriyorum.” diyerek konuştu.

Müze görevlilerince Çanakkale Savaşları’ndaki kahramanlıklar ve yaşananlar için bilgilendirmenin da yapıldığı sergiyi, öğrenciler ve vatandaşlar 10 devir boyunca ücretsiz ziyaret edebilecek.

Share: