TÜRES’ten restoran ve lokantalara “denk tespit” çağrısı

Bütün Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Umumi Başkanı Ramazan Bingöl, serencam dönemde birçok mal ve girdi fiyatlarında çöküntü yaşandığını ve dolardaki hareketliliğin durulduğunu belirterek, “Bu nedenle birlik aşevi ve lokantalara ramazan ayına büyüklüğünde karşılık tespit çağrısında bulunuyoruz. Elkızı, enflasyonla mücadelede hep bu arada elimizi taşın altına koyalım.” dedi.

Bingöl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati marifetiyle açıklayan Kredi Güvence Fonu (KGF) paketlerine teşekkürname ederek, bu desteklerin asıl bölüm amacıyla çokça koca olduğunu söyledi.

Kısa süre önceki yetkililerle görüşerek Emeklilikte Hoşnutluk Takılanlar (EYT) dolayısıyla ortaya çıkma kıdem tazminatı yükü için cesaret tahsis edilmesini temenni ettiklerini nâkil Bingöl, bu kapsamda KGF desteği sunulduğunu, işverenlerin yükünü hafifletecek paket üzere teşekkürname ettiklerini belirtti.

Bingöl, zincir ve evcil marketlerin bedel tespit ve indirim kampanyalarının başka sektörlerde da hayata geçmesi, enflasyonla mücadeleye cemi işletmelerin destek vermesi gerektiğini vurguladı.

Son dönemde birçok mal ve girdi fiyatında enkaz yaşandığını, dolardaki hareketliliğin durulduğunu, akaryakıt fiyatlarının düştüğünü, elektriğe bire bir remiks gelmeyeceğinin açıklandığını anlatan Bingöl, “Bu nedenle tam restoran ve lokantalara ramazan ayına büyüklüğünde eşit belirleme çağrısında bulunuyoruz. Kadın, enflasyonla mücadelede hep beraber elimizi taşın altına koyalım.” diye konuştu.

Bingöl, ramazan ayının başlamasına kestirmece 2,5 ay kaldığını hatırlatarak, bu süreçte fiyatların artırılmamasının tüketicilere yönelik yüce bir bindi olacağını bile söyledi.

“İşletmelerde menüler kapılara asılmalı”

TÜRES Başkanı Bingöl, sonuç zamanlarda alelhusus ılımlı gelirlilere hitap fail restoran ve lokantalarda tüketicilerin sürpriz fiyatlarla karşılaştığına dayalı şikayetler aldıklarını bildirdi.

“Çılgın restoranlara gidenler filhakika fiyatların efdal olduğunu biliyor ancak normal işletmelerde da fahiş ve haksız fiyatlamaların yaşandığını duyuyoruz” diyen Bingöl, müşterilere dikkatli olmaları çağrısında bulundu.

Bingöl, “Müşterilerin yüksek ve sürpriz fiyatlarla karşılaşmamaları üzere işletmelere, ‘kapılarına menüleri asmaları’ çağrısında bulunuyoruz. Bu konuda girişimlerimiz dahi olacak. Mevrut alıcı oturmadan fiyatlara bakabilsin ve sonradan aynı sürprizle karşılaşmasın.” şeklinde konuştu.

Share: