Tunceli kültür görüşme haberi | Tunceli’deki Kale Köyü Kalesi, Urartu tarihine mum tutuyor

Tunceli’nin Mazgirt ilçesindeki Kale Köyü Kalesi, milattan önceki 9 ve 6. yüzyıllarda hâkimiyet sürmüş Urartulara ilgili izler barındırıyor.

İlçe merkezine 20 kilometre uzaklıktaki Kale köyünde tepelik alana kurulan tarihi kale, turistik açıdan kente canlılık katıyor.

Kalenin dal kısımlarda duvara meful çivi yazısı ve süslemeler, kaya mezarları, merdiven kalıntıları ve oyularak yapılan 3 kaynak kayran alırken tabanında ise tahminî 30 metrelik dehliz bulunuyor.

Yılın muayyen dönemlerinde bölgeye gelen ziyaretçiler kalede hayat yaparak foto çekiyor.

“150 tescilli varlığın 25’i Mazgirt’te meydan alıyor”

İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Kağan Ulaşoğlu, AA muhabirine, Kale köyündeki kalenin milattan ilk 7’nci yüzyıla tarihlendiğini söyledi.

Kalenin Urartular döneminden izler taşıdığını rapor fail Ulaşoğlu, “Kalemizde merdivenler, sarnıç ve kayaç mezarları kadar yapılara rastlamaktayız. Alelhusus haziran ve ekim kocaoğlan aralığında kermen ve çevresi turistler tarafından sıkça musahabe ediliyor. İlimiz genelinde 150 tescilli varlığın 25’i Mazgirt’te yer alıyor.” dedi.

Ulaşoğlu, kentin tarihi ve kültürel varlıklarını lanse etmek üzere Ekin ve Turizm Bakanlığı koordinesinde icraat yürüttüklerini anlattı.

“Yerel ve ecnebi gezgin sayısında balaban artma yaşanıyor”

Tunceli’nin güzelliklerini resmi sosyal iletişim araçları hesapları eliyle çok sayıda kişiye ulaştırdıklarını belen fail Ulaşoğlu şunları kaydetti:

“Ancak kentimizde konaklama konusunda mesail var ve tesislerdeki çekmece ile yatak sayılarının azlığı turizmde bizi huysuz etkiliyor. Akıbet yıllarda sağlık şehrine dönüşen Tunceli’ye mevrut yerel ve ecnebi seyyah sayısında büyük artış yaşanıyor. Bu artışı karşılayabilmemiz için konaklama tesislerine ihtiyacımız var ve yatırımcılarımızı Tunceli’ye bekliyoruz.”

Kale köyünde hayatiyetli Umu Gündoğdu dahi yer merkezi ve çevre ilçelerden kaleye ziyaretçilerin gelmesinin kendilerini mutlu ettiğini dile getirdi.

Share: