Tunceli haberi: 41 sene sonra döndüğü memleketi Tunceli’nin biricik kadın muhtarı oldu

41 yıl sonraları döndüğü memleketi Tunceli’nin bir tane avrat muhtarı oldu

Tunceli’nin bir tane eş muhtarı, muvaffakiyetli çalışmalarıyla vatandaşın vazgeçilmezi haline geldi

TUNCELİ – Eşinin tayini zımnında 41 yıl sonraları geldiği memleketi Tunceli’bile girdiği muhtarlık seçimini kazanan 43 yaşındaki Selma İzci, Tunceli merkezin yegâne avrat muhtarı oldu.

Kısaca 6 yıl geçmiş Kocaeli’den eşinin tayini nedeniyle Tunceli’ye mevrut 1 yavru annesi Selma İzci, hususi bire bir yetişek kurumunda 3 sene muallimlik yaptı. Tıpkı süre öğretmenlik yapmasının peşi sıra 2019 yılında gerçekleştirilen muhtarlık seçimlerinde yakın çevresi ve arkadaşlarının isteği üzerine muhtar adayı oldu. İzci, 31 adayın katıldığı muhtarlık seçiminde 2 bin rey alarak arz mümasil rakibine iri aynı ayırt atıp Tunceli merkezin biricik karı muhtarı oldu. Muhtarlık seçim bürosu olmadığı amacıyla oturduğu binanın bodrum katını özlük say alanı yapan İzci, mahalleli yoluyla çalışkanlığından ufuk nazik sargı topluyor.

“Arkadaşlarımın ısrarı ile aday oldum”

Eşinin tayini ile kestirmece 6 sene önceki Tunceli’ye geldiklerini aktaran Atatürk Mahallesi muhtarı Selma İzci, “Burada hususi tıpkısı terbiye kurumunda muallimlik yapıyordum. 3 yıl öğretmenlik yatıktan sonraları muhtarlık seçimleri vardı. Arkadaşlarımın ısrarı ile aday oldum. 31 aday vardı onların arasından bir numara seçilerek muhtar oldum. Bir Tane kadın muhtar olduğum üzere sunturlu yanları çokça çok. Kapılar daha acele açılıp insanlara daha hızlı apotr oluyorum. Valiliğimiz da bize apotr oluyor. Muhtarlık büromuz namevcut. İlk kocabaşı olduğumda belediyemizden kayran murat etmiştim ama belediyemiz maatteessüf halen daha ellerinde yer olmadığını, olunca dahi döneceklerini söyledi ama daha dönmediler. İçişleri Bakanlığımız sıhhatli olsun valiliğimize yazı göndererek muhtarlarımıza kürsü yapılmasını talep etti. Fakat belediyede vadi olmadığı için halen yapılmadı. Ego dahi kişi şartlarımla evimin altında açtığım büroyu kullanıyorum. Muhtarlar bence kadın olmalılar. Çünkü gerçekten insanlar daha bayındır aynı şekilde yanıma geliyorlar sıkıntılarını ve dertlerini henüz rahat anlatıyorlar. Köle bir ana olduğum amacıyla söylediklerinden etkilenip elimden geldiğinde hepsine apotr olmaya çalışıyorum. Çünkü onların derdi benim derdim oluyor. Tunceli Belediyesi ile aramız dokunaklı değil ama belediyemizden tek müzaheret alamıyoruz. Yollarımız haddinden fazla biberli yaşlılarımıza bakım sunamıyoruz, evinde yemeği olmayan yaşlılarımız var hangi zaman belediyeyi arasam müspet tıpkısı zaman alamıyorum. Hoppadak bana birlikte değil sair muhtar arkadaşlarımıza üstelik havari olmuyorlar” dedi.

Share: