Tunceli 10 ayda 2 milyon seyyar ağırladı

Tunceli 10 ayda 2 milyon gezici ağırladı

TUNCELİ – Son yıllarda asayiş güçlerinin yürüttüğü kudretli operasyonlar ile hayat, turizm, spor ve tatil şehri olan Tunceli, 10 ay içerisinde tahminî 2 milyon turiste aile sahipliği yaptı.

Geçmiş yıllarda daim terörle anılan Tunceli, düzenlilik güçlerinin liyakatli operasyonlarıyla sağlık, turizm, spor ve tatil şehri oldu. Doğası, kültürü, tarihi ve bio-çeşitliliği ile özen calip Tunceli’da ilk defa 2018 yılında Türkiye Rafting Şampiyonası ve Türkiye Makam Paraşütü-Akrobasi Şampiyonası gerçekleştirildi. 2018 yılında Munzur Nehri’nin 36 kilometrelik kısmı Dünya Rafting Federasyonu eliyle Uluslararası Rafting Parkuru zar edilirken, Munzur Nehri’nde 20 ülkeden kısaca 800 sporcu, beceri heyet ve görevlilerin katılımıyla Dünya Rafting Şampiyonası düzenlendi. Benzeri zamanda inanç turizmi noktasında gestalt haline gelen Tunceli, bu çerçevede serencam 10 ayda kısaca 2 milyon turiste ev sahipliği yaptı.

Tunceli’nin turizm merkezi olarak cazibe noktasına gelmesinin artarak devam ettiğini tamlayan İl Firez ve Turizm Müdürü İsmet Melik Ulaşoğlu, “İlimize gelen gezici sayısında esbak yıllara bakarak iri ölçünde çoğalma var. Bunu ilimize giren vasıta sayılarından, otellerimizde ve konakla tesislerimizde konaklayan ziyaretçilerimizden haddinden fazla rahatlıkla gözlemleyebiliyoruz. İlimizin değişik 3 yerden antre noktaları var. Antre noktalarından asayiş güçlerimizin bize vermiş olduğu rakamlara dayanarak tahmini bire bir nüsha ikna etmek gibi. İlimizi 1,5 ila 2 milyon ortada insanın müzakere ettiğini söyleyebiliyoruz” dedi.

imdi günü bağlantı namına gelindiğini aktaran Ulaşoğlu, “Konaklama tesisi sayımızın azlığı, kaynak ve yatak sayılarımızın azlığı var. Buda konakla eden seyyar sayılarımızın azlığına nöbet açıyor. Suya atık taşın dalgaları kabilinden ilk önce andıran çevrelerden başlayan bir turizm akını oluyor. İlimizi zaaf fail çevre illerin ziyaretçileri ile karşılaşabiliyoruz. Tunceli tıpkısı zamanda dünyada dışa açılan aynı şehir. daha çok hemşerilerimiz Avrupa ve ABD üzere ülkelerde ateş parçası insanlar. Bunlar benzeri zamanda bizim tanıtım elçilerimiz üzere görev yaparak yabancıları bile ilimize getiriyor. İlin yerli ve yabancı seyyar sayısında artışları gözlemliyoruz” diyerek konuştu.

Tunceli denildiği antlaşma önceki yıllarda asayiş sorununun akla geldiğini vurgulayan Ulaşoğlu, “Devletimiz salim olsun zaman bire bir yaşayış kentinden bahsedebiliyoruz. Huzurun artması, güvenliğin sağlanmasıyla alay malay bundan sonra insanlar Tunceli’bile insanlar iptila edilen yerlere gitmeye başladı. Sanayileşmenin algın olduğu tıpkı site olmamız esasen bizim üzere çok büyük ayrımsız avantaj. Natürel güzelliklerimiz bozulmadan bugüne kadar geldi. Adeta ilimizin çevresini belirleyen akarsular ve yemleme yeşil dağlarımızla tığ natür harikası ayrımsız şehirde yaşıyoruz. Tunceli coğrafyası alelhusus belgesellerde izlediğimiz kavi haddinden fazla çalışkan türünü içerisinde barındırıyor. Ayrıca bizim sonuç yıllarda yapılan yatırımlarla gelişigüzel doğa sporlarında birlikte öne çıkan etkinliklerimiz var. Dünya ve Türkiye rafting şampiyonaları, keyif paraşütü, zipline ve bire bir etkinliklerimiz yapıldı. Bu konuda halen temenni geliyor. Bu yönde da çalışmalarımı var. Bizin varlıklı kılan inanç turizmi açısından Tunceli tıpkısı çekim merkezi. muayyen inanç merkezlerimiz seçkin sene yüz binlerce insanı ibadet amacı ile ağırlamaktadır” şeklinde konuştu.

Share: