“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”nin katılımcıları Bursa’ya ulaştı

“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”hangi katılan ekiplerin Türkiye’deki üçüncü durağı, 2022 Türk Dünyası Firez Başkenti Bursa oldu.

Türk cumhuriyetlerin kuruluşunun 30. yılı etkinlikleri kapsamında 9 bin 100 kilometrelik parkurda ilk defa düzenlenen ralli kapsamında, Heykel’deki Tarihi Büyükşehir Şehremaneti Binası uğrunda aktiflik düzenlendi.

Bursa Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Patal, etkinlikte yaptığı konuşmada, organizasyonda emeği geçenlere ve rallinin katılımcılarına teşekkür etti.

Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Arsıulusal Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Avrupa Birliği Başkanlığı ile Doğu Batı Dostluk ve Barış Rallisi Derneğinin gelişim birliğiyle düzenlenen rallinin 21 Ağustos’ta Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ten başladığını hatırlatan Eskişehir Taşı, şöyle konuştu:

“Tafsilatlı ve öldürücü bire bir tedarik sürecinin ardından hayata geçirilen bu organizasyonda binlerce yıldır tarihimizi ve kültürümüzü mugaddi rotalar bir tane yegâne geziliyor. Bursa’bile de o rotalar gezilecek. Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri, Abdal Düğürcük Fırını ve Zindankapı Müzesi’ni turlayarak Bursa turunu tamamlamış olacaklar. İpek Yolu Rallisi henüz sonra sırasıyla Ankara, Tokat, Kalabalık, Trabzon, Rize ve Artvin’e varacak. Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Özbekistan’ın geçilmesiyle Kırgızistan’üstelik akıbet bulacak.”

Denizköpüğü, bu organizasyonda yarışmaktan artma güzergah üzerindeki ülkelerin ve şehirlerin tarihi, kültürel ve natürel güzelliklerine vurgu yapmanın amaçlandığını tabir etti.

Rallinin organizatörü Şark Garp Dostluk ve Hazar Rallisi Derneği Başkanı Bulunmaz Serin da bu projeye 2019 yılında başladıklarını, 2021’da rota çalışması yaptıklarını ve bu sene hayata geçirdiklerini bildirdi.

Serin, “Posta çok teferruatlı ve araçların 20 yaşın üstünde olması gerekiyor. Yolda meydana mevrut olumsuzlukları herkesin kendisi çözmesi gerekiyor. Biz Şarki ile Garp yani iki medeniyetin ortada benzeri köprü oluşturmak istiyoruz. Bu dahi bu nev çalışmalarla tamam.” dedi.

Bursa’daki rotalarında yola sâdır katılımcılar, geceyi kentte geçirdikten bilahare Ankara’ya hareket edecek.Share: