‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’ Bursa’da

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de 21 Ağustos Iş haset planlı başlangıç töreniyle start alan ‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabı için ansız sayım başladı. İpek Yolu’nun sonuç durağı olan 2022 Türk Dünyası Hars Başkenti Bursa’ya bile uğrayacak ralli amacıyla hazırlıklar tamamlandı.

İlk öğün düzenlenen ve kestirmece 9100 kilometre etaba ehil ‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’, 3.5 hafta sürecek. 5 ülkeden 15 aracın katıldığı rallide 30 müsabık bulunuyor. Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı, Uluslararası Türk Ekin Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Maşrık Günindi Ülfet ve Hazar Rallisi Derneği işbirliğinde planlı arsıulusal organizasyona, Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Hars A.Ş., TÜVTÜRK, VDF, OPET, Bahtiyar Akü gibi çalım ve firmalar bile destek veriyor.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Gül Ağababa Türbesi’nden bidayet alan Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi, Şarki Batı Dostluk ve Sulh Rallisi Derneği Başkanı Kıymetli Serin’in öncülüğünde Tuna Nehri’ni ardı sıra sırasıyla Sırbistan ve Bulgaristan üzerinden Balkanlar etabını tamamlayarak Türkiye’ye methal yaptı.

22 Ağustos’ta Edirne’den giriş işleyen ralli, 23-24 Ağustos İstanbul startının arkası sıra İpek Yolu’nun son durağı olan 2022 Türk Dünyası Firez Başkenti Bursa’ya ulaşacak. Yarışmacılar, 25 Ağustos Perşembe günü Bursa startı amacıyla tarihi belediye binası uğrunda buluşacak.

Bursa Büyükşehir Şehremini Alinur Aktaş’ın karşılayacağı yarışmacılar, startın ardından umum haritalarıyla Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleriyle, Abdal Simit Fırını ve Zindan Husus Müzesi’ni turlayarak, Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabını tamamlayacak.

Yarışmacılar; daha sonraları sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Kalabalık, Trabzon, Rize ve Artvin’e varacak. İpek yolu rallisi, Gürcistan ve Azerbaycan üzerinden Kazakistan ve Özbekistan’ın geçilmesi ile Kırgızistan’bile akıbet bulacak.

Güzergah üzerindeki ülkeler ile şehirlerin tarihi, kültürel, doğal ve turistik güzelliklerinin tanıtılmasının hedeflendiği harir yolu rallisi, 2022 Türk Dünyası Firez Başkenti Bursa’nın tanıtımına yetişkin yardım sunacak. Ana amacı kültürler arası iletişimi bulmak olan ipek yolu rallisi ile yüzlerce fahri kültür elçisi müktesep olacak. – BURSA

Share: