Tüm zamanların sunma efdal Ilk Teşrin ayı ihracatı gerçekleşti

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Eş Güdümcü Başkanı Ahmet Fikret Kileci ihracat rakamlarını kamuoyuyla paylaştı. 2022 yılının Ilk Teşrin ayında Havza ihracatı, geçtiğimiz yılın tıpkı ayına bakarak yüzdelik 4,5 artışla 1 Milyar 124 milyon 270 bin dolar seviyesine geldi. Dış ticarette Bölgenin lokomotifi konumundaki Gaziantep ise Teşrinievvel ayını 959 milyon 17 bin dolarlık ihracatla tamamlayarak aynı önceki yıla bakarak yüz8’lik artış oranı yakaladı.

Hem bölgede hem bile Gaziantep’te üzere tekmil zamanların genişlik faziletkâr Teşrinievvel ayı dış satım değerine ulaştıklarını bildiren GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, “Herkesin bildiği ve global çapta karşılaştığı konuşu buhranlar kendini sene sonunda iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Gaziantep ve Havza ihracatçılarımız, zorluklarla kafa edebilmek üzere çalışmaktan ve üretmekten esasen vazgeçmedi ve bu damarı bozuk tabloya karşın rakamlarla yüzümüzü güldüren sonuçlara imza attılar. Çünkü bu atmosfer karşısında elde edilen sükse değme devir söylediğimiz gibi istikrarın resmidir. Bölgemizin ve Gaziantep’imizin ihracatçısı zorluklardan pes etmediği için zoru başarmaya bitmeme etmektedir. Tığ dünyayı etkileyen mevcut sorunlardan belde rekorları rafa kaldıracağımız ayrımsız dolaşma geçireceğimizi düşünürken ihracatçımızın başarısı ile yeniden yer bazında beşinci sıraya yükseldik. Bu süreçte çalışmaya, üretmeye bitmeme eden ve bu adamakıllı tablonun mimarı olan bilcümle ihracatçılarımızı gönülden kutlarım şeklinde konuştu.

“Devletimiz ihracatçısının beraberinde”

İhracatçılarımızın alışılmadık azmi ve üretme motivasyonu ile zorlukların hafifleyebileceğini anlatım eden Başkan Kileci, “Küresel çapta içre bulunduğumuz atmosferde yaşanan vuzuhsuzluk ve dalgalanmalara rağmen Bölgemizin faal ihracatçıları istikrarını sürdürerek ihracat hedeflerine vurmak için sakır sakır demeden çalışmaya bitmeme ediyor. Zorluklara alın mücadelemizi sürdürüyoruz ve mücadelemizin meyvesini eskimemiş rekorlarla alıyoruz. Zira biliyoruz ki bizlerin çalışmaktan ve cümle zorluklara karşın üretmekten eksantrik seçeneğimiz namevcut. Antrparantez buradan tavzih etmek isterim devletimiz temas ahit ihracatçısının beraberinde. Malumunuz geçtiğimiz günlerde Bakir Evlat İhracat Desteklerinin tanıtımı yapıldı. Biz bile Tecim Bakanlığımızın uzmanlarını 16 Son Teşrin Çarşamba günü bu eskimemiş destekleri izah etmek ve ihracatçılarımızı bilgilendirmek amacıyla Kontak Hizmet Binamızda ağırlayacağız. Bilcümle Mıntıka ihracatçılarımızı görmeyi kâm ediyoruz” ifadelerini kullandı.

En Çokça Irak, BENDE ve Suriye’ye İhracat

Mıntıka ihracatında genişlik şişman paya ehil ülkeler ve im grupları karşı de vukuf veren GAİB Koordinatör Başkanı Kileci, Ortadoğu ülkelerinin yüzdelik 42,1 payla önceki sırada vadi aldığını anlatım ederken, SUTAŞ ülkelerinin yüzdelik 16,3 payla ikinci ve Afrika ülkelerinin dahi yüzdelik 14,5 payla üçüncü sırada düz aldığını belirtti. 2022’in Ocak-Ekim ayları ortada toplanmış 194 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini vurgulayan Kileci; “Irak, ÇAKER, Suriye, İngiltere, İtalya, Almanya, İran, İsrail, Libya ve Cibuti Bölgemiz ihracatında önceki sıralarda saha düz ülkelerdir. Işaret gruplarına baktığımızda ise Bölgemizden araba halıları, pastacılık ürünleri, iplikler, kumaşlar, değirmencilik ürünleri, plastikler ve mamulleri, nebati yağlar, ayrıksı besin müstahzarları, demir-polat mamulleri ile sonuç sebze konserveleri ihraç edildiğini görüyoruz” dedi.

Rekor İhracat

Bölgemiz 2022 yılının esasen günümüze 10 bilyon 186 milyon 924 bin dolarlık arz faziletkâr ihracat gerçekleştirirken, bir dönemde bu ihracatta büyük paya eş Gaziantep 8 bilyon 696 milyon 490 bin dolarlık ihracat ile eskimemiş aynı rekora imza attı. Ekim kocaoğlan dış satım verilerinde 5. Sırada saha alan Gaziantep’te ihracatın ithalatı istikbal oranının akıbet 12 ayda yüzde 120,3 olduğunu anlatım eden Başkan Ahmet Fikret Kileci, “Gaziantep, aut ticaret verileriyle bizleri 2023 hedeflerimiz üzerine umutlandırıyor ve ihracatta ve sanayide ayraç aynı şehir olma özelliğini sürdürüyor. Muvaffakiyet hikayemizin katlanarak büyümesi en iri temennimiz. Ek değeri efdal, içerisinde efdal teknoloji barındıran ürünlerin ihracatını tezyit etmek üzere balaban gayret sergiliyoruz. Amacımız hem bölgemize hem ülkemize efdal net döviz girdisi bulmak” diye konuştu.. Dokuma ve hammaddeleri, hububat-bakliyat, semiz tohumlar ve mamulleri, halı, kimyevi maddeler ile ongun ve orman ürünleri, Gaziantep’in ihracatında önde mevrut sektörlerdir.

Kileci antrparantez 2022 yılı Teşrinievvel ayında GAİB’e mecbur özge illerden Kahramanmaraş’ın 113,9 milyon dolar, Mardin’in 95,6 milyon dolar, Malatya’nın 44,5 milyon dolar, Şanlıurfa’nın 24,8 milyon dolar, Diyarbakır’ın 24,7 milyon dolar, Adıyaman’ın 8,9 milyon dolar ve Kilis’in 7,7 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirdiğini kamuoyuna duyurdu. – GAZİANTEP

Share: