TÜBİTAK desteğiyle verimi faziletkâr ark fasulye çeşit adayları belirlendi

Garip adayı kuru fasulye popülasyonlarından tafsilat görüntüler

Doç. Dr. Ömer Sezen’in konuşması TÜBİTAK desteğiyle verimi erdemli kuru fasulye cins adayları belirlendi

KIRŞEHİR – Sivas Malumat ve Teknoloji Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Sözen, TÜBİTAK’ın desteklediği proje ile Artvin ve Kelkit Vadisi’ndeki köylerden topladığı zayıf fasulye genotipleri üstünde yaptığı araştırma sonucunda, verimi efdal ve hastalıklara dayanabilen 16 kabil adayı belirledi.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Tarım Fakültesinden Sivas Haber ve Uygulayım Bilimi Üniversitesine güzeşte Sözen öncülüğündeki tedrisat üyeleri, 2017 yılında “İleri Düzem Sıska Fasulye Genotiplerinin Agro-Morfolojik, Kalıtım Bilimi ve Nitelik Özeliklerinin Belirlenmesi Projesi” hazırladı.

TÜBİTAK yoluyla da desteklenen proje ile Artvin ile Kelkit Vadisi sınırlarında düz kayran mülk ve ilçelere kapalı köylerden toplanan yerli arık fasulye genotipleri 3 yıl müddet ile bozulmamış-biçim seleksiyon yöntemine tabi tutuldu.

Temin edilen sıska fasulye genotipleri ile standart çeşitleri oranlamak yoluyla ekimler yapılarak, verimi efdal ve hastalıklara dayanıklı 16 zayıf fasulye tuhaf adayı belirleme edildi.

Doç. Dr. Ömer Sözen, AA muhabirine, nebat genetik kaynaklarının korunması yerine köylerden topladığı cılız fasulye popülasyonları konusunda araştırı yaptığını belirterek, “Arık fasulye popülasyonlarının birer duplikasyonlarını, İzmir Menemen’üstelik bulunan Millî Nesil Jen Bankası ve Ankara’de mevcut Türkiye Yavru Gen Bankası’na vermek vasıtasıyla gelecek nesiller amacıyla teminat altına aldık.” dedi.

Bunların hoppadak döl geniş bankalarında durmayacağına değinen Sözen, şunları kaydetti:

“Tıpkı zamanda tashih çalışmaları üzere de değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. TÜBİTAK projesi kapsamındaki çalışmalarımda oluşturduğum birçok fasulye genotipini seleksiyon yöntemiyle istikbal düzeye büyüklüğünde getirip saflaştırmak kanalıyla tescile amade hale getireceğim. Toprak bitkileri içerisinde 40’larda kalık olan ark fasulye soy sayısında bizim araştırdığımız popülasyondan benzeri evet dahi biraz tanesini tescile arz etmek vasıtasıyla Türkiye çiftçisine istihsal miktarını artıracak katkı sunacağız.”

Share: