TRAKYA’DA 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUSU

TRAKYA’birlikte 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı’nın 99’uncu yılı, coşkuyla kutlandı.

Edirne’dahi kutlamalar Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Garnizon Komutanı Tugay Mehmet Cihanoğlu ve Şehremini Recep Gürkan’ın vatandaşı selamlamasıyla başladı. Atatürk Bulvarı üzerindeki tören alanında aynı duruşunda bulunulup, İstiklal marşı okundu. Vali Kırbıyık burada vatandaşlara seslendi. Kırbıyık, tarihin hem dünü anlatıp, hem birlikte yarınlara revan yolu aydınlattığını belirterek, “Devir bize hem hatırlatır hem da zihinlerimize tıpkısı şuur, benzeri karakter bırakır. Cumhuriyet Altını Bayramı’nı, 30 Ağustos Yengi Bayramı’nı, 19 Mayıs’ı kutlamaktan misyon, yemeden içmeden o günlerde neler yaşandığını ezberlemek değildir. Anne gaye erte başımıza tıpkı güçlük geldiğinde hangi yapacağımızı öğrenmektir. Bu ülkeye art düşünce besleyenler, uğraştırmak isteyenler hangi yapmış? Buna karşı bu vatanın evlatları ne yapmış? Gazi Mustafa Kemal hangi yapmış? Arkadaşları ne yapmış? Şerife Bacılar, Kocakarı Hatunlar, Sütçü İmamlar ve daha niceleri hangi zorluklara katlanmış ve bu törenlerin maksadını, bu zorlukları hıfzetmek ve bunlara karşı zinde olabilmek için neler yapmamız gerektiğini fark etmek için ruhumuzda devam etmek üzere yapıyoruz” dedi. Vali Kırbıyık’ın konuşmasının ardından 29 Ilk Teşrin kutlamaları, okulların ve askeri birliklerin geçişiyle sürdü. Vatandaşlar, askeri birliklerin geçişi sırasında alkışlarıyla bindi verdi.

Edirne’nin Keşan ilçesinde kutlamalar, Kaymakam Cemalettin Yılmaz’ın makamında tebrikleri kabulü ile başladı. Tebrik programı ise Mehmet Gemici Cennet Bahçesi önündeki Zaman Yolu’nda gerçekleştirildi. Programa, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Keşan 4’üncü Mekanize Yaya Tuğgeneral Komutanı Liva Mustafa Özay, Keşan Şehremini Mustafa Helvacıoğlu, kat amirleri, siyasal parti ve sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri, gaziler, askeri erkan ve vatandaşlar katıldı. Tören, protokolün halkın bayramını kutlaması ile başladı. saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Ilçebay Yılmaz, günün mana ve önemini belirten konuşmayı yaptı. Cumhuriyetin kuruluşu ile ilişik yapılan türkü ve tahrir yarışmasında dereceye giren eserlerin öğrenciler vasıtasıyla okunmasından bilahare suret, türkü ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verilecek. Aktiflik, Keşan İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü Cumhuriyet Altını Cahillik Korosu ve Keşan Belediyesi Görüşme Merkezi Cumhuriyet Altını Bilgisizlik Korosu konseri ile sürdü. Programda, umum oyunları gösterileri dahi sunuldu. Etkinlik, mektepli ve askeri birliklerin boğaz töreninin arkası sıra sona erdi.

TEKİRDAĞ’DA HALAS MÜCADELESİ CANLANDIRILDI

Tekirdağ’de tebrik programı Süleymanpaşa kenar yolu Atatürk Bulvarı üstünde gerçekleştirildi. Törene Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Büyükşehir Şehremini Ayar Albayrak ve Tekirdağ Garnizon Komutanı Liva Delice Yenilmez, CHP Mebus İlhami Özcan Aygun, DOĞRU Parti saylav Mustafa Gaz, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, İl Emniyet Müdürü Mehmet Hakan Fındık, İl Cingöz Komutanı Albay Ahmet Aheste ile haddinden fazla sayıda yurttaş ellerinde Türk bayrakları ile katıldı. Ilbay Ermiş Sebep, Merasim ara bulucu ile halkı selamlayıp kortejdekiler ve protokolün bayramını kutladı. saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra törenin açılış konuşmasını fail Tekirdağ Valisi Eren Saika; “29 Teşrinievvel 1923’te ilan ettiğimiz Cumhuriyetimiz, Halas Savaşı süresince zihayat, buğulanmış, eş, erkek demeden verilen can siperane tıpkısı mücadelenin eseridir. Dönemin imkansızlıkları ve zorluklarına rağmen, Gazi Mustafa Eksiksizlik liderliğinde düşmana alın kazanılmış tıpkı zaferdir” dedi.

Vali Saika’ın konuşmasının peşi sıra öğrenciler şiir okudu. Süleymanpaşa Umum Eğitim Merkezi öğrencileri halk oyunları gösterisi sunarken, kurtuluş mücadelesi canlandırıldı. Gerçekleştirilen argıt töreninde Güllabi Komandoların yaptığı silahlı akrobatik eylem ve motosikletli polislerinin yaptığı eylem ağır sıklet ilişki gördü. Törende askeri ve polis güçleri araçları bile yegâne bir tane tanıtıldı.

ÇORLU’DA TÖREN

Tekirdağ’ın Hastalıklı ilçesinde bile 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı kutlama programı, Kaymakam Mustafa Eldivan, 5’nci Kolordu ve Garnizon Başkan Ferik Tevfik Algan, Dertli Şehremini Ahmet Sarıkurt’un ilçe makamında tebrikleri kabulü ile başladı. Tebriklerin ardından Atatürk Meydanı’ndaki kutlamalara geçildi. Dertli belediyesi tarafından törene katılan vatandaşlara Türk bayrakları dağıtıldı. Vatandaşlar dokunaklı ilişki gösterdiği törende mütekellim Kaymakam Mustafa Eldivan, “Kadim Anadolu topraklarında, nice emekler sonucunda üzeri bulan, Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin bugün kuruluşunun 99. Bünye yıl dönümü vergi etmekteyiz. Bu bulunmaz vatanı bize vatan yapan ilkin Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları kalkmak üzere bu nadir vatanın ayrılamaz bütünlüğünü, milletin erinç ve sükununu sağlayıcı ve bu yüce misyon üzere toprağa düşerek şehitlik mertebesine ulaşan bilcümle Şehitlerimizi ve Gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum” dedi. Kutlamalar Atatürk Meydanı’nda yapılan merasim geçişiyle sona erdi.

KIRKLARELİ’NDE TÖREN ÖZGÜRLÜK VE DEMOKRASİ MEYDANI’NDA

Kırklareli’nde ise kutlamaların adresi Hürriyet ve Demokrasi Meydanı oldu. Kırklareli Valisi Birol Ekici, Garnizon Komutanı Liva Mustafa Cüneyt Arıkan ve Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, askeri komütatör ile vatandaşları selamladı. Törende konuşan Vali Ekici, “Türkiye Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99’uncu yıldönümünü kutluyoruz. Gelecek sene Cumhuriyetimiz bir asrı doldurmuş olacak. Bu gurur, hepimizin göğsünü kabartıyor. Bilindiği üzere, Cumhuriyetimiz 29 Ilk Teşrin 1923 tarihinde ‘Hakimiyet aldırmaz şartsız milletindir’ ifadeleriyle car edilmiştir. Halkımızın Cumhuriyet Altını Bayramı mutlu olsun” dedi. Kutlamalar. Okulların ve askeri birliklerin geçişinin peşi sıra sona erdi.

Share: