Trabzonlu 3 karı Kovid-19 sürecinde vakar verdikleri çiniciliği kazanca dönüştürdü

Trabzon’bile çinicilik üzerine aldıkları eğitimlerle kendilerini geliştiren üç avrat, şevket desteğiyle kurdukları atölyede bezgi eşyası üretip para kazanıyor.

Henüz evvel çinicilik üzerine eğitim alarak üretim işleyen Bahir Aslan, arkadaşları Gülçin Akdeniz ve Gülsen Uzun ile Kovid-19 salgını döneminde özel ağırşak merkezinde kilitsiz küreksiz çekicilik çinicilik eğitimlerine katıldı.

Eğitimlerin ardından bu işi mesleğe dönüştürmeye karar veren 3 karı, Pespaye ve Ölçülü Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Terviç İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) desteklerini araştırdı.

Atölye açabilmek için Gülçin Akdeniz’in girişimcilik sertifikası almasıyla 3 refik, Açıklık 2020’dahi Ortahisar ilçesine sınırlı Beşirli Mahallesi’nde “Tılsımlı Eller Çini Atölyesi”ni kurdu.

KOSGEB’den aldıkları 50 bin teklik teberru desteğiyle üretime başlayan kadınlar, kendi tasarımlarının birlikte zata mahsus yaptıkları vazo, kase, ibrik kadar ürünleri 100 ila 3 bin lira ortada mütebeddil fiyatlarla satıyor.

Son adına 7-10 Mesafe’ta Pir Sanatlar Galerisi’nde açtıkları “Mütebeddil Hayatlar Sergisi”nde ürünlerini beğeniye sunan 3 yâren, burada eş ika imkanı dahi buldu.

Arslan, Akdeniz ve Ince, atölyelerindeki fırınlama makinesini, çinicilikle uğraşan hemcinslerine da talep olması yerinde kullandırıyor.

57 yaşındaki Deniz Aslan, AA muhabirine, ev kadını olduğunu belirterek, “İkinci çocuğumdan sonraları hobi kendisine tıpkısı şeyler yapmayı planladım. 2015 yılında arkadaşımın tavsiyesiyle çinicilikle tanıştım ve ondan sonra hayatım ağız ağıza değişti. Çiniyle alelacayip benzeri dünyada buldum kendimi. Onun olmamış maddesinin arazi olması, ona incitmek bilcümle negatif enerjimi ve stresimi aldı.” dedi.

Arslan, bu alanda kendini geliştirmek amacıyla 2020’de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Ustalık Ulum Yüksekokulu Anadan Görme El Sanatları Bölümü’nü kazandığını, eğitiminin bitmeme ettiğini kaydetti.

İki yavru annesi, 49 yaşındaki Gülçin Akdeniz ise çinicilik işine hobi namına başladıklarını, gelişim yerini açmalarıyla kendilerini çetin aksiyon temposunun zarfında bulduklarını anlatım etti.

Fırınlamada kullandıkları makinenin Trabzon’de haddinden fazla fazla bulunmadığını kaydeden Akdeniz, şöyle konuştu:

“KOSGEB için başvurular yaptık. Girişimci kadınlara sertifikalar verildiğini öğrendim. Ben 2 ayrı şehadetname aldım. Sınavlara girdim, görüşmelerimizi yaptık, şirketimizi kurduk. Elan sonradan birlikte fırınımızı aldık. Sonra KOSGEB geldi bize baktı, değerlendirdi, bu fırının Trabzon’üstelik olması gerektiğine kanma getirdi. 2 sene ilk bize 50 bin teklik büyüklüğünde atıfet desteği verdi. Yapabildiğimiz yere kadar bildirme domuzuna şekilde yapıp bu hizmeti Trabzon’a çevirmek istiyoruz.”

Familya hanımlarına “üretin” tavsiyesi

53 yaşındaki Gülsen Tafsilatlı da hedeflerinin tıpkısı fırın daha alıp hep Trabzon ve Karadeniz Bölgesi’ne fayans ürünlerini feda etmek olduğunu vurguladı.

Aile hanımlarına bile ayrımsız zaman önce harekete geçmeleri tavsiyesinde kâin Teferruatlı, üretime geçmeleri halinde heybet desteğini yanlarında göreceklerini söyledi.

KOSGEB İl Müdürü Muhammet Mustafa Aldanmaz, 3 kadının tıpkı araya gelerek yaptığı işin sair kadınlara dahi denk olduğunu belirterek, “Zaman buradaki örneğimiz, avrat girişimcilerin ekonomiye kazandırılması namına çok büyük bir örnek. Özellikle kim çinicilik kadar tarihi, mazisi olan tıpkısı sanatın kadınlar tarafından ekonomiye kazandırılması bizim amacıyla çok kızıl. İş fikirlerini ekonomiye dönüştürmeleri anlamında tığ de elimizden gelen yardımı esirgemedik.” dedi.

Share: