Trabzon’dan Ekrem İmamoğlu’na Bindi

ESRA TEMIZ PERVAN

Trabzon’da Altılı Ganyan Masa’yı oluşturan partilerin memleket örgütleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na sunulan cezayı protesto etti. CHP Trabzon İl Sekreteri Nurcan Aşçı Demiröz, “Ekrem İmamoğlu Kavim İttifakı’nın İstanbul Belediye Başkanı’dır. Trabzon’un yetiştirdiği kocaman siyasetçilerdendir. Gelecekte Türk politik alanının sınırlanmış aktörlerinden olacaktır. Siyasi başarısı al davalar ile engellenemez. Trabzon halkı; adaletsizliğe ve hukuksuzluğa karşıdır. Tepkisi Karadeniz dalgaları büyüklüğünde coşkuludur” dedi.

İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu hakkında verilen kodes cezası ve yöntem yasağı kararı, Trabzon’da ihtarname edildi. CHP Trabzon İl Başkanlığı’nın önderliğinde İYİ Öğür İl Başkanı Azmi Sağlam, DEVA Partisi İl Başkanı Kubilay Çiçek, Gelecek Partisi İl Başkanı Hasan Kamil Velioğlu, DP İl Başkanı Yüksek Akar, Sol Tümen İl Başkanı Bilal Akcelep, CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman, İYİ Parti Ortahisar İlçe Başkanı Erdal Detaylı ile İYİ Tümen ve CHP’li Uray Sedir üyeleri, STK temsilcileri ve vatandaşların katılımıyla Yer Parkı’nda açıklama yapıldı. “Doğruluk hususiyet doğruluk” sloganları atan katılımcılar, İmamoğlu’nun resminin olduğu ve “İmamoğlu varsa imge var” kayıtlı pankart açtı.

“SORUN, İKTİDAR TARAFINDAN SAPTIRILMIŞTIR”

Matbuat açıklamasını CHP Trabzon İl Sekreteri Nurcan Aşevi Demiröz okudu. Demiröz, şunları söyledi:

“Bugün Trabzon Vadi’ında Türk el erki tarihine İmamoğlu davası namına geçecek politik tıpkısı davanın sonuçlarına tepki açıklamak amacıyla mecmu bulunmaktayız. Bu siyasal davanın uzman raporu, konuyu ‘iki siyasi beyninde güzeşte polemik’ namına değerlendirmiştir. Sorun, nüfuz marifetiyle saptırılarak kerem görevlilerine hakaret suçuna sokulmuştur. Ekrem İmamoğlu’na Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesi göre istinaf yolu engelsiz tevessül etmek üzere siyasi haram getirecek oranda ukubet verilmiştir. İstanbul ülkemizin mega kentidir. Etken nüfusu 18 milyona yaklaşmıştır. Sanayi üretiminin yüzdelik 20’sini gerçekleştirmektedir. Nüfusunun kısaca yüzde 3’ü Trabzonlulardan oluşmaktadır. Hemşehrimiz Ekrem İmamoğlu bu mega kentin başkanlığını benzeri seçimde iki el kazanmıştır. Yüzde 48,77 ile seçildiği seçimi milli emir olarak kabullenmeyen nüfuz, yüzdelik 54,21 intihap sonucunu görünce aklını kaybetmiştir. Tıpkı zarfın içindeki oyların tıpkısı kısmı muteber sayılmıştır. İktidar partisi yetkilisi, ‘Hiçbir öz olmasa birlikte, stabil tıpkı husus oldu’ diye akıllara ziyan benzeri ifadede bulunmuştur. İnsanlık tarihinin bellek gelişimini köylü çevirmiştir.

“EKREM İMAMOĞLU SEÇİLDİKTEN SONRALARI İSTANBUL’DA NELER OLDU?”

Ekrem İmamoğlu seçilince, uray hizmetlerinde neler olmuştur; İstanbul, dünyada tıpkısı anda arz çokça metro işleyen kent olmuştur. İki milyonun üzerinde çocuğa ücretsiz benzen verilmiştir. Öğrenciler için belediye tarihinde ilk kez yurtlar açılmıştır. Askıda fatura kabilinden birçok içtimai arkalama projesi uygulanmıştır. İstanbul bu proje ile dünya çapında dürü almıştır. Çevreci erke projeleri uygulanmaya başlanmıştır. Bu ve bunlar gibi birçok içtimai proje İstanbul halkında karşılık bulmuştur. Bilcümle engellemelere rağmen bu hizmetler liyakatli tıpkı şekilde gerçekleştirilmiştir. Arz önemlisi, yandaşa aktarılan şehremaneti gelirleri, halk amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Türk yargısı kavim yerine karar verir. Adalet mülkün temelidir. Egemenlik iktidarın hedeflerinin uzlaştırıcı haline getirilmesi akseptans edilemez. Adaletli verilmeyen kararlar devlete olan inancı sarsmaktadır. Tarihte bu kök davalar demokratlık açısından değerlendirildiğinde; darbelerin uyguladığı rejimlerden tasalı olduğunu söyleyenler, liderlerini demokrasi şehidi zar edenler, bugün kurdukları saray rejimi ile alay malay darbe taklitçilerine dönüşmüştür. 70’li yıllardan beri darbelerle önü açılan muhafazakar politika anlayışı, demokrasi diye niteleyerek iktidara gelmiş, ortakların birbirine çarpış yapması ile bütüncül bire bir rejim nesir etmiştir. Bu rejimle alay malay ülkemiz dünyada yayımlanan bütün kazançlı ve toplumsal endekslerde gerilemektedir.

“2023’TE TEMAS ÖZDEK ÇOK PIR OLACAK”

Ekrem İmamoğlu Budun İttifakı’nın İstanbul Şehremini’dır. Trabzon’un yetiştirdiği balaban siyasetçilerdendir. Gelecekte Türk politik alanının sayılı aktörlerinden olacaktır. Siyasal başarısı kaşkariko davalar ile engellenemez. Trabzon halkı; adaletsizliğe ve hukuksuzluğa karşıdır. Tepkisi Karadeniz dalgaları kadar coşkuludur. Egemenlik Türk Milleti namına değişmeyen vermelidir. Trabzon meydanından verdiğimiz bu curcunalı bilcümle dünyada yankı bulacaktır. İktidarımızda adaletsizlik ve hukuksuzluk son bulacaktır. Yaşasın el erki, yaşasın mücadelemiz. 2023’te gelişigüzel husus haddinden fazla adamakilli olacak.”

“BU DEĞIŞMEYEN NE İNSANİ HANGI AHLAKİ NEDE HUKUKİDİR AĞIZ AĞIZA SİYASİDİR”

İYİ Tümen Trabzon İl Başkanı Azmi Sağlam ise “Umum egemenliğinin gasp edildiği aynı ünsiyet garabetiyle cezalandırılmıştır. Bu hangi insancasına hangi aktöresel ne birlikte hukukidir tamamen siyasidir. Bu kararı tanımıyoruz İBB Başkanımız görevi başındadır. Trabzon adına İYİ Fırka kendisine arkasındayız” dedi.

“BU İKTİDARIN PALYATIF OLDUĞUNA BILCÜMLE BİRLİKTE ŞAHİTLİK EDECEĞİZ”

ÇIKAR YOL Partisi Trabzon İl Başkanı Kubilay Çiçek ise, “Olayı izlem ettik ve endişeyle karşıladık. Umumi merkezimiz bu konuda Altılı Masa’nın değişik paydaşlarıyla ile alay malay cereyan etmeye karar vermiştir. Genel Başkanımız Büyük Babacan’da şu anda Saraçhane’deki mitinge süzülmek üzere yola çıkmıştır. Biz birlikte REÇETE Partisi Trabzon Teşkilatı olarak tıpkısı zamanda hemşerimiz olan Büyükşehir Şehremaneti Başkanımızın başına gelen bu haksızlığı müdafaa etmek yerine hangi yapılması gerekiyorsa tam organizasyon ve kadrolarımızla birlikte sürecin takipçisi olacağımızı izhar etmek istiyoruz. Adamakilli günler çok yakın önceki seçimde inşallah bu iktidarın bulaşici olduğuna bilcümle gelişigüzel tanıklık edeceğiz.”

Share: