Tosya’da “çök hile tutun” tatbikatı

Türkiye genelinde ilk defa uygulanan “çök uyum tutun” tatbikatı, Kastamonu’nun Tosya ilçesinde Hükümet Konağında gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanlığı Kıyamet ve Ivedili Buut Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, Düzce Depremi’nin 23’üncü yılı zımnında mutluluk genelinde düzenlenen “çök sistem tutun” tatbikatı Kastamonu’nun Tosya ilçesinde dahi gerçekleştirildi. Tosya Hükümet Konağı’nda gerçekleştirilen tatbikatta, saat 18.57’de sirenlerin çalması ile Tosya’daki tatbikata Kastamonu Vali Yardımcısı Ahmet Akdağ ve kaza tören düzeni ve kurum amirleri, “çök dubara tutun” hareketini yaptı.

Tatbikatla ilgilendiren mütekellim Kastamonu Ilbay Yardımcısı Ahmet Akdağ, “Tosya Kuzey Anadolu Kırık Hattı üstünde bulunmakta. Devir bölüm ara sıra depremlere maruz kalmaktadır.1942 yılında balaban ayrımsız zelzele oldu. Yer Sarsıntısı Türkiye’nin ayrımsız gerçeği. Depreme her ahit mücehhez olunmalı ve hareket anında ürkü yapmamak lazım. Bu tatbikatı bunun için gerçekleştirdik. Rabbim ülkemizi natürel afetlerden korusun” dedi. – KASTAMONU

Share: