Torosların çığlık köyündeki su çalışması üzere katır ve eşekler kiralandı

ANTALYA’nın, Karadeniz’in coğrafi yapısını yakın Manavgat ilçesine vabeste Torosların dağ köylerinden Yeşilbağ’de, dik yamaçlarda mevcut su kaynaklarındaki arızalar ve yenileme çalışmalarında, kez olmadığı için müteahhit firmanın kiraladığı katır ve eşeklerle malzemeler taşındı. 470 haneli köyün susama sorunu, 1 ayda çözüldü.

Büyükşehir Belediyesi’ne merbut Antalya Akarsu ve Atıksu İdaresi (ASAT) Umumi Müdürlüğünce, Antalya’nın elem köylerinde susuzluk ve 50 yıl evvel kurulan içme suyu sistemlerinin yenilenme çalışmalarında, Torosların yalman yamaçlarındaki akarsu kaynaklarına muvasala için öğün olmaması dolayısıyla malzeme taşımasında kiralık eşek ve katırlar kullanılıyor.

KÖYLÜ 2-3 AY SUSUZ KALIYORDUASAT Umumi Müdürlüğü ekiplerinin Manavgat ilçesine merbut Yeşilbağ köyünde dahi özellikle yaz aylarında 2-3 ay süren ve bir nice evin susuz kalmasına öğün açan bozuk yatırımların yenilenmesi çalışmalarında, eşekler ve katırlar kullanıldı. 2 bin 500 rakımlı Emerdin Dağı’nın zirvelerinde 470 haneli köye akarsu ulaştırılabilen 5 ayrı su kaynağı bulunuyor.50 yıl ilk kurulan kaptajlar vasıtasıyla suyunu bu kaynaklardan kayran köyde, serencam yıllarda özellikle yaz aylarında hem bozuk kaptaj sisteminin yetersizliği hem dahi kuraklığa sadık aheste su sorunu yaşanmaya başladı. ASAT ekipleri, dağın zirvelerine yakın bölgelerdeki 5 ayrı su kaynağındaki kaptaj sistemlerini restorasyon çalışmalarında, buradaki inşada kullanılacak su boruları, çimento ve başka malzemeleri kere olmadığı için dağlık arızalı arazide kiraladığı eşekler ve katırlarla taşıdı.’SU KAYNAKLARI 2 BİN 200 RAKIMDA’ASAT Genel Müdürlüğü İşletmeler Ofis Müdürü Iyi Gültekin, alelhusus yaz aylarında bölgedeki köylülerin alçak su sıkıntısı çektiğini belirterek, “Yaptığımız araştırmalarda buradaki kaptajların haddinden fazla düzgün olmadığı, esasen yeteri akarsu olduğu ama suyun temininde rehavet yaşandığını belirleme ettik. Bu üzücü Emerdin Dağı, Manavgat’ın Yeşilbağ sınırında ve arkasında Konya-Beyşehir var. Kısaca 2 bin 200 rakımda, adi çokça edisyon ayrımsız coğrafya, Karadeniz’i mümasil ayrımsız coğrafya var. Yaz aylarında vatandaşlarımızın tazyik problemi vardı, hassaten kâh evlerde on paralık su yoktu, transfer suyla su temini sağlıyorlardı” dedi.Bu sorunların çözümü için başlattıkları çalışmada, suyun gözüne posta olmadığı ve araçlarla gidilemediği üzere katırlar ve eşeklerle yükleri taşıyıp tahminî 1 maaş sağlam imalat süreci yaşadıklarını anlatan Gültekin, “Amma sonucunda kaptajlarımızı yeniledik. Antalya Büyükşehir Belediyesi kendisine hemen kenar kesiminde tarım ve turizmin olduğu yerlerde değil, Torosların etekleri ve zirvelerinde de buraları muntazır vatandaşlarımıza hizmet için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu kaptajlar düzenlenerek elan mıhlı ve hijyenik, henüz çok su temini sağlanarak vatandaşlarımızın sorunu çözüldü” diye konuştu.’SULAR ARTIK KESİNTİSİZ AKIYOR’Yeşilbağ Muhtarı Ahmet Özkul, havaların kurak gitmesi ve şehirlerde cıvıl cıvıl köylülerin yaz tatilinde köye gelmesiyle oluşan yoğunluk nedenleriyle yaz dönemi sularının azaldığını ve ciddi susama sorunu yaşadıklarını anlattı. Birçok evde hiç su olmadığını söyleyen Özkul, ASAT yetkililerinin yenileme çalışmasıyla, 5 akarsu kaynağındaki kaptajın yenilendiğini, malzemelerin misil sıfır dağlık alanda da karakaçan ve katırlarla taşınmasıyla sorunlarının çözüldüğünü ve artık temas evde suların kıvrak aktığını dile getirdi.

Köylü kadınlar ise susuz kaldıkları dönemde çamaşır, bulaşık, cağ ve bahçe sulama kabil işleri amacıyla kötü mahallelerde kâin evlerden nakil suyla ihtiyaçlarını gidermeye çalıştıkları ve herhangi bir yıl yaz aylarında nazik müşkülat yaşadıklarını anlattı. Sorunun çözümüyle dahi bundan sonra akarsu taşımaktan kurtulduklarını tamlayan kadınlar, emeği geçenlere teşekkürname etti.

Share: