TOKİ, Van’daki selzedeler amacıyla eskimemiş evler yapacak

Van’bile selden etkilenen bölgelerde 3 gündür incelemelerini sürdüren Çevre ve Şehircilik Nazır Yardımcısı Hasan Suver,  afetin ilk anından itibaren devletin mecmu birimleriyle vatandaşların yanı sıra olduğunu söyledi.

Selden etkilenen vatandaşları musahabe ettiklerini, yaşanan sıkıntıları yerinde gördüklerini nâkil Suver, devletin imkanlarını seferber ederek yaraları genişlik bodur zamanda saracaklarını belirtti.

“Hasara uğrayan binalar yeniden canlandırma edilecek”

Van’ın perşembe gününden bu yana hâkim afetine maruz kaldığını nâkil Suver, şu bilgileri verdi.

“Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla bölgeye intikal ettik. Üç gündür hâkim bölgesindeyiz. İpekyolu, Gürpınar ve Başkale ilçelerinde incelemelerde bulunduk. Vatandaşlarımızla hemhal olduk, dertlerini dinledik, mağduriyetleri yerinde gördük. Olayı yerinde kazanmak ve gözetmek haddinden fazla faydalı tıpkı tayin çalışması oldu. Yapılan çalışmalar neticesinde Başkale’de 64, Çaldıran’dahi 30, Özalp’ta 6 ciddi hasarlı karı tespit edildi. Bu aynı kesme değil. Hasar belirleme çalışmaları bitmeme ediyor. TOKİ yeryüzü kısa sürede bu evleri baştan canlandırma yazar vatandaşlarımıza konfirmasyon edecek. Kat ve suyun atak yönü üstüne çalışmalarımız DSİ ile yürütülecektir. DSİ sahada çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmalarımız tespit mahiyetindedir. Tespitler sonucunda bire bir aylık fener süresi var. Askı süresi tamamlandıktan sonra TOKİ aracılığıyla burada hasara uğrayan binalar baştan ihya edilecek, vatandaşlarımıza konfirmasyon edilecektir.”

“Dere ıslahı çalışmaları başlatacak”

Kentte dere ıslahı çalışmalarının birlikte yapılacağının altını çizen Suver, “DSİ Genel Müdür Yardımcısı Faruk Fıratoğlu ile yaptığımız çalışmalarda mevsim değişikliğinden periferi bozuk şartlara uygun yapılan dere yataklarındaki perde beton duvarın tam olmadığı görüldü. Bunun tam arkaç getirilmesi amacıyla DSİ maharet çalışmalarla buralarda eskimemiş tasrif ve projeler hazırlayacak. Şartlara akıllıca bakir dere yataklarının ıslahı konusunda çalışmalar başlatacaktır.” ifadelerini kullandı.

Icra Vekili Kurum’dan TOKİ’de doğruluk sahiplerine müjdeli bilim

 

TOKİ,’pazarlık usulüyle’ firmaları belirledi

 

Share: