Tıpkısı dönüş, iki suratsız görüntü…Geçtiğimiz yıl beyazla ciltli olan Harput Kalesi’nde bu sene kardan eser bulunmayan

Ayrımsız periyot, iki menfi görüntü…Geçtiğimiz yıl beyazla ciltli olan Harput Kalesi’nde bu yıl kardan iz yok

Dron ile bir yıl arayla ayrımsız açılardan çekilen görüntüler, kuraklığı gözler önüne serdi

ELAZIĞ – Elazığ’ın Harput Mahallesi’nde umum tıpkı sene ilk çekilen şita görüntüsü ile bu yıl ayrımsız tarihte tıpkısı yerde çekilen görüntüler, iklim değişikliğini gözler önüne serdi.

Küresel ısınma ve mevsimsel değişikliğin etkisiyle yaşanan susuzluk ile birlikte Türkiye serencam yılların bildirme kurak aile ayını yaşıyor. Kış şartlarının sert geçtiği Elazığ’da ise familya ayının sonuç günleri yaşanmasına karşın bağ bozumu mevsiminin etkileri sürüyor. Bin 200 rakımlı tarihi Harput Mahallesi’nde benzeri yıl arayla çekilen görüntüler, yaşanan abuhava değişikliğini gözler önüne serdi. Rastgele yıl bu günlerde tarihi Harput Mahallesi beyaz zehir örtü ile kaplanırken, bu yıl ise muhtemel kar bir makule yağmadı. Benzeri sene arayla tıpkısı tarihte ve ayrımsız noktalardan açıktan dron ile çekilen görüntüler ise biberli gerçeği gözler önüne serdi.

Meteorolojiden ‘kar yağışı’ uyarısı

Öte yandan, Hava Bilgisi 13. Kesim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Bölgemiz genelinde havanın parçalı çok bulutlanmış, akşam ezanı saatlerinden itibaren Malatya, Adıyaman ve Elazığ çevrelerinin espaslı yağışlı geçeceği; yağışların Elazığ ve Malatya çevreleri ile Adıyaman’ın yıldız kesimlerinde karla elinin körü yağmur ve kar diğer kesimlerde ise karla anlaşılmaz baran ve baran şeklinde olacağı oranlama edilmektedir” denildi.

Share: