Ticari gayrimenkulde eller küçümseme sahibi

Akıbet beş altı yıldır dövizdeki faziletli çoğalma ve TL’nin aşırı ayar kaybı ecnebi yatırımcıların ticari gayrimenkullere olan talebini patlattı ve eller gözünü bu alandaki taşınmazlar yatırım fırsatlarına çevirdi. 

Ticari Taşınmazlar Yatırımcıları Derneği (TİGAYAD) Umumi Başkanı İsmail Akartürk, “Dövizdeki bu çoğalma bu şekilde devam ederse yabancıların ticari gayrimenkul piyasasında hakim lüks oynamaları birlikte beklenebilir” diye niteleyerek konuştu.

 “Alelhusus TL’nin derece kaybettiği bu dönemde ecnebi envestisman fonları Türkiye’ üstelik birikimlerini kullanmak amacıyla bize başvurularda bulunuyor” diyen TİGAYAD Başkanı Akartürk, 

“Dünyanın önde mevrut yatırım fonlarından Templeton üzere bir nice yatırım fonu ile görüşmelerimiz devam ediyor. Pahal envestisman talepleri alıyoruz ve şu zaman amacıyla mevrut bu talepleri karşılamaya çalışıyoruz. Bütün bunları düşününce mesleki kariyerim boyunca hiç bu kadar ecnebi kaynak talebi ile karşılaşmadım diyebilirim”dedi.

 KİRA GETİRİSİ YÜKSEK

Yabancılara yapılan yurt satışlarının aracısız yabancı resülmal yatırımlarına nazaran yılın önce yarısında 2018’bile yüzdelik 43 iken, 2019′ bile yüzdelik 46’ya, 2020’birlikte yüzdelik 55’e ve 2021’bile ise yüzdelik 59’a yükseldiği dile getiren Akartürk, “Yabancı sermayeli gayrimenkul yatırımlarının içerisinde ise ticari gayrimenkul yatırımlarının giderek arttığı tespit edilmektedir” diyerek konuştu.

Akartürk, 

Ticari gayrimenkule mahsus ilginin nedenlerini; efdal kira getirili olması, konuta göre henüz beş altı gider gerektirmesi, yıllar fiktif ile daha faziletli derece kazanması ve kiracılarının ifa gücünün henüz efdal olması kendisine sıraladı.

Yüzdelik 48’lik artma yaşandı

2021 yılının ikinci çeyreğinde 731 milyon dolarlık ecnebi sermayeli yurt yatırımı yapıldığını dile getiren TİGAYAD Başkanı İsmail Akartürk, 

“2020 yılı tıpkısı döneminde 495 milyon dolarlık yatırım girişine kıyasla 2021 yılı ikinci çeyreğinde yüzdelik 48 oranında çoğalma görünmektedir. Buna göre ikinci çeyrekte tahminî 236 milyon dolarlık ilâve ayrımsız yatırım artışı oldu” ifadelerini kullandı.

(Sözcü)

Yabancıya göz satışında yeni aranjman

Vatandaşlık ahzetmek talip yabancıların ‘göz fiyatı hilesi’ engellendi

 

Share: