Ticari gayrimenkul sektörüne cephe veren 6 trend

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Pandeminin ikinci sene dönümü yaklaşırken, alelhusus birlikte ticari yurt sektöründe belirsizliklerin ortadan kalkabileceğine dayalı yeni sinyaller geliyor. Mevcut şerait altında, güneş tacı virüsün Omikron varyantı, yükselen para şişkinliği ve borsalarda bitmeme eden volatilite 2021 yılında yordam kazanan ve yüce miktarda sermaye artışına şahitlik eden yurt sektörü için eşi tıpkısı yepyeni fırsatlar sunuyor. Bu abuhava belirsizliklerle meşbu olsa üstelik şerait ergonomik görünüyor. Forbes’un haberine göre geçmişe bakıldığında ticari gayrimenkullerin enflasyona alın siper sağladığı görülüyor. Aynı zamanda behre odaklı yatırımcılar bile portföylerini yurt varlıklarıyla çeşitlendirmek istiyor. Buna mülhak namına para politikaları ekonomide büyümeyi destekliyor. İşte ticari yurt piyasasına yön verecek 6 trend.

1. Anamal ve erişilebilir krediler bu yıl da büyümeyi destekleyecek

Taşınmazlar sektörüne bilge olanlar için bir nice sinyal, ticari gayrimenkuller üzere bakir tıpkısı hayat dolu yıla işaret ediyor. Rica ve kredilerin erişilebilir olmasıyla, Preqin ticari gayrimenkul fonlarının, teşrinievvel ayının ortalarında 152,2 bilyon dolar envestisman aldığını açıkladı. Bu yatırımlar ise nema fırsatlarında değerlendirilecek. Ticari gayrimenkul yatırımları, 2022’bile pandemi öncesi seviyelerin konusunda çıkabilir.

2. İkincil pazarlar, önde mevrut şehirlerden faik takat sınırı gösterecek

Yer aceleci büyüme gösteren pazarlar genelde, istihdam imkanlarının faziletli olduğu ve bu nedenle talebin yüksek olduğu şehirler oluyor. Bu koşulları sağlamayan pazarlar ise bu koşulların bulunmadığı şehirlerde görülüyor. Ancak akıbet yıllarda ilgi New York kabilinden iri şehirlerden daha küçük şehirlere kaydı. Bu yıl de uzaktan çalışma uygulamalarının bitmeme etmesiyle, elan siftinlik şehirler evet dahi banliyöler bağlam görmeye devam edecek.

3. Yurt sektöründe yükseliş dalgası devam edecek

2021 yılında çok aileli konutlar efdal performans gösterdi ve yılın üçüncü çeyreğinde 179 milyar dolar envestisman yapıldı. Hele bile müstakil konutlarda düşük yer ve karşılık rekabeti aktif oldu. Bu yıl yatırımcılar piyasada erdemli miktarda arzı izleyecek, buna karşın faziletkâr performansın birlikte devam etmesi bekleniyor. MEMLUK’da hibrit mesai modelinin yaygınlaşması alelhusus bile yörekent bölgelerinde talebin efdal olacağına işaret ediyor. Mahiye büyümesi birlikte kiralarda artışı ve sektörde büyümeyi beraberinde getirebilir.

4. Ofisler değişecek ancak kapanmayacak

Uzaktan çalışmanın yaygınlaşmasına karşın, fiziksel ofislerin sonu gelmedi. Fakat şube alanlarında tıpkı tahavvül gerçekleşecek. 

Bölüm piyasası sonuç yılların arz bağan talebini göryor olsa üstelik, yatırımcılar bu sene sektörde istikrarın yapı edildiğine ve kiraların arttığına şahitlik edebilir. Uzaktan himmet uygulamasının, haftanın belli başlı günleri ofise gidilmesini mucip hibrit mesai modeline evrilmesi ve çalışanların tercihleri işverenleri elan akıllıca maliyetli lokasyonlara yöneltiyor. Buna ek namına işverenler gelgelli imkanlar sunan ve elastikiyet imkanı tanıyan alanları yeğleme ediyor.

5. Taşınmazlar teknolojisi (protek) şirketlerinin popülerliği artıyor

Andıran zamanda ticari emlak yöneticileriyle Deloitte Center for Financial Services marifetiyle yapılan benzeri anket çalışmasında, katılımcıların dörtte üçü şirketlerinin bu sene emlak teknolojisi şirketleriyle işbirliği kurmayı ya bile bu şirketlere yatırım yapmayı planladığını söyledi.

Gayrimenkul teknolojisine müteveccih istek 2021 yılına damgasını vururken, gayrimenkul teknolojisi şirketleri rekor seviyede yatırım aldı. Crunchbase verilerine bakarak gayrimenkul teknolojisi (proptek) şirketleri 2021’dahi neredeyse 21 milyar dolar yatırım çekti.

finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak bu şirketler batık (embedded) mal, sülale geliştirme yazılımları ve taşınmazlar yönetimi üzere dijital analizör sundu. Bu teknolojilerin bu sene birlikte gelişmeye bitmeme etmesi bekleniyor.

6. İnşaat maliyetlerinin artması, kâin varlıkların faydasına olacak

Geçtiğimiz sene boyunca istihdam kıtlıkları, tedbir zincirlerindeki mesail ve soylu erki nema enflasyonu son 30 yılın arz efdal seviyelerine taşıdı. Ticari yurt alanında etkiler iri oranda yıpranmamış inşaatlarda hissedildi. İnşaat malzemelerinin fiyatları, proje maliyetlerinin birlikte yetişkin ölçüde yükselmesine illet oldu. Bu enflasyonel baskılar inşaat maliyetlerini etkilemeye bitmeme edecek. Bunun sonucunda birlikte kâin yapılar, talebin bu alana kaymasıyla fayda görecek.

FED’mağara saldırgan hamleleri resesyona mı illet olacak?

 

Commerzbank, 2022’bile cıvıl cıvıl sonuçlar bekliyor

 

Icra Vekili Dönmez elektrikte esnafa yapılacak iskonto oranını açıkladı

 

Share: