Ticaret Bakanı Muş: “Baziçe ve yazılım ihracatçılarına okkalı heveslendirme ve desteğimiz var”

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Bizim özellikle baziçe ve yazılım ihracatçılarına müteveccih çok ağır sıklet teşviklerimiz ve desteklerimiz var. Bindi kalemlerimizin yeryüzü büyük kısmını bile yazılıma ayırmış vaziyetteyiz.” ifadesini kullandı.

Güngören Belediyesi vasıtasıyla “3. Binyılı İnşa Et” mottosuyla, Zir+Tab Yazılım Gurk Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi. Açılışa Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Güngören Belediye Reisi Bünyamin Demir ve davetliler katıldı.

Açılış töreninde mütekellim Bakan Muş, yazılımın Türkiye açısından önemine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Bizim özellikle oyun ve yazılım ihracatçılarına yönelik çokça ciddi teşviklerimiz ve desteklerimiz var. Bindi kalemlerimizin sunu iri kısmını birlikte yazılıma ayırmış vaziyetteyiz. Buradan baziçe geliştirip bunu ancak dışına satan, ihraç eden çok aşkın gencimiz var. Ben buradaki kursiyerler toplandıktan sonraları biz bakanlık kendisine buradaki arkadaşlara dahi tıpkısı bilgilendirme dahi yapabiliriz. Yani buralara bittabi müracaat edecekler? Bakanlığın desteklerinden şüphesiz yararlanma edecekler? Zahir faydalanacaklar? Hem ülkeye, bu tıpkısı avantaj adına gelir hem birlikte kendilerinin kariyerlerinde balaban bire bir yarar sağlamış tamam diye niteleyerek düşünüyorum.”

Muş, Ast+Bası Kuluçka Merkezi’nin gençlerin kursiyerlerin gelişimine kırıcı ulama sunacağına dikkati çekerek, şu ifadeleri kullandı:

“Eğer burası bunaltıcı anlamda istem görürse kesinlikle belediyemiz elan farklı aynı mekanı ileride tasarlayacaktır. Yazılım, geleceğin mesleği şu zaman bile bu kullandığımız mikrofondan şu zaman yapılan kayıtlara büyüklüğünde pek haddinden fazla alanı domine ediyor. Nedeniyle azalacak bire bir trendi bulunmayan. Artarak bitmeme edecektir. Hayatımızın gelişigüzel alanında yazılım olacaktır. Otomatik kapının açılışından klimanın çalışmasına büyüklüğünde kablosuz mikrofonlardan telefonların vasıta almasına kadar bilgisayarlara kadar hayatın kavi haddinden fazla alanını domine eden ayrımsız düz burası.”

Gurk merkezinin belediye binasında vatandaşların ihtiyacını karşılayacak tıpkı mekan yerine dizayn edildiğini tamlayan Muş, şunları kaydetti:

“Bu açıdan emeklerinden ortalık şehremaneti başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum. Balkı, iyi olsun haddinden fazla hayırlı, sunturlu benzeri tasarım işlenmiş. Belediyenin bu katında tahsis edilmesi antrparantez oylumlu bir sağ açıklık reşit. Yani sadece amme görevlilerinin, personellerinin olduğu aynı yer değil. Aynı zamanda vatandaşın üstelik aynı ihtiyacını karşılayacak ayrımsız mekan kendisine dizayn edilmesi ayrımlı bir görk olmuş. Berceste olsun diyorum.”

-“Geleceğin kodu burada yazılacak”

Merkezin sloganında vadi aldığı kabil üçüncü bin yılın kodunun yazılımcı gençler yardımıyla yazılabileceğini dile getiren Güngören Belediye Reisi Bünyamin Çıpa, “Alt+Edisyon ülkemiz amacıyla önemli olan yazılım sektörüne tüvana bireyler esermek amacıyla kuruldu. Gençlerimizi online referans ve algoritmik yorum ile merkeze kabul edeceğiz. Gençler, Agile Proje Dalavere Metodolojisi ile esas projelerde vadi alacaklar.” dedi.

Yazılımcı ordusu yetiştirecek

Yetenekli gençleri, yazılım sektörü profesyonelleri ile aynı araya getirecek olan Ast+Bası Yazılım Gurk Merkezi, gençlerin yenilikçi ve emsal projelerde düzlük almalarına imkan sağlayacak. 7 çevrim 24 saat açıkça olacak Zir+Bası Yazılım Gurk Merkezi sayesinde, sektörde görmüş geçirmiş tıpkı Team Lead/Project Manager eşliğinde Agile Metodolojisiyle oluşturulan projelerde taze yazılımcıların fariza almaları sağlanacak.

Yazılımcılar merkezdeki bütün bakım ve ikramlardan ücretsiz yerine yararlanacak. Düzenli namına söyleşiler ve workshoplar gerçekleştirilecek. Böylecene, üçüncü bin yılda bakir ve zihayat Türkiye’nin yazılımcı ordusuna bakir neferler kazandırılacak.

Üçer aylık eğitimler verilecek

100 kişilik himmet alanı, 70 yabanlık konferans salonu, baziçe ve dinlenme alanı, dört skor derinti odası, 150 metrekare eş alana sahip olan Alt-Tab Yazılım Kuluçka Merkezi’ne başvurular online namına akseptans edilecek. Seçme üç ayda aynı 7 kişiden oluşan 16 ekip merkeze kabul edilecek. Ekipte yer algı şahıslar 17-30 gözyaşı ortada olacak.

Algoritmik kıymetlendirme ile merkeze akseptans edilen çoluk çocuk, kaynak projelerde kayran alarak kendilerini sektöre hazırlayabilecek. Tüm Türkiye’den pusat yapılabilecek merkeze başvurular alttab.gungoren.bel.tr adresi üzerinden alınacak. 1 Ilk Teşrin 2022 Cumartesi günü saat 15.00’te üstelik online yerine merkeze kabul sınavı gerçekleştirilecek. 10 sorudan oluşan testi başarıyla sabık 112 hayat merkeze kabul edilecek.Share: