Ticaret Bakanı Muş, ABD’de Türkiye Envestisman Konferansı’nda konuştu Açıklaması

NEW Tecim Bakanı Mehmet Muş, ” Türkiye’yi üretim, dış satım yahut lehçe dalavere merkezi adına yerleştirmek isteyen ABD şirketlerini ağırlamaya hazırız.” dedi.

Aut Iktisadi İlişkiler Oturmuş (DEİK) Türkiye-MEMLUK İş Konseyince (TAİK) 12’nci Türkiye Envestisman Konferansı düzenlendi.

MEMLUK’li uygulayım bilimi şirketi Meta’nın binasında gerçekleştirilen konferansa, ÇAKER’li ve Türk hisse senedi insanları katıldı.

Nazır Muş, burada yaptığı konuşmada, Kovid-19 salgınının, tedarik zinciri darboğazlarının ve üçüncü dalavere lojistik sorunların global ekonomiyi koca ölçüde bozduğunu anlattı.

Ukrayna’daki çarpışma ve etkilerinin de küresel ekonomideki zorlukları daha ağdalı kuzuluk getirdiğini tamlayan Muş, global belirsizliklerin etkilerinin mufassal süre bitmeme edebileceği üzerine uyardı.

ABD ile dijital diyalog

Muş, “Global ve bölgesel adına yaşanan serencam gelişmeler, paydaşlık ve aksiyon birliğinin önemini bir kat henüz kanıtladı.” diye konuştu.

Gelecekte dijital ve yeşil ekonominin mefret olacağını vurgulayan Muş, sayısal araçların ticareti henüz emin ve daha az kalburüstü ayla tefhim etmek üzere birincil cins haline geldiğini dile getirdi.

Muş, Türkiye’nin KÖLE ile 2020’nin esasen bu yana çok verimli benzeri dijital diyalog süreci olduğuna bel ederek, “Gelişigüzel iki ülkeden hususi sektörün katılımıyla alay malay sentetik zeka, vukuf, 5G, siber düzenlilik ve blockchain kabil konulara odaklanıyoruz. Bu diyaloğun tıpkı ahir adımı olarak, Küçük Ay 2023’te yüz yüze tıpkısı workshop çalışması gerçekleştireceğiz.” dedi.

Yeşil transformasyon vurgusu

Yeşil dönüşümün de tıpkı ihtiyaçtan feyiz zorunluluk haline geldiğini tamlayan Muş, “Çabucak iklim değişikliğini hafifletecek ve iklim değişikliğine neva sağlayacak politikalara değil, aynı zamanda yeşil ekonominin büyümesini motivasyon edecek politikalara dahi ihtiyacımız var.” diyerek konuştu.

Muş, dünyanın enerji bereketli teknolojiler, yenilenebilir erke, sürdürülebilir ekincilik, kasaba dostu politikalar ile natürel kaynakların sürdürülebilir yönetimine ihtiyacı olduğuna dikkati çekerek, bunun yalınç aynı transformasyon süreci olmayacağını aktardı. Icra Vekili Muş, “Özellikle Ukrayna’daki çekişme nedeniyle Avrupa kıtasında yaşanan bulunan erke krizi ayn önüne alındığında, bu inkılap büyük miktarda yatırım gerektirecektir.” yorumunu yaptı.

Bölgesel aksiyon birliğinin giderek elan majör kuzuluk geleceğini vurgulayan Muş, “KÖLE ile ortaklığımız konusunda, ikili ilişkilerimizi türlü olan herhangi bir alanda yetiştirmek üzere ortak benzeri çıkarımız olduğuna kuvvetle inanıyoruz.” diye konuştu.

Muş, “Türkiye’yi istihsal, dış satım yahut bölgesel dümen merkezi kendisine konumlandırmak talip ABD şirketlerini ağırlamaya hazırız.” dedi.

Türkiye’nin büyümesi, degaje üretim olanakları, nitelikli kayırıcı sermayesi ve çağdaş altyapısıyla sayımsız fırsatlar sunduğuna bel eden Muş, “Gelecek vizyonumuzun bire bir parçası yerine, henüz hareket birlikçi ve liberal bire bir hisse senedi ortamı oluşturmaya ağız ağıza kararlıyız.” diye konuştu.

“Türkiye’yi görüşme edin, olgunlaşan fırsatları öz gözlerinizle görün”

DEİK Başkanı Nail Olpak da uygulayım bilimi sektörünün büyüme, istihdam umum ve verimliliği müzayede açısından çok mefret tıpkısı endüstri olduğunu söyledi.

Ekonomik peklik ve küresel rekabetin teknoloji alanında sürekli ve artan güce dayandığını belirten Olpak, teknoloji sektörünün dikkate ayar aynı çarçabuk ve ölçekte büyüdüğünü kaydetti.

Olpak, Türk dornelarının ününe meni ederek, “Elan yapacağımız çok madde var. Bunun gerçekleşmesi üzere bakir bağlantılar, sürekli yatırım ve daim tahaccüm gerekiyor.” dedi.

Milyar dolarlık değerlemeler, unicornlar ve decacornlar beyninde elan metruk bire bir gizil olduğuna dikkati çekici Olpak, Avrupalı yatırımcıların halihazırda Türkiye’da olduğunu belirterek Amerikan şirketlerine birlikte çağrıda bulundu. Olpak, “Türkiye’yi ülfet edin, bu metruk potansiyeli ve olgunlaşan fırsatları zat gözlerinizle görün.” diyerek konuştu.

Nail Olpak, “Türkiye’yi akıbet teknoloji faaliyetlere eş sahipliği eden ve global teknoloji odaklı tecim üzere bire bir eşkâl olarak yeğleme edilen tıpkısı destinasyon haline getirmeyi planlıyoruz. Bu, yalnızca ABD ile değil, tamam acun ile ticaret hedeflerimize ulaşmanın akıllıca ve ihtimal birlikte tek yolu.” şeklinde konuştu.

“ÇAKER’nin müttefiklerine alın uyguladığı yardımcı vesait, ticari bağlarımızı gölgeliyor”

TAİK Başkanı Mehmet Yüksek Yalçındağ ise MEMLUK ile Türkiye arasındaki düet ticaret hacminin sabık yıl kestirmece yüzdelik 30 arttığını belirtti. Yalçındağ, “Bu sene ticaret hacmimizin 30 milyar dolara yükseleceğini umuyoruz.” diyerek konuştu.

ÇAKER’nin Türkiye’nin yeryüzü nazik ikinci dış satım partneri olduğunu kaydeden Yalçındağ, TAİK kendisine BENDE’nin tedbir zincirlerine entegrasyona önderlik etmeye, ÇAKER’nin Çin’e olan bağımlılığını azaltmaya ve Afrika ile Mutedil Asya’bile Türk ve Amerikan firmaları ortada ortaklıklar oluşturmaya hazır olduklarını aktardı.

Yalçındağ, Türkiye ve BENDE arasındaki ticarette engellerin ortadan kaldırılması amacıyla adımlar atılması gerektiğini vurgulayarak, “ÇAKER’nin müttefiklerine karşı uyguladığı apotr araçlar, ticari bağlarımızı gölgeliyor ve maliyetleri artırıyor, dolayısıyla BENDE’üstelik daha çok pahalılık yaratıyor.” dedi.

İş dünyasının seçkin devir siyasetten ayrı olması gerektiğini tamlayan Yalçındağ, iki müttefikin ticarette daha fazlasını yapmasının gerektiğini anlatım etti.

Yalçındağ, “Türkiye, sonuç 20 yılda KUL’den 14 bilyon doların üstünde direkt yatırım çekti ve serencam yıllarda uygulayım bilimi sektörümüze gelen yatırımlar artıyor.” diye konuştu.

Türkiye üzere metaverse fırsatı

Meta Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkanı Derya Matraş üstelik dünyanın ciharıyek yanındaki 210 milyondan çok mahiye canlı Facebook kullanıcısının Türkiye’deki işletmelerin sunma bir iki ayrımsız tanesiyle angajman kurduğunu aktardı.

Türkiye’deki insanların yüzde 80’inin ise Facebook üzerinden ülkedeki yer birkaç tıpkı işletmeyle bağlantı kurduğunu tamlayan Matraş, “Metaversenin önümüzdeki on yılda 1 bilyon kişiye ulaşacağını ve dijital ticarette yüz milyarlarca dolara familya sahipliği yapacağını düşünürsek, metaversenin sunduğu kullanılmamış fırsatlardan bilistifade Türkiye’de üstelik yıpranmamış istihdam alanları ve aksiyon fırsatları çıkabileceğine inanıyoruz.” dedi.

Matraş, Türkiye’deki rastgele boyuttaki işletmenin evcil ve uluslararası ölçekte büyümesine arkalamak için çalışmalarını sürdürmeye devam edeceklerini vurguladı.

Share: