TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, AA Spor Masası’na mihman oldu (3)

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, 19 Kasım’üstelik Çekya ile Gaziantep’te oynanacak milli maçta Cüneyt Çakır için jübile yapacaklarını söyledi.

Büyükekşi, Riva’daki TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Terbiye Tesisleri’nde Küçük Asya Ajansı Spor Masası’nın konuğu oldu.

Cüneyt Çakırdoğan’ın Türkiye’nin yüz akı, Şampiyonlar Ligi ve Dünya Kupası’nda karşılaşma yönetmiş önemli bir yargıcı olduğunu belirten Büyükekşi, “Ona ‘sana jübile yapacağım.’ diye bayram vermiştim. O konuda UEFA’dan cevaz geldi. 16 Kasım’üstelik İskoçya ile Diyarbakır’da ve 19 Kasım’da Çekya ile Gaziantep’te milli maçımız var. Gaziantep’teki milli maçı, 5 dakikalığına Cüneyt Çakırdoğan yönetecek. Maçı yönettikten sonra ona ayrımsız onurluk sunma edeceğim. İlk kat Türkiye’da bire bir yargıcı, bu şekilde uğurlanacak. Yetersiz dışında üstelik görevler kabul etmek istiyor, ona bindi olacağız. Hakemlerimizle düdük astırarak fariza bıraktırarak değil, onlara reva şekilde vedalaşmamız lazım.” diye konuştu.

“Bazı maçlar için hakem değişimi kabil”

Yabancı yargıcı konusunu değerlendiren Mehmet Büyükekşi, “Hakemler üzerine Erasmus’taki mektepli değişimine eş aynı format üzere şu zaman kâh ülkelerle yazışıyoruz. Görüştüğümüz ülkeler kabul ederse bazen maçlar üzere yargıcı değişimi olanaklı. Tabiatıyla ki onlarda dahi elit yargıcı olması neredeyse. Filhakika bizim hakemlerimiz Avrupa’birlikte karşılaşma yönetiyor. Hollanda, Belçika, Almanya ve İngiltere’da hakemler merbut olduğu üzere tıpkı belirgi alamadık ama başka gelişmeler olabilir.” ifadelerini kullandı.

Yargıcı hatalarını en örgen indirmeye çalıştıklarını vurgulayan TFF Başkanı, “Süper Lig’de karşılaşma başöğretmen 22-23 hakemimiz var ama VAR’bile 12 hakem var. Oradaki hakem sayımızı da artırmayı hedefliyoruz. Şu anda kâh ülkelerle iletişim halindeyiz. Ihtimal VAR amacıyla yabancı hakem getirebiliriz. Sayıdan çokça kalitesi faziletkâr yargıcı olması büyük. Bunu sağlamalıyız. Amacımız arz iyisini yapabilmek. Muvaffakiyetsiz sorumluluk olur mu? Tür değil. Sıkı dışında üstelik hakem hataları oluyor. Bunlar olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

“Fariza yaptığımız 4 ayda bir nice konuyu açıklığa kavuşturduk”

Göreve geldikten bilahare yetişkin adımlar attıklarını dile getiren Büyükekşi, şunları kaydetti:

“Fariza yaptığımız 4 ayda bir nice konuyu açıklığa kavuşturduk. Nişane ihalesi, yabancı kuralı ve harcama limitlerini düzenledik. Hakem atama sistemine algoritmayı getirdik. Yargıcı ücretlerinde ıslah sağladık. İstanbul Üniversitesi ile tıpkı geçim yaptık. Hakemlerimize psikoteknik testler uyguladık. Süper Lig’in tıpkısı toplumsal medya hesabı yoktu. Sosyal medya hesabını açtık. TFF’nin günümüz koşullarına namünasip internet sitesini şu anda çabuk bire bir şekilde değiştiriyoruz. Gücük ayrımsız zamanda yenilenecek. Tıpkısı fair play yerleşmiş kurduk. Değme ay, en centilmen aktör, maharet yönetmen ve başkanı seçecek.”

Süper Lig’in işaret değerini artırabilmek amacıyla futbolun parçalanmamış paydaşlarının zer olması gerektiğini aktaran Mehmet Büyükekşi, “Premier Lig’in naklen yayın geliri 4 milyar pound. Bizim yapıt gelirimiz şu an tahminî kendisine 120 milyon dolar. Orada hakemlerle ilişkin kimse konuşmuyor. Kimse malını kötülemiyor. Im zer. Yapıt lacerem değerli olur? İçindeki malzemeleri kızıl olursa nişane de değerli evet. Malzemeler; kulüpler, federasyon, beceri direktörler, futbolcular, hakemler, temsilciler, gözlemciler, ayak topu medyası. Bunların birisi değerli olmaya başlayınca bütünü değerli hale sağlık çünkü kâffesi birbirinin tamamlayıcısı.” şeklinde konuştu.

Avrupa’üstelik uğraş fail kulüplere sükse dileyen Büyükekşi, “Aşağı mutluluk puanı adına çokça güzelce işlemler yapıyorlar. Başarılarının devam etmesi sunu iri arzumuz. Daha ilkin iki takımla Şampiyonlar Ligi’ne katılırken bunun azalması bizi üzüyor. Elde ettikleri başarılar, Şampiyonlar Ligi’ne katılabilmek üzere akıbet basamak eke. Yoksa beş altı eleme ihanet etmek zorunda kalıyoruz. Bu de arzu etmediğimiz bire bir format.” değerlendirmesinde bulundu.

(Sürecek)

Share: