Terörden arındırılan Gabar’dan yer yağı fışkırdı

Şırnak’ta Gabar Dağı’nın terörden alındırılmasının arkası sıra yapılan aramalarda adeta yer yağı fışkırdı. Bölgede açılan 14 kuyudan günde averaj 5 bin varil petrol çıkarılıyor.

Terör örgütünün yeryüzü eke tahaffuz bölgelerinden olan Cudi ve Gabar dağlarının birleştiği alanda düzenlilik güçlerinin kararlı terörle mücadele operasyonları sonucunda kesim terörden temizlendikten bilahare meydan altındaki zenginlikler da ortaya çıkarıldı. Adını şehit bomba imha uzmanı Esma Çevik’ten düzlük bölgede 2019 yılında yer yağı kontrol çalışmaları başlatan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, 2020 yılında yer yağı buldu. Petrol sahasındaki 14 kuyuda icraat devam ederken, ortalama günlük 5 bin varil petrol üretimi yapılıyor. Küsurat kuyu sayısı ile alay malay günce üretimin 10 bin varilin üzerine çıkması bekleniyor. Şırnak’ta 9 Aralık 2019’da imha etmeye çalıştığı patlayıcının infilak etmesi sonucunda şehit düşen Gedikli Esma Çevik’in adı ise petrol sahasında yaşatılıyor.

Gabar Dağı eteklerindeki Kayaboyun köyü sakinleri, bölgede bulunan petrolden kıran sevinçlerini dile getirdi. Vatandaşlar, köylerinde kâin petrolün hem bölgeye hem de devlet ekonomisine nazik ulama sağlayacağını ifade etti. Köy sakinlerinden Hakan Vural, “Bundan 3 yıl ilk Türkiye Petrolleri bölgede sismik çalışması yapınca hiçbirimiz inanmıyorduk burada yer yağı çıkacağına. Tedricen gelen büyük makineler, gelen ekipmanlar, burada yapılan zinde ve itinalı çalışmalardan ekolojik ortam 3 sene kabil gelişmemiş tıpkısı sürede çok iyice ve nitelikli benzeri yer yağı çıktı. Bölgede 14 kuyu açıldı, bunlardan 6 tanesi etkili ve hizmet veriyor. İnşallah geçenlerde 80’a kadar çıkma kuyu sayısı. Bu halkımız ve bölgemiz amacıyla, ilimizin kalkınması için, ülkemizin bekası için haddinden fazla güzel bire bir proje. Burada profesyonelce çalışmaları görünce devletimizin ne büyüklüğünde balaban olduğunu, süper tıpkı gösterişli olduğunu benzeri henüz öğrenmiş olduk. Şimdiden bu petrolün ülkemize, vatanımıza, milletimize anlı şanlı hayır olmasını diliyorum” dedi. – ŞIRNAK

Share: