Tekaüt Korgeneral Hasan Kundakçı toprağa verildi

‘Tamburalı Paşa’ lakaplı emekli Ferik Hasan Kundakçı’nın cenazesi askeri törenle Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi. Törene katılan eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, Kundakçı ile Şırnak’taki bire bir anısını anlatarak, “Roket hücumu oldu, tüyü dahi kıpırdamadı” dedi.

Geçtiğimiz ahit 85 yaşında hayatını kaybeden Zor Tümgeneral Hasan Kundakçı’nın cenazesi Üsküdar Balaban Selimiye Camii’nde kılınan namazın ardından defnedilmek üzere Zincirlikuyu Mezarlığı’na getirildi. ‘Tamburalı Paşa’ lakabı ve Kıbrıs’ta verdiği emirle aşina Hasan Kundakçı için burada askeri tören düzenlendi. Törene, bozuk İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, Kundakçı’nın ailesi, askeri erkan ve çok sayıda seveni da katıldı. Kundakçı ile senelerce omuz omuza çalışmaları olduğunu söyleyen bozuk İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, serencam adım korkusuz, dimdik düşünen ve işbirliğine meydanda ayrımsız koca olduğunu ifade etti.

“Roket hücumu oldu, tüyü de kıpırdamadı”

Emekli Korgeneral Hasan Kundakçı’nın defin törenine mevrut sakat İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, “Çokça saygıdeğer, çok görevşinas, kabadayı, alp biriydi. Bizle yani emniyetçilerle bile beklenmedik bol ilişkileri vardı. Ego İstanbul Güvenlik Başöğretmen Muaviniyken kendisi 3’üncü Kolordu Kurmay Başkanıydı. O zamandan yakınlığımız vardır. Güvenlik Umumi Müdürü olduğumda bile Diyarbakır’birlikte güvenlik komutanıydı. Senelerce bu arada birlikte umulmayan yüce bir emek, beraberliğimiz oldu. O dönemde kesim valimiz Ünal Satma, ben ve kendileri üçgen bir işbirliği içinde fevkalade koca hizmetleri başarmaya hız ettik. Allah’a çok şükür kocaman ölçüde üstelik kudretli sonuçlar alarak ayrılmayı Tanrı yıldız etti. Kıbrıs’ta bile hepimizin aklında olan, direkten sancak inzal teşebbüsüne karşı cesurca karar verip, ‘Bayrak indirten aynı komutan olmaktansa öncü indirtmeyen, dar dışına gitmeyen bir başkan olmak elan iyidir’ diyebilecek hepimizin hafızalarını kazınacak sözü bile kaydetmiştir. Çok aşkın var tabiatıyla. Şırnak civarından geliyorduk, Beytüşşebap-Şırnak arasında. Bir roket hücumu bahis konusu oldu. Tek tüyü üstelik kıpırdamadı yani. Onu görünce hepimiz rahatladık elbette. Beklenmeyen cesaretlidir. Böyle zinde düşünen, şok işbirliğine örtüsüz, azimli tıpkı insanla işbirliği ayırmak başarıyı kendinden getiriyordu. O bakımdan tepeden inme üzgünüm ama yani hayatın gerçekleri bunlar. Allah’ın verdiği variyet kadar hepimizin ömrü. Felek bugüne kadar böyleymiş. Tanrı yağmur etsin” dedi.

Kıbrıs’ta verdiği emirle hafızalara kazınan ve ‘Tamburalı Paşa’ lakabıyla anılan Tekaüt Ferik Hasan Kundakçı’nın naaşı dualarla toprağa verildi. – İSTANBUL

Share: