TBMM Umumi Kurulu toplandı

TBMM Umumi Yerleşmiş, Sedir Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş başkanlığında toplandı.

Erdoğmuş, toplantının başında üç milletvekiline gündem dışı söz verdi.

HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, seçim bölgesinin sorunlarına değindi. Kentte aylaklık dolayısıyla gençlerin ati umutlarını yitirdiğini öne süren Önlü, ” Dersim’e hiçbir envestisman yapmayan hükümet, yoksulluğa mahkum ettiği insanlarımızı koruculuğa iterek cemiyet süresince ikilik yaratmaktadır. Bunun amacıyla tıpkı konsept değişikliğine ihtiyaç var. Dersim’in sorunlarını çözmek amacıyla realist politikalara ihtiyaç var.” dedi.

CHP Hatay Mebus Mehmet Güzelmansur, Hatay’daki Suriyeli nüfusunun gelişigüzel sabık çevrim arttığını encam sürdü.

Yaklaşan seçimlerde Hatay’da fikir kullanacak seçmen sayısında oylumlu artışların görüleceğini savunan Güzelmansur, “120 bin Suriyeli seçmenin 24 bini Hatay’da yaşamaktadır. 2019 domestik seçimlerinde Suriyeli seçmen sayısı 13 destek. Deminden 24 bin ergin. Bu artış hızı hakeza bitmeme ederse 5-10 sene sonraları Hatay’daki seçimlerde ne olacağını kimesne kestiremez. Bu Türkiye amacıyla birlikte Hatay amacıyla birlikte tıpkı risktir.” diyerek konuştu.

YANLIŞSIZ Öğür Bursa Saylav Hempa Özen, Bosna Hersek’in önce Cumhur Reisi Aliya İzetbegoviç’i vefatının 19’uncu yılında gocunmak ile andıklarını söyledi.

İzetbegoviç’in, son 100 yılın en cesim düşünüm insanlarının başında geldiğini, savaşım ve kararlılığın simgesi olduğunu vurgulayan Ilgi, “Aliya, fikirleri ve eserleriyle çağını kendisine hayran bırakan bir entelektüeldi. Savaşın, soykırımın ılımlı yerinde inandıklarını savunan, inandığı kadar imanlı ve ahlaklı kalabilen tıpkı liderdi. Hakim reis merhum Aliya İzetbegoviç’i tıpkısı nöbet elan rahmetle anıyorum.” ifadelerini kullandı.

Share: