TBMM Genel Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Parti’nin takım önerileri akseptans edilmedi

TBMM Umumi Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Parti’nin gündeme ilgilendiren kadro önerileri kabul edilmedi.

Sedir Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, TBMM Başkanlık Divanı’nın, 26 Ekim’deki toplantısında, Radyo ve Göstergeç Üst Oturmuş (RTÜK) organ seçimine ilgili alınan kararı okuttu.

Riyaset Divanı’nda, RTÜK’te üyeliğin, görev süresinin bitmesi abur cubur dışında başka gelişigüzel nedenle boşalması durumunda, boşalan üyeliğin siyasal parti grupları arasındaki dağılımı yapılırken üyeliğin boşaldığı tarihin asıl alınması üzerine unsur kararı alındığı, Genel Kurulun bilgisine sunuldu.

İYİ Parti Ekip Başkanvekili Teadül Dervişoğlu, Riyaset Divanı’nın toplantıya çağrılmasının gündeminde RTÜK organ seçiminin bulunmadığını belirterek asıllar tartışması açılmasını irade etti.

Usul tartışmasında lehte hezel alan TBMM Katip Üyesi ve AK Parti Kütahya Mebus İshak Gazel, seçme gününde Meclis aritmetiğinin dikkate alınamayacağını söyledi.

“RTÜK uzuv seçimi üstüne objektif yegâne kriterin, üyelikte boşalmanın yapıldığı sıra” olduğunu tamlayan Gazel, yasa koyucunun iradesinin da üyeliğin boşaldığı tarihteki Sedir aritmetiğinin dikkate alınması gerektiği yönünde olduğunu dile getirdi.

CHP Takım Başkanvekili Engin Altay ise YANLIŞSIZ Tümen’nin, RTÜK’te filhakika çoğunluğunun bulunduğunu hatırlatarak, “Bu üyeliğe tenezzül etmeniz, bu entrikalar Divan’e yakışmıyor.” dedi.

İYİ Tümen Ekip Başkanvekili Eşitlik Dervişoğlu üstelik “DÜRÜST Parti sözcülerinin hakkın iadesinden yana aynı kurum sergilemek adına çalınan minareye kılıf taharri gayretleri üzüntümü katbekat arttırdı.” ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından yapılan oylamada, Başkanlık Divanı kararı akseptans edildi.

“Kadıyı kadıya şikayet edemeyiz”

Umumi Kurulda elan sonradan siyasal parti gruplarının önerileri değişik ele alındı.

İYİ Parti Kadro Başkanvekili Dervişoğlu, partisinin, “RTÜK’ün politik ve yönlü kararlar vermesinin engellenmesi” ile ilgilendiren verdiği araştırma önergesinin yöre görüşmelerinin bugün yapılmasına ilişkin önerisi üstünde küçümseme aldı.

Dervişoğlu, “RTÜK organ seçimi 1 Temmuz ana içerlemek yoluyla gerçekleştirilecekse 1 Orak Ayı ile 5 Orak Ayı arasındaki süreçte birlikte bu RTÜK üyeliği araç olmaksızın İYİ Fırka’nin hakkı oluyor.” dedi.

Dervişoğlu’nun, TBMM Başkanlığının tutumunu eleştirerek, “Anadolu’bile tıpkısı rapor var, ‘Anamızı belleyen kadıysa ne yapacağız?’ Kadıyı kadıya şikayet edemeyiz.” sözüne kâh milletvekilleri reaksiyon gösterdi.

Karşılıklı konu atmaların üzerine sözlerini sürdüren Dervişoğlu, “Politik ketenperelerle, politik manevralarla ve entrikalarla elde ettiğiniz madde sadece aynı RTÜK üyeliği. Bu üyelik, DOĞRU Fırka’nin başını göğe eğdirecekse buyurun sizin olsun amma bu üyelik yüzünden, Meclis’in tolerans ortamına uymazlık verecek ve TBMM’nin insicamını ortadan kaldıracaksınız.” ifadelerini kullandı.

HDP Batman Mebus Mehmet Ruştu Tiryaki, RTÜK’ün, politik ve taraflı kararlar aldığını savunarak, “RTÜK, iktidarın yaymaca aygıtı haline çağrıştırmak istemeyen televizyonların üstünde adeta Demokles’in kılıcı kadar duruyor. RTÜK, verdiği cezalarla yeraltı yapıt işleyen televizyonların durdurmak istiyor. ” diyerek konuştu.

CHP İzmir Saylav Atila Sertel ise DÜRÜST Tümen sıralarını işaret ederek, “Siyaseten gaspçısınız, adalet yiyorsunuz, hukuku çiğniyorsunuz.” dedi.

AK Parti’nin, RTÜK ile medyayı tasarım ettiğini ve cezalandırdığını ati süren Sertel, “RTÜK’ü, RTÜK olmaktan çıkardınız, ‘Recep Tayyip eğin kurulu’ yaptınız.” ifadesini kullandı.

DÜRÜST Parti Muğla Saylav Yelda Erol Gökcan ise İYİ Öğür Grup Başkanvekili Dervişoğlu’nun konuşmasında Meclis kürsüsüne yakışmayacak sözler sarf ettiğini belirterek, “Ayrımsız eş ve mebus namına kendisini kınıyorum.” dedi.

Kamuoyunun tekmil, nötr ve akıllıca bilgilendirilmesi ve vatandaşların bili alma hakkının korunmasının, demokrasi açısından hayati öneme cemaat olduğunu belirten Gökcan, “YANLIŞSIZ Fırka iktidarları döneminde, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türk basınının zenginleşmesini, çeşitlenmesini, daha demokratik ve özgürlükçü bire bir yapıya kavuşmasını sağladık.” diye niteleyerek konuştu.

Muhalefet milletvekillerinin, “RTÜK’ün ‘yönlü’ ve ‘adaletsiz’ davrandığı” iddiasının akla yatkın olmadığını tabir eden Gökcan, “RTÜK, Radyo ve Televizyonların Bünye ve Yapıt Hizmetleri Karşı Yasa’a bakarak görevini yapıyor. Bu yasa kebir Divan’in çatısı altında milletin iradesiyle kanunlaştı. Zımnında aynı kişinin ya de RTÜK Başkanı’nın keyfine göre değişmeyen alması söz konusu değil. RTÜK, kanalları muhalefetin dediği kabil ‘yandaş’ ya de ‘ters’ yerine ayırmıyor. Birlik bilakis bu ayrımı ihtilaf yapıyor. RTÜK’ün yapısı ve değişmeyen kabul etme şekli gayet kilitsiz küreksiz. Tümen kontenjanından seçilen üyelerden oluşan RTÜK, kararlarını kurul toplantılarında alıyor.” değerlendirmelerinde bulundu.

“Denklik Bey’in sözlerini kullanmaktan yumurta ediyorum”

Yerinden küçümseme alan HDP Ekip Başkanvekili Meral Danış Beştaş, İYİ Fırka Grup Başkanvekili Dervişoğlu’na tepki göstererek, “Bu Meclis, bir eş meclisi değil. Burada sadece erkekler namevcut, tığ kadınlar üstelik varız. Eşitlik Bey’in sözlerini kullanmaktan yumurta ediyorum. Bu büyüklüğünde korkunç, cinsiyetçi tıpkısı cümlenin Sedir’te kullanılmasını kabul etmiyoruz. Bu sözleri kınıyorum ve bunu protesto ediyorum.” dedi.

İYİ Fırka Grup Başkanvekili Dervişoğlu, Beştaş’a, “Ben cinsiyetçi tıpkı eş değilim, cinsiyetçi ayrımsız herif olsam sizin reddettiğiniz İstanbul Sözleşmesi’ni savunmazdım.” karşılığını verdi.

Kullandığı bazı kelimelerin maksadını aşan biçimde falsolu anlaşıldığını tamlayan Dervişoğlu, “Tavrımla, tarzımla, üslubumla, hayat görüşümle bağdaşmayacak tıpkı tekellüm sarfiyat ettiğimi hissettim. Bu hissiyat süresince birilerinin gönlü bile kırılmış mümkün. Benim için aslolan kırılmış gönülleri tamirdir. Cinsiyetçilik yerine anlaşılmaması gerek fail aynı deyimi, tabiri, madem öyle anlayalar de var, onların tamamından özür diliyorum. Tıpkısı kız velet babasıyım, tıpkısı zamanda umumi başkanı karı olan ayrımsız partinin mensubuyum. Bu beyanımdan çevre kebir Meclis’ten ve kadınlarımızdan, mebus arkadaşlarımızdan defo diliyorum.” açıklamasını yaptı.

İYİ Parti’nin birlikte CHP’nin ” Türkiye’da akıbet 20 yılda yapılan özelleştirmelerin kamu yararına baştan gözden geçirilmesi”, HDP’nin, “kadın gazetecilerin maruz kaldığı mesail” ile ilgilendiren araştırma önergelerinin dolay görüşmelerinin bugün yapılması önerileri birlikte müzakerelerin peşi sıra akseptans edilmedi.

Genel Kurulda daha bilahare AK Fırka Grubu’nun ruzname ve çalışma saatlerine ait önerisi akseptans edildi.

Kabul edilen öneriyle, cemevlerine müteveccih düzenlemeleri birlikte içeren Rüşvet Asıllar Kanunu ile Bazı Kanunlarda Mübayenet Yapılmasına Dayalı Kanun Teklifi, gündemin civar sırasına alındı.

Bu arada CHP takım başkanvekillerince sunulan, Kamu İhale Kanunu ile 375 Az Kanun Hükmünde Kararnamede Ayrım Yapılması Üzerine Yasa Teklifi’nin, aracısız Genel Asamble gündemine alınması önerisi da kabul edilmedi.

Share: