Sungurlu’da sportif yetenek taraması yapıldı

Çorum’un Sungurlu İlçesi’nde, 504 beş 3. sınıf öğrencisine sportif yetenek taraması yapıldı.

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı işbirliğiyle, “Türkiye Sportif Kabiliyet Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi” ile sporcuların yetenek taramasından geçerek, doğru yönlendirilmesiyle uluslararası düzeyde liyakatli sporcular çıkarılması hedefleniyor.

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı ile Toyluk ve Spor Bakanlığı’nın kuma projesi “Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi” çerçevesinde kaymakamlık genelinde yapıldı.

Mahmut Atalay spor salonunda 8 istasyondan oluşan testlerde, tarama istasyonları oluşturularak öğrencilerin sportif yetenek taramaları, öğrencilerin kamet-kilogram ölçümleri, esneklik testi, kulaç uzunluğu ve dal cisim yüksekliği, dikey sıçrama testi, kavrama kuvveti testi, çeviklik testi, 20 metre hız testi ve esenlik hacısı hocası atış testleri uygulanmak vasıtasıyla, öğrencilerin ne spor dalına elan alışmış olduğu istekli eğitimciler marifetiyle tespit edilerek, bu öğrencilerin bedensel yeteneklerine göre spor faaliyetlere yönlendirilmesi hedefleniyor. – ÇORUM

Share: