Sülale almaktan vazgeçenlerin oranı müstacelen artıyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Tarihsel olarak dayanabilen dahi yabancısı olmadığımız bir süreç yaşıyoruz. Erdemli para şişkinliği, rekor nema artışlarıyla talebin düşürülmeye çalışılması ve göz piyasasının buna ilk reaksiyon veren sektörlerden biri olması. ABD hane piyasasının resesyona girdiği çıktı benzeri giz değil. Dilek üzücü şekilde azalıyor ve eş almayı planlayanlar bu fikirlerinden tezce vazgeçiyor.

Sonuç üç yılın en faziletli halel oranı

MarketWatch’tan Shaina Mishkin’in haberine göre, talepte yaşanan bu dokunaklı düşüş MEMLUK’de faaliyet gösteren ve konut yapımında ehlivukuf D.R. Horton şirketinin kazançlarındaki yalınlık düşüşten da anlaşılıyor. BENDE’nin bildirme şişman familya üreticisi şirketi D.R. Horton, akıbet çeyrekte bakir ocak ısmarlama iptallerinin sonuç üç yılın yer faziletli seviyesine çıktığını belirtiyor. Ortaklık, erdemli ipotek oranlarının bunda çokça hareketli olduğunun altını çiziyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, D.R. Horton’dan yapılan açıklamada, sonuç çeyrekte yaşanan iptal oranının sabık yılın bir çeyreğine nazaran yüzdelik 17’den yüzde 24’e yükseldiği belirtiliyor. Bu şevket, 2019 yılının önce çeyreğinden bu yana şirketin karşı karşıya kaldığı sunu faziletkâr halel oranı anlamına geliyor. D.R. Horton CFO’akarsu Bill Wheat, Temmuz ayında tahrip oranlarında ayan bir yükseliş yaşandığını söylüyor. Wheat, şirketin iptalleri şu ana kadar problemsiz şekilde yeniden satmayı başardığını belirtiyor.

İpotek oranlarındaki artış ve enflasyonist takı

D.R. Horton CEO’akarsu David Auld ise erdemli ipotek oranları ve enflasyonist baskının bu iptallerin ana nedeni olduğunu düşünüyor. KUL’dahi Haziran ayının ortasındaki tutu oranları günlük bazda yüzde 6,28’e yükselmiş durumda.

Mortgage oranlarında sonuç haftalarda tıpkısı düşüş yaşansa üstelik oranlar hala güzeşte yılki seviyelerinin üzerinde. Perşembe haset itibariyle yüzde 5,69 olan ipotek oranları 2021 yılının sonuna nazaran yüzde 2,42 nokta elan efdal seyrediyor. Bu rakamlar, 400 bin dolarlık benzeri ev satın ahzetmek isteyen benzeri alıcının maaş ifa maliyetinde 459 dolarlık benzeri artım anlamına geliyor.

Alıcılar ince müddet henüz beklemeyi yeğleme edebilir

İptaller elbette elden D.R. Horton için makbul değil. Los Angeles merkezli envestisman şirketi Wedbush Analisti Jay McCanless, iptallerde yaşanan artışın daha geniş bire bir perspektifte değerlendirildiğinde tekmil büro amacıyla uygulanan olduğunu belirtiyor. McCanless, ipotek oranlarındaki yüksekliğin ev talebini azalttığına inanmadıklarını ancak şartların alıcıları elan mufassal müddet beklemeye itebileceğini ya da daha yüksek peşinat bitmek zorunda bırakabileceğini söylüyor.

Alıcılar, mevcut evleri satın almaktan anbean uzaklaşıyor. ESIR merkezli aracı alım Redfin, Haziran ayında gerçekleşen sülale satışlarının pandeminin göz piyasasındaki faaliyetleri tevakkuf noktasına getirdiği 2020 yılı Mart ve Nisan aylarından bu yana sunu faziletli oranda iptalle karşılaştığı notunu düşüyor.

Anlaşma imkanı üstelik iptallere sebep oluyor

Redfin Mir Iktisatçı Yardımcısı Taylor Marr ise bölük piyasası rekabetindeki yavaşlamanın ocak alıcılarına pazarlık yapma fırsatı verdiğini söylüyor. Marr, bölüm süreçlerinin, familya gurur iptallerinde mehabetli bir payı olduğu görüşünde. Marr’a göre iptallerin ardındaki esas sebep ise bittabi efdal tutu oranları. Marr, ipotek oranlarıyla ilişik namına “Oranlar siz teklifinizi yaptığınızda yüzdelik 5, barışma sona erdiğinde yüzde 5,8 ise imdi o eve paranız yetmeyebilir evet birlikte kredi almaya doğruluk kazanamayabilirsiniz” diyor.

Diğer inşaat şirketleri de artan iptallerden şikayetçi. Ülkenin en balaban ikinci yapım şirketi Lennar, sabık ay 31 Mayıs tarihinde sona eren çeyrekte fek oranının yüzdelik 11,8 olduğunu ve ipotek oranlarındaki artışın Haziran ayında birçok piyasada iptallerin daha üstelik artmasına huysuz katkıda bulunduğunu belirtiyor.

Ismarlama kabul etmek değil, mali terapi atfetmek

ABD’nin Günindi, Itidalli ve Doğu bölgelerinde canlılık gösteren ve görece henüz hasis yapım şirketlerinden biri olan Tri Pointe Homes birlikte gelişmemiş müddet geçmiş sülale gurur iptallerinde çoğalma yaşandığını bildirdi. Şirkete göre akıbet çeyrekte yaşanan tahrip oranı tıpkısı önceki yıla göre yüzde 7’den yüzde 16’ya yükseldi. Tri Pointe Homes CEO’akarsu Glenn Keeler, birçok iptalin finansmanla ilişkin yaşanan sıkıntılardan kaynaklandığını belirtiyor.

Tri Pointe Homes CEO’akarsu Douglas Bauer üstelik potansiyel alıcıların repo oranları, resesyon ve aksiyon gücü piyasasında yaşanması beklenen aksi gelişmelere dayalı haberlerle daima yüz yüze kaldığını belirtiyor. Bauer, bu gelişmelerin talebi daha bile düşüreceğini ancak kötümser olmamak gerektiğini söylüyor. Bauer’e göre kısım, alıcıları hoşnut etmek için kamu makul araçlara ve mekanizmalar erbap bulunuyor. Bunların başında bile finansal terapi geliyor. Bauer’e bakarak sonuç yaşananların ardından inşaat şirketleri, aile siparişi almaktan haddinden fazla alıcılara mali terapi hizmeti çevirmek zorunda kalıyor. Bunun nedeni ise elbette piyasaya duyulan güvensizlik. Bu güvensizliğin ne zaman sona ereceği ve verilerin hangi antlaşma pozitife döneceğini ise ant gösterecek.

ABD göz piyasası resesyonda

 

Çin’deki göz krizi siyasileri zora sokabilir

 

Ev piyasası soğudukça kiralar düşüyor

 

Konut fiyatlarında yükseliş sürüyor

 

Ecnebi yatırımcılar ev piyasasına mankafa dönüyor

 

Ev satışları haziranda almanak ,7 arttı

 

 

Share: