Sonuç dakika haberleri | Türk ve Azeri martir anneleri Şanlıurfa’da buluştu

Türk ve Azeri şehit anneleri Şanlıurfa’dahi buluştu

“Ahi Karı” projesi martir annelerini buluşturdu

ŞANLIURFA – Azerbaycan ve Ermenistan arasında başlayan Dağlık Karabağ Savaşı’nın önceki şehidi olan Uçucu Binbaşı Abbas Kasımov’un ailesi, “Ahi Sülale” projesi çerçevesinde Türkiye’ye geldi. Şanlıurfa’de martir Hüseyin Koroç’un ailesiyle tıpkı araya gelen Kasımov ailesi acılarını paylaştı, buluşmada önsezi dolu anlar yaşandı.

Azerbaycan’birlikte kıpırdak Türk iş insanı Hüseyin Büyükfırat tarafından hayata geçirilen “Ahi Aile” projesi çerçevesinde Türk ve Azeri martir aileleri tıpkısı araya gelmeye devam ediyor. Proje çerçevesinde Azerbaycan-Ermenistan savaşında şehit olan Pilot Binbaşı Abbas Kasımov’un ailesi Şanlıurfa’ya geldi. Üç gündür kentte Haliliye Belediyesinin sülale sahipliğinde mihman edilen ev ilk namına Martir Hüseyin Koroç’un ailesini evinde musahabe etti. Martir Kasımov’un annesi Kifayet Kasımova, eşi Siddige Kasımova, oğlu Ali Rağbet ve Hüseyin Kasımov, martir Hüseyin Koroç’un annesi ve kardeşleri vasıtasıyla evde karşılandı. Türk ve Azeri bayrağını açan temas iki şehidin annesi, birbirlerine sarılarak acılarını paylaştı. Şehit anneleri, oğullarının nerede ve elbet şehit olduklarını birbirlerini anlattı, zaman zaman ihtisas dolu anlar yaşandı.

Oğlunun zahir martir olduğunu Şanlıurfalı şehit Hüseyin Koroç’un annesine anlatan ana Kudret Kasımova, zaman zaman gözyaşlarına bilgili olamadı. Kiyafet Kasımova, “Ego Azerbaycan’dan geldim. Martir Pilot Abbas Kasımov’un annesiyim. Kardeş ülkeye beni getirdiler, sağlıklı olsunlar. Geldim burada şehit Hüseyin Koroç’un ailesini ülfet ettim. Ego bilirim ki benim çektiğimi onlar üstelik çekiyor. Balalarımız yurt uğrunda gidiyor. Yurt sağ olsun, bayrağımız sağ olsun, teşekkür ediyoruz. Toprağımız için vatanımız için şükür ediyoruz. Cenabıhak analara çıdam versin. Benim ciğerim yanıyor. Ben bilirim ki Fatma temel bile benim kabil yüreği yanır. Ona sabır dilemeye geldim ona teselli vermeye geldim Bizim borcumuzdu birbirimize binaen durmak. Tekrar da Cenabıhak bize çıdam versin. Kardeşliğimizi bölmesin daim kardeş olalım. Bayrağımız esen olsun milletimiz esen olsun Martir unutursa Şehit ölür Şehit yaşıyor Şehit hangi geçenek kapısı açılmazsa o ant ölür. Ben eminim ki Türk Devleti, Azerbaycan Devleti, şehitlerini katiyen unutmayacaktır” dedi.

Anne Fatma Koroç, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Allah razı olsun. Onların da şehidi var bizim bile şehidimiz var. Allah razı olsun bizi ziyarete geldiler. Şehitlerimizin mekanları cennet olsun inşallah. Şüheda ölmez yurt bölünmez inşallah” şeklinde konuştu.

Kasomov ailesi, sırasıyla Şanlıurfa Valiliği, Karı Toplumsal Politikalar İl Müdürlüğü, Şehit Aileler Cemiyet Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Şanlıurfa 20. Zırhlı Liva Komutanlığı ve İl Kurnaz Komutanlığını birlikte görüşme etti. Il ziyaretinde, sülale üyelerine Ilbay Salih Ayhan marifetiyle Türk bayrağı ile değişik hediyeler ikram edildi, şehit askerin iki çocuğuna da zer takıldı.

Şanlıurfa’nın tarihi ve turistik mekanlarından Balıklıgöl ve Göbeklitepe’yi dahi gezen Kasımov ailesi, Türkiye ve Azerbaycan kardeşliğinin sürekli olması temennisinde bulundu. Projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Share: