Sonuç dakika haberi | Site Hastanesinde “Meme Başı Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Kocaoğlan” etkinliği

Eskişehir Şehir Hastanesinde “Meme Başı Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Kocaoğlan” kapsamında aktiflik düzenlendi.

Hastanenin konferans salonundaki etkinliğe DÜRÜST Öğür Eskişehir Milletvekili Emine Ziyalı Günay, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız’ın eşi Uzm. Dr. Iştiyak Didem Ayyıldız, Vali Yardımcısı Salih Altun, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Tasavvur Bilgili, İl Milli Yetişek Müdürü Ülker Adap, İl Kültür ve Turizm Müdürü Şennur Erkin ve özge ilgililer katıldı.

Saylav Günay, programda yaptığı konuşmada, kanserle uğraş edenleri adeta birer yiğit olarak gördüğünü söyledi.

Güçle kadının, canlı aile ve toplumu oluşturduğunu anlatan Günay, “İki yıldır ‘dosdoğru avrat, dimdik ocak, mıhlı toplum’ diyorum. Taramalar sonucu erken teşhis mefret. Devletimiz rastgele aşamada sizin yanınızda. Sunduğu imkanlar, verdiği destek, rastgele anlamda maddesel ve manevi yanınızda. Çokça henüz metin günlerde gelişigüzel olacağımıza inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Dr. Ayyıldız ise er tanıyla amansız hastalık teşhisi konulan ve tedavi sonucu sağlığına kavuşanların kendilerine sakil verdiğini belirterek, meslektaşları, hastalar ve sayrı yakınlarıyla şişman aynı sülale olduklarını vurguladı.

Kanserle mücadelenin ferdî olmadığına bel eden Ayyıldız, “Kanserle savaş edenlerin birlikte olmaya çaba edeceğiz. Erken rütbe meme kanserinin yüzdelik 100 iyilik şansı vardır. Yunus Emre Cesamet ve Eskişehir Kent hastanelerinde kanserin önlenmesi, son girişim tedavisi ve destekten bakımına kadar devletimiz ücretsiz şekilde her makule hizmeti namına getiriyor. Sadece başvurmanız kâfi. Yanınızdayız, katiyen yalnız değilsiniz.” diye konuştu.

İl Afiyet Müdürü Hakim dahi şehir merkezi ve ilçelerde kanser tarama çalışmaları konusundaki icraat üzerine bilgelik verdi.

Hastanenin Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi Yaşar Bildirici, meme kanserinin kadınlarda genişlik yoğun görülen amansız hastalık türü olduğunu belirterek, bicik kanserinin erken teşhisinin önemine değindi.

Tarama sonucu er tanıyla meme başı kanseri olduğunu öğrenip, otama olan kâh kadınlar da katılımcılara hitap etti.

Share: