Son Dakika | ÇANAKKALE’DE NESLİ TÜKENMEKTE OLAN YARALI BÜYÜK KUŞU FİZİK TEDAVİYLE SAĞLIĞINA KAVUŞTU

ÇANAKKALE’nin Gelibolu ilçesinde, kanadından ve ayağından yanık halde bulunan, nesli tükenmekte olan balaban kuşu hikmet tedaviyle hayata tutundu.

Huy Dulda ve Milli Parklar (DKMP) Çanakkale Idarehane Müdürlüğü ekipleri yaklaşık 3 hafta önce Gelibolu ilçesinde nesli tükenmekte olan çorlu bir nazik kuşu olduğu ihbarı konusunda harekete geçti. Bölgeye revan ekipler vasıtasıyla nazik kuşu üzerinde yapılan önceki incelemede bacağında daha başlangıçta kaynayan tıpkı kırık ve sıhhatli kanadında çarpmaya kapalı biberli olduğu belirlendi. Dertli büyük kuşu Çanakkale’ye getirilerek, Doğa Koruma ve Milli Parklar Idarehane Müdürlüğü’nde tedavisine başlandı. Geçerli fizik otama sonrasında nazik kuşu sağlığına kavuştu. DKMP Baytar Hekimi Briz Dimişgi eliyle yanık şişman kuşuna geçerli hikmet otama işlemi, Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın içtimai medya hesabından paylaşıldı. Hayvanseverler vasıtasıyla bedii görüntüler için açıklamalarda kâin Baytar Hekimi Meltem Dimişgi, genelde insanlara meri hikmet tedavinin, balaban kuşuna uygulamasının dikkati çektiğini söyledi.

‘FİZİK TEDAVİNİN YERİ AZ ÇOK ÖNEMLİ’

Şişman kuşunun Gelibolu ilçesinde gaileli halde bulunduğunu belirten Baytar Doktor Meltem Dimişgi, Şişman kuşumuzun önce tedavisinde sıhhatli kantta çarpmaya ilişkin boş yarısı ve sıhhatli bacakta birlikte fay oluşuk ve kaynamış. Tığ dahi bu süreçte iri kuşunun hem kanat tedavisine hem birlikte eklemlerdeki durumunu anlayabilmek için fizik otama ve rehabilitasyon işlemlerine başladık. Bu canlımız balıkçıl bire bir kuş. O yüzden dahi tedavisinde, hele angıç yarasından sonra bacaklarındaki adale asap sistemindeki zedelenmenin hangi büyüklüğünde olduğunu temizlemek amacıyla hikmet otama uyguladım. Henüz sonradan akarsu havuzumuzda canlımızı bacaklarındaki kasların güçlenmesini sağladım ve hareketlerini taharri ettim. Bu şekilde tedavimizi yaptık. daha çok insanlarda alışık olunduğu için balaban kuşuna uyguladığım hikmet tedavinin özen çektiğini düşünüyorum. Hayvanlarda de, vakit kaybetmeden kuşlarda değil, diğer canlılarımızda üstelik hikmet tedavinin yeri berenari kocaman. Kas ve asap dokusunun tahribatını anlayabiliyoruz. Özellikle şişman kuşunda ayaklarındaki zedelenmenin ne kadar olduğunu, asap iletiminin olup olmadığını fizik tedavi uygulayarak baktım. Yetenekli kuşlar bacaklarıyla yaşamlarını devam ettiriyor. Çünkü o pençelerle yaban hayvanları yakalıyorlar. Bu canlımızın üstelik balıkçıl tıpkı kuş olduğu için suya konması gerekiyor. Canlılarımızda de fizik otama uygulanıyor açıklamalarında bulundu.

Balaban kuşunu nesli gözdağı altına olan benzeri cins olduğunu belirten DKMP Çanakkale Büro Müdürü Ozan Hacıalioğlu,Gelibolu ilçesinden yapılan ihbar üzerine ekiplerimiz bu kuşu aldı. Hızlıca kurumumuza getirilen şişman kuşunun otama süreci başladı. Çanakkale iklim dahilindeki bilcümle ihbarları değerlendiriyoruz, bilcümle canlılarımıza bakım vermeye çalışıyoruz dedi.

Sağlığına kavuşan iri kuşunun gücük benzeri müddet sonraları doğaya salınacağı belirtildi.Share: