Sivas’ta “yunak kültürü” temalı serginin açılışı yapıldı

Türkiye’nin türlü şehirlerinde güzelce sanatlar alanında uzmanlaşmış akademisyenler ve öğrencilerden oluşan 30 artist, Sivas’ta geleneksel hamam kültürü temalı işporta açtı.

Küratörlüğünü Sivas Cumhuriyet Altını Üniversitesi Toplumsal Bilimler Enstitüsü yükseklisans tez öğrencisi Caner Kemahlıoğlu’nun yaptığı “The Hammam” isimli geleneksel ve çağdaş hanek sergisi, Şemsi Sivasi İl Ahali Kütüphanesi Sergi Salonu’nda sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Kemahlıoğlu, İl Ekin ve Turizm Müdürlüğü hareket birliğiyle açılan sergide, ilkin Sivas, Ankara, Adana, Edirne ve Tunceli tevessül etmek üzere Türkiye’nin muhtelif şehirlerinde pir sanatlar alanında uzmanlaşmış akademisyenler ve öğrencilerden oluşan 30 sanatçının eserlerinin düzlük aldığını söyledi.

Sergideki eserlerin yaklaşık 5 ayda titizlikle hazırlandığını tamlayan Kemahlıoğlu, “Sergide mevcut asar, kılık, tartı, yontu, moda ve dijital alanda farklı tarzlarda ortaya konuluyor. Yağlıboya, akrilik boya, taş üzerine pentür, seramik konusunda boya, sigrafitto, ekolojik ve dijital bastırık kabilinden sanatın birçok disiplin alanına birlikte antrparantez düzlük veriyor.” dedi.

Kemahlıoğlu, asar hazırlanırken sanatçıların farklı disiplinler ve teknikler kullandığını dile getirerek, “Sergimizde 30 sanatçının 30 eseri bulunuyor. Sergimize, farklı kültürlerden ve şehirlerden sanatçılarımız yardım verdi. Çünkü ısıdam, Türk kültürünün olmazsa imkânsız kavramlarından biri. Biz birlikte evvel adına Sivas hamamlarından yola çıktık, arkası sıra sair Türk hamamları ve elan sonra dünya hamamlarına açılarak sanata değişik benzeri başlık araladık.” diye niteleyerek konuştu.

Sergiye Ankara’dan katkıda bulunan sanat direktörü Bilgili Özcan da hamamın yüzyıllardır bitmeme eden Rum kültürü olduğuna dikkati çekerek, “Tığ sanatçılar namına geçmiş kişi kültürümüzü tanımalıyız, kendimizden yola çıkmalıyız. Bu konularda farkındalık oluşturup sonrasında dünyadaki tüm gelişmeleri strateji ediyor olmamız geçişsiz. Esasta kişi değerlerimize sahip çıktıktan sonraları gayrı alanlarda birlikte başarıyı yakalayabileceğimize inanıyorum. Bu sebeple ben özellikle gençlerimiz ve çocuklarımızın sergiyi gezmelerini istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Işporta, 6 Kasım’a kadar konuşma edilebilecek.

Share: