Şırnak’ta koku kesen KBRN tatbikatı

Şırnak’ta dem kesen KBRN tatbikatı

ŞIRNAK Şırnak Habur Çizik Kapısı’nda, İl Facia ve Müstacel Nitelik Müdürlüğü vasıtasıyla, “Kimyasal Dirim Bilimsel Radyolojik Nükleer tatbikatı” gerçekleştirildi.

AFAD’ın yanında İl Sağlık Müdürlüğüne kapalı Millî Iyileştiren Kurtarma Ekibi ve 112 Müstacel Afiyet, Şırnak Belediyesi İtfaiyesi, İl Güllabi Komutanlığı, İl Güvenlik Müdürlüğü, Ekincilik ve Orman Müdürlüğü, Meteoroloji Müdürlüğü, Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü, Kızılay görevlileri, AFAD Gönüllüleri ve Habur Temel Kapısı Gümrük Kayırma personelleri girmek üzere 12 kurumdan 120 personel görev aldı.

Senaryoya bakarak, 112 Ivedili Çağrı Merkezine Nitrik Hamız gebe aracın kaymakamlık yaptığı ihbarında bulunuldu. Bunun konusunda vacip koordinasyon sağlanarak ilişkin kurumlar olaya sözünü etmek için Habur Tahril Kapısına intikal etti. Engelleme ekiplerince vacip defa, mekân ve düzlük düzenlilik önlemlerinin alınmasıyla havari esvap giymiş kurtarma personeli marifetiyle nitrik asitten etkilenen 3 yaralıya engelleme edilip arındırma işlemleri gerçekleştirildi. Peşi Sıra yaralıların keyif ekiplerince afiyet kurumlarına sevki sağlandı. Tatbikat, kimyasaldan kirlenmiş bölgede görev yapan istirdat personeli ve arazinin temizliğiyle tamamlandı.

Tatbikatı izleyen Silopi Kaymakamı Cihat Belletici, “2022 yılı manevra yılı kendisine car edilmişti. Bölgemizin yeryüzü önemli noktasında 2022 yılı sona ererken, dinç bire bir manevra yapıyoruz, haddinden fazla hususi tıpkı tatbikat yapacağız. Habur Hat Kapısı gelişigüzel zaman kalan ticaret hacmiyle günlük otalama 4 bin ila 5 bin aracın antre depar yaptığı tıpkı cızık kapısıdır. Bunun yanında günce 15 bin yolcunun da girişi sağlandığı çokça önemli ayrımsız merkezdir. Haliyle kalan trafik birlikte riskleri üstelik getiriyor. Bu anlamda gümrük teşkilatımızın, emniyetimizin için vatandaşlarımızın güvenliği haddinden fazla makro bir seviyededir. Bizde vadi yer öz tatbikatlarımızı yapıyoruz amma bu ölçekte aynı manevra, personellerimize muhteşem bire bir tecrübe sağlayacaktır” dedi.

Şırnak İl Facia ve Evgin Boyut Müdürü Muzaffer İşlek de, “Şırnak ilimiz amacıyla aynı ilki gerçekleştirdik. Habur Tahril Kapısı Türkiye’nin yer büyük hat kapılarından aynı tanesidir ve Şırnak diyar sınırları ortamında bulunmaktadır. Kısaca günde 4 bin ila 5 bin aracın giriş-depar yaptığı Habur Eksen Kapısı’nda değme tür madde haiz vesait bulunmaktadır. Bu maddelerin zarfında kimyasal husus gibi tıpkı mızıka yavaş maddelerinde taşındığını bildiğimiz için burada çalışanlar üzere tıpkı farkındalık kurmak hesabına Kimyasal Dirim Bilimsel Radyolojik Nükleer tatbikatı gerçekleştirdik. Kimyasal Biyolojik Radyolojik Çekirdeksel tatbikatı çerçevesinde nitrik hamız iki canlı benzeri tankerin kaza yapması onucu etrafa yayılan kimyasal ajanlara engelleme edilmesi. Irak- Suriye sınırında sınırın sıfır noktasında Kimyevi Dirim Bilimsel Radyolojik Çekirdeksel tatbikatı gerçekleştirmemizi haddinden fazla düşündürücü buluyorum. Burada müteharrik yüzlerce gümrük muhafaza personellerimiz için farkındalık oluştu. Toplamda 12 kurum, 120 personelle Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer tatbikatı gerçekleştirdik” ifadelerinde bulundu.

Share: