Şırnaklılar huzura kavuştu, aylak durumdaki arazileri değerlendiriyor

Şırnaklılar huzura kavuştu, süreduran durumdaki arazileri değerlendiriyor

ŞIRNAK Şırnak’ta sağlanan hamaset ve geçim ortamıyla gelişigüzel, etkisiz durumda olan arazilere ekilmek amacıyla çiftçilere fıstık fidanı dağıtıldı.

Şırnak Valisi Osman Bilgin, Şırnak Valiliği ve Fıstık Yetiştiricileri birliğin desteğiyle yüzde 100 hibeli 2 milyona büyüklüğünde fıstık fidanının dağıtımı yapılacağını belirtti. Devletin çiftçilere desteğinin sürdüğünü belirten Ilbay Bilgin, “Düz fıstığı var, birde ağaç fıstığı dediğimiz, şam fıstığı, Siirt fıstığı ile mezkûr fıstıklar var. Daha Çok bundan ahir süreçte de Şırnak fıstığı diyeceğiz ve gördüğünüz bu dağları, taşları, orman arazilerini, vatandaşlarımızın Fıstık Üreticileri Birliği ile birlikte yapacağımız çalışmalar ile rastgele noktayı fıstık ormanı haline getireceğiz” dedi.

Valilik olarak şu anda kazımak talip rastgele vatandaşa ayrıcasız, ayrım yapmadan herkese fıstık fidanı verdiklerini belirten Ilbay Âlim, “Aynı zamanda arazisini bile ekilebilir ağıl getiriyoruz. Özellikle yıldırı örgütünün propagandası Şırnak ile ait temas dönemde çıkıyor. Ormanları kesiyorlar şeklinde yaymaca yapılıyor. Bizim de söylediğimiz husus şu, biz terörün değil, vatandaşın faydalandığı ormanlar yarmak istiyoruz. Terörün yararlandığı ormanlara müfit, vatandaşın faydalandığı ormanlara olur diyoruz. O nedenle Cudi’den Gabar’a, Besta’dan Salat Dağı, Kato’ya kadar her kesim üstelik hangi kadar fıstık ağacı dikebilirsek bunu rekzetmek istiyoruz” diye konuştu.

“Lütfen bize başvurun, hemen bire bir başvurunuz ehliyetli bizim amacıyla” diyen Vali Bilimci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tıpkı başvuru yapın biz gelelim size makine desteği, dikim desteği, fide desteği rastgele türlü faaliyette size apotr olalım. gece gündüz, 7 periyot 24 saat muhik bu konuda ki çalışmaya vatandaşlarımız hazır olsunlar; biz hazırız. O nedenle biz şunu diyoruz. Tığ, vatandaşın ve alelhusus Kürt halkının burada tüvana halkımızın faydalandığı ormanlara peki diyoruz. Dolayısı ile yıldırı örgütünün propagandasına üstelik faydalı diyoruz.”

Şırnak Fıstık Üreticileri birliğinin üstelik bu projeyi sahiplendiğini tamlayan Vali Bilgin, “Bu sahiplenme ile birlikte hele İkizce ve Toptepe köylerinden başlayarak yekpare ilimizin ilçeleri ile herhangi bir noktada layenkati bu faaliyeti yürüteceğiz. Tığ, bu çağ yaptığımız faaliyeti belki insanlar anlamayacak. Ama aradan 4-5 sene geçtikten sonradan bu dağlar taşlar fıstık ormanları ve fıstık ağacı haline geldikten bilahare buradaki insanlarımız soylu erki dirimsel kazandıktan sonraları herkes, geç kalanlar yapanları imrenecek ve bunu tığ ne yapmadık diyecekler. O nedenle ben şimdiden erte geç olmasın bu dolaşma bizim olsun mantığı ile birlikte vatandaşlarımızı bu duyarlılığa ve bu seferberliğe davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Mardin, Siirt, Gaziantep ve Şanlıurfa ile iletişime geçtiklerini aktaran Vali Âlim, “1 milyon ise 1 milyon, 2 milyon ise 2 milyon ağaç dikim kapasitemiz ve emek madun yapımız var. Parasal namına tek sorunumuz namevcut. Herhangi Bir soy desteğe bile hazırız. En bir iki bir vatandaşımız 50 dekar fıstık ağacı dikmesini istiyoruz. Bu ahit 50 dekar araziden Siirt’teki vatandaşların elde ettiği sağlık sunu az 1 milyona yakın bir paradan meze ediyoruz. Her çiftçimize benzeri kültür mühendisi zimmetleyeceğiz. Eşleştirme yapacağımız rastgele çiftçimize” ifadelerinde bulundu.

Tüm arazileri böyle takım, araba desteği vererek bırakmadıklarını kaydeden Ilbay Âlim, sözlerini şu ifadelerle tamamladı:

“24 saat doğru maraba ile mühendisi eşleştirip, burada dava var ise mühendise soracağız bunu. Dolayısı ile bu çok cesim aynı bekçi. Bunun haricinde bahsettiğimiz amacıyla burada katıksız gübresinden başka tezek alımlarında üstelik yardımcı olacağız. Rastgele çeşit yardımı yapacağız.”

Şırnak Cudi Dağı eteklerinde mevcut Toptepe ve İkizce köyünde düzenlenen programa, Vali Osman Bilgin, vali yardımcısı Mehmet Polat, İl Cingöz Komutan vekili Ilçebay Mülk Yeğit, Tarım ve Orman İl Müdür Muavini Erdoğan Felek, Fıstık Üreticileri Birliği Başkanı Ermiş Namdar ve çiftçiler katıldı.

Share: