Şırnak yaylalarında yaşayış ortamı sağlandı, 13 yaşındaki kız çocuğu hayatını hayvanlara adadı

Şırnak yaylalarında varlık ortamı sağlandı, 13 yaşındaki kız çocuğu hayatını hayvanlara adadı

ŞIRNAK – Şırnak’ta erinç ve atılganlık ortamı sağlandı. Beytüşşebap ilçesine sadık Faraşin Yaylası’nda kıvrak bire bir ailenin 13 yaşındaki çocuğu Axin’in biberli hikayesi yürekleri yaktı. Yaylada yaz kış güzeşte çocukluk ve yaptığı hisse senedi görenleri hayrete bıraktı.

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine tutkun 2 bin 650 rakımlı Yeşilöz köyü Faraşin Yaylası’nda yaz şita yıllardır 4 ev kalıyor. Bu ailelerden biri olan 13 nüfuslu Kayaç Arslan ailesi. Aslan ailesi, hayatlarını 100 kucak,3 beygir,4 köpek ve 35 tavuğa adadı. Yıllar evvel yıldırı olayları yüzünden köylerini infirak edip Mersin’e yerleşen familya, geçim ve yürek ortamının sağlanmasıyla beraber yurtlarına döndüler. 6 yıldır yaylada yaz kış artan ailenin biricik sözleşme kaynağı hayvancılık.

Arslan ailesinde 13 yaşında Axin adındaki kız çocuğu, yaptığı işler ile görenleri hayran bıraktı. Ondan kıtipiyoz üç kardeşi 30 koyuna bakıyor, o ise 70 kucak 3 atlama beygiri ve tavuklara bakıyor. Gelişigüzel periyot babasının işlerine yardım eden minik torunlar okul hesabına hayvanlara bakmayı yeğleme etti. sabahın önce ışıklarıyla atları besleyip koyunlara yemleme veriyor, ahırda ruhlu tavukların yumurtalarını topluyor. Dolaşma boyu çobanlık yapıyor. Boyundan nazik işleri yegâne başına özne Axin’in hayali ise Antalya’yı çalmak, sahilde foto çekmek.

Yaz aylarında yüzlerce göçebe ve vatandaşın çıktığı plato kış ayları gelince yayladan iniyor, ancak bu ocak Van’da evleri olmasına karşın yaylada kalmayı yeğleme ediyor. İhlas Malumat Ajansına konuşan Axin Aslan, 3 yıldır ailesiyle birlikte Faraşin Yaylası’nda kaldığını söyledi. Yaptığı işin hoşuna gittiğini aktaran Aslan, “Babam bize çokça havari oluyor, bizde ona müzaheret ediyoruz. Seviyorum bu işleri. Sabahleyin uyanınca evvel işim koyunların içine gidiyorum. Onları besliyorum bakımlarını yapıyorum. Kurtlar saldırmasın diye niteleyerek çobanlık yapıyorum. Akarsu, saman verirken zamanın şüphesiz geçtiğini bilmiyorum. Kardeşlerimle beraber fasıla geçiyor. Karda oyun oynuyorum çatlak öyle geçiyor” dedi.

“Kimi Zaman bari eş olsaydım diyorum; erkeklerin işlerini fora etmek, kızların işlerini yapmaktan bundan sonra hoşuma gittiği amacıyla alelumum ayvaz işlerini açmak bundan sonra hoşuma gidiyor” diyen Aslan, “Maatteessüf kitaplarım yok. Zaman Zaman haberlerde okula revan çocukları görünce hoşuma gitmiyor. Bende istiyorum ama burada kalıyorum. Benle beraber 5 mektepli var burada. Kardan etraf kaza merkezine gidemiyoruz. Okusaydım avukat girmek istiyorum. Bildirme haddinden fazla Antalya’yı iptila ediyorum. Oraları görmeyi sahilde gezmeyi çok isterdim. Biraz farklılık boşaltmak geliyor içimden. Güzeşte senede haberlere çıkmıştım. Kendimi televizyonda gördüm bizim akrabalar beni aradı. Haddinden Fazla bahtiyar olmuştum. Burada yüzmek istiyorum hep mutluyum” ifadelerinde bulundu.

Share: