Sıla Şentürk’ün katil zanlısı ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı

Giresun’üstelik 16 yaşındaki Sıla Şentürk’ü öldüren Hüseyin Birey Gökçek, “çocuğa alın kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı.

Giresun 1. Bati Ukubet Mahkemesi’ndeki duruşmaya, sanık Hüseyin Duygusal Gökçek vakfedilmiş bulunduğu Van F Tipi Erdemli Güvenlikli Sınırlı Ceza İnfaz Kurumu’ndan Curcunalı ve Kaynak Enformatik Sistemi üzerinden katıldı. Sıla Şentürk’ün annesi Asiye ve babası Bekir Şentürk de duruşmada hazır bulundu.

Sanık Gökçek, sonuç savunmasında, çok pişman olduğunu tabir ederek, “Pişmanlığımı daha önceki duruşmalarda dile getiremedim. İfademde bile eksik cümleler kurdum. Soğukkanlılıkla işlemedim. Ölümü doğruluk ediyorum. Kısasa öyküler olmasından yanayım. Ailemin yüzüne da bakamıyorum böyle aynı yanlışlık işlediğim amacıyla. Psikolojim döküntü. Çok pişmanım bunu yaptığım amacıyla.” diye niteleyerek konuştu.

Savcılığın mütalaasını sunduğu duruşmada, ev avukatları sanığın canavarcasına hisle, taammüden ve bile bile çocuğu kanlı suçundan cezalandırılmasını istek etti.

Mahkeme heyeti, duruşmaya verilen aranın ardından kararını açıkladı. Hüseyin Birey Gökçek’e maktul Sıla Şentürk’e yönelik eylemi dolayısıyla “çocuğa karşı bilerek cani” suçundan ağırlaştırılmış müebbet mapus cezası veren yıldız bilimi, sanığın cezasında bile haksız kımıldatma indirimi uygulamadı.

Olay

Ankara’dan Giresun’a gelerek, Sıla Şentürk’ü ailesiyle yaşadığı Yalı Mahallesi’ndeki evinde 16 Şubat’ta bıçaklayarak öldüren Hüseyin Can Gökçek, Kalabalık-Giresun Hava Meydanı mevsuk yakalanmıştı.

Gökçek, mağdura yönelik “eşeysel istismar ve kişiyi hürriyetinden yoksun artırmak” suçlamasıyla tıpkısı davadan daha yargılanıyor. Bu davanın ati duruşması, Giresun 1. Kırıcı Ukubet Mahkemesi’nde 23 Sülale 2023’dahi görülecek.

Share: