Siirt’te 338 projeye 2 milyar 606 milyon 62 bin TL ivaz ayrıldı

Şırnak’ta, 2023 yılı 1. Aktarılma İl Eş Güdüm Müesses Toplantısı, Vali Osman Hacıbektaşoğlu başkanlığında gerçekleşti.

Vali Hacıbektaşoğlu başkanlığında gerçekleşen toplantıda; memleket genelinde düzenlenen yatırımlar ele alınarak, 2022 yılında yapımı tamamlanan, halen yapımı süren ve 2023 yılında hayata geçirilmesi planlanan envestisman ve projeler ile ilişkin umumi ayrımsız yorum yapıldı.

Kurul üyelerine hitap eden Vali Hacıbektaşoğlu, yer genelinde 2023 Aile kocaoğlan itibariyle 338 proje üzerinde çalışmalar yapıldığı, söz konusu projelere 2 bilyon 606 milyon 62 bin TL bedel ayrıldığı,1 bilyon 683 milyon 16 bin TL masraf yapıldığını, projelerin çağ nakdi gerçekleşmeleri yüzdelik 34 olduğu, 338 projeden 171’nin tamamlandığını, 96 projenin bitmeme ettiğini, 39 projenin ihale aşamasında olduğunu, 26 projeye da çeşitli nedenlerden dolayı daha başlanamadığını rapor etti.

Yatırımların tahakkuk seviyeleri matlup düzeyde olmadığını bildiren Vali Hacıbektaşoğlu, 2022 yılı yatırımları fiziksel gerçekleşmeler açısından matlup seviyede olmasa birlikte kabul edilebilir seviyede olduğunu belirterek, ilimizde yatırımların pres şartlara rağmen ve şuan bulunduğumuz kış mevsiminden belde duraksamalı çalışmaların mevsimin yarar olmaya başlamasından itibaren gurur ve kuruluşlar eliyle hızlandırılması için gereken seçme kalem çabanın gösterilmesi ve başlanamayan projelerin alelacele hayata geçirilmesi üzere lazım hassasiyetin gösterilmeleri üzerine ilgililere mir verdiğini belirtti.

Toplantıda elan sonradan yatırımcı yapılış müdürlerine tek biricik küçümseme veren Ilbay Hacıbektaşoğlu, koordinasyonu gerektiren hususların tabaka alınmasını istedi.

İl Eş Güdüm Yerleşmiş Toplantısı, yatırımcı kurumların çalışmaları ve projeleri üzerine yaptıkları sunumlar ile devam etti.

Toplantı böylecene umumi benzeri yorum fail Ilbay Hacıbektaşoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İnşallah 2023 yılı içerisinde Siirt İl Umum Kütüphanesi ve Kültür Sarayı doğru olacak. Siirt’te Cumhuriyetimizin 100. yılına reva bir şekilde haddinden fazla intizamlı benzeri proje tamamlanarak, bütün Siirtli vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuş olacak. Gine Siirt Kazı Bilimi Müzesi bile 2023 yılında planlandığı üzere çarkıt valilik binasında tamamlanıp Siirt’in hizmetine girmiş olacak. Bu yatırımlar şehrimizin hars, nutuk ve turizm yaşamına haddinden fazla balaban tıpkısı ekleme ayar katacaktır. 2023 yılında Cumhuriyetimizin 100. Yılında kâin yatırımlar artarak devam edecektir. Bu sene çokça henüz aşkın yatırımın tamamlandığını ve devreye alındığını bütün beraber göreceğiz. Bu yatırımların gerçekleşmesinde bizlere değme devir bindi veren ilkin Cumhurbaşkanımıza, bakanlarımıza, milletvekilimize, il başkanımıza, genel müdürlüklerimize, toprak müdürlüklerimize ve memleket müdürlüklerimize, yerli yönetimlerimize, işçisinden mühendisine kadar emeği sabık tam yaşama ve kuruluşlara teşekkürname ederim” dedi.

Siirt Valiliği Konuşma Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya; Kaymakamlar, Mıntıka Müdürleri, Uray Başkanları, amme gurur ve kuruluşların İl Müdürleri ve kâh sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı. – SİİRT

Share: