Seyit Torun: “Bugün İklim Krizi Çokça Nazik Değilse, CHP’li Belediyeler Yardımıyla”

Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı 3. Belediyeler Buluşması, Nilüfer Belediyesi’nin aile sahipliğinde Bursa’da yapıldı. Uray başkanlarının deneyimlerini ve iklim eylem planlarını paylaştığı buluşmada konuşan CHP Genel Komutan Yardımcısı Seyit Torun, “Belediyelerimiz, geleceği planlıyorlar. CHP’li belediyeler tarımda, enerjide, çevrede varlar, yenilenebilir enerji üzerine, temiz enerjiyi üretebilmek amacıyla gösterişli ceht içindeler. Bugün iklim krizi haddinden fazla şişman değilse, CHP’li belediyeler yardımıyla” dedi.

Karşıyaka Belediyesi’nin iklim değişikliğini ve dünyanın geleceğini tehdit fail bu krize karşı yerli yönetimler düzeyinde yapılması gerekenleri bahsetmek, konuya ilgilendiren bire bir kez haritası yakalamak üzere önderlik ettiği “Domestik Yönetimlerde Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı-Belediyeler Buluşması”nın üçüncüsü, Nilüfer Belediyesi familya sahipliğinde Bursa’da yapıldı.

Bursa Akademik Odalar Birliği Yerleşkesi’nde planlı buluşmaya, CHP Umumi Başkan Yardımcıları Seyit Torun, Ali Öztunç, Ahmet Akış ve Prof. Dr. Lale Karabıyık, CHP Bursa Milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Orhan Sarıbal, Erkan Aydın, Yüksel Özkan, Nilüfer Belediye Başkanı Toygar Yiğitlik, Karşıyaka Şehremini Cemil Tugay, Kadıköy Şehremini Şerdil Denge Odabaşı, Bodrum Belediye Reisi Ahmet Aras, Şişli Belediye Başkanı Muammer Elem, Seyhan Belediye Reisi Akif Kemal Akay ile Tepebaşı Belediye Başkan Yardımcısı Suat Yalnızoğlu, CHP Bursa İl Başkanı İsmet Esmer, eski periyot Nilüfer Belediye Reisi ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Bozbey ile CHP ve İYİ Parti toprak yönetimleri, akademisyenler ve belde gönüllüsü vatandaşlar katıldı.

Ev sahibi adına açım konuşmasını işleyen Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Yiğitlik, abuhava krizinin hayatın herhangi bir alanını etkileyen aynı bahis olduğuna ilgi çekti. Toptan ısınma, ekolojik dengenin bozulması ve kuraklığın yavaş yavaş kendini hissettirmeye başladığını tamlayan Başbuğ Erdem, “Bugün bizi muntazır abuhava krizi, temelde eş hatasından kaynaklanıyor. Eğer toplumların bunu fark etmesini sağlayabilirsek, bu gidişi değiştirebiliriz. Krizi durduramasak da, şiddetini azaltabiliriz” dedi.

Nilüfer’de bu konularda farkındalık yapmak için özel bir ceht sarf ettiklerini vurgulayan Başkan Yiğitlik, ortamında bulunulan süreçte tarımın mühim öneme eş olduğunu belirterek Nilüfer Belediyesi yerine bu konuda yaptıklarını paylaştı.

Üretime bindi çabalarını sürdürürken, iklim krizi hakkında farkındalık oluşturacak icraat dahi yaptıklarını tamlayan Başbuğ Fazilet, atık yönetimini kavrayışsız dönüşümü esas düzlük tıpkı tatlılıkla yürüttüklerini söyledi. Kompost ünitesi, nebati atık yağların ve atılan pillerin toplanması, gelgel ve akarsu kalitesi ölçümleri, karbon bukanak izinin azaltılması amacıyla park ve yeşil alanların artırılması ve bisiklet yolu ağının genişletilerek halkın çiftteker kullanımına isteklendirme edilmesi kabil çalışmaları birlikte anlatan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Yiğitlik, Türkiye’birlikte ilk defa tıpkı uray olarak Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifi’ni kurduklarını üstelik sözlerine ekledi. Başbuğ Erdem, 1 megavat kapasiteli Arazi Tipi Sıra Enerji Santrali kurma hazırlığı ortamında olduklarını dahi anlatarak, şu sözlerle çağrıda bulundu:

“Bunlar bizim çabalarımız, yapılacak haddinden fazla şey var tabii. epilog olarak diyorum ki dünya hepimize yeter, akıl ve bilimin ışığında, doğa ile barışık yaşarsak, üretime yönelir kişi potansiyelimizi hayata geçirirsek cümle krizleri aşabiliriz.”

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Kişmiri, bundan ahir dönemlerde yenilenebilir enerji ve iklim konusunun kendisini çokça henüz fazla hissettireceğini belirterek, böylesine mehabetli benzeri toplantının gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Küreselleşmeyle alay malay dünyanın zılgıt altında olduğunu tamlayan CHP Bursa Saylav Yüksel Özkan, “Cumhuriyet Altını El Partili belediyelerin, abuhava ve yenilenebilir enerji alanındaki farkındalık oluşturan örnek projeleri ve halkı bilinçlendirmeye yönelik çalışmaları bu noktada çokça eke. Bu konuda arsıulusal teşrikimesai kayıt” diyerek konuştu.

CHP Bursa Mebus Erkan Işıklı da Rusya ve Ukrayna savaşıyla birlikte yenilenebilir enerjinin öneminin haddinden fazla daha gani anlaşıldığını, Türkiye’nin iddialı tıpkısı abuhava kriziyle eylem planını uygulamaya koyması halinde milli gelirinin yüzde 7 oranında artacağına ilgi çekti.

Çağın yer kocaman sorunlarından birisinin iklim krizi olduğunu, dünyanın kayırıcı aracılığıyla değme güzeşte devir namevcut edildiğini söyleyen CHP Bursa Saylav Nurhayat Altaca Kayışoğlu ise “Doğayla ahenkli ayrımsız şekilde yaşamayı, üretmeyi ve tüketmeyi öğrenmemiz gerekiyor” diyerek konuştu.

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, acun ülkelerinin nema stratejilerinde geleneksel anlayışın beraberinde bundan sonra sürdürülebilir kalkınma temasının olduğunun altını çizdi. Karabıyık, yerli yönetimlerin çalışmalarının yanı sıra üniversite ve sanayi iş birliğinin de önemini vurguladı.

Erke ve Alt Çatı Projelerinden Mesul CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akış de konuşmasında dünyanın geleceğinin erke ve iklim olduğuna ilgi çekti. Nilüfer Belediyesi’nin 2016 yılında Türkiye’deki önce enerji kooperatifini ihdas çalışmalarının içinde meydan aldığını anlatan Akış, bu uygulamadan bilahare iktidarın, erke kooperatifleriyle ait aranjman ve uymazlık yaptığını söyledi. Yaşanabilir ayrımsız dünya için hem enerji hem birlikte tarımda sürdürülebilirliğin şart olduğunu tamlayan Atak, enerji verimliliğinin önemine de değindi.

İklim krizinin besin ve soylu erki krizi tetiklediğini belirterek, merkezi idarenin yapması gerekenleri muhalefetin yaptığını belirten Natür Hakları ve Yer Politikalarından Mesul CHP Genel Komutan Yardımcısı Mehabetli Öztünç, “Maalesef hükümet, kasaba üzerine çok duyarsız” dedi.

Yaşanılan konforun bedelinin aheste olduğuna dikkat çekici Yerli Yönetimlerden Sorumlu CHP Genel Komutan Yardımcısı Seyit Torun ise belediyelerin iklim ve eneri kriziyle ilgili çetin benzeri çabalama zarfında olduklarını söyledi. CHP’li belediyelerin merkezi iktidarın hal bulmadığı zorlu çokça soruna halk attığını belirten Torun, “Belediyelerimiz, geleceği planlıyorlar. CHP’li belediyeler tarımda, enerjide, çevrede varlar, yenilenebilir enerji üzerine, temiz enerjiyi üretebilmek amacıyla güç ceht içindeler. Bugün abuhava krizi haddinden fazla şişman değilse, CHP’li belediyeler yardımıyla” diye niteleyerek konuştu.

Buluşmada kayran düzlük şehremaneti başkanları de şimdiye kadar abuhava kriziyle savaş üzere hayata geçirdikleri projeleri ve imdi yapmayı planladıkları projeleri paylaştı.

İklim değişikliği ve sürdürülebilir erke için Başkanlar Sözleşmesi’ne imza koyduklarını belirten Bodrum Belediye Reisi Ahmet Aras, bu kapsamda yaptıkları çalışmalara sivil toplumu dahi dahil ettiklerini söyledi. Avrupa Birliği’nin belde ve abuhava kriziyle mücadele üzere ortaya koyduğu hedefleri Bodrum’dahi gerçekleştirmekte azimli olduklarını tamlayan Aras, fikirli şehir ve dijitalleşmenin, erke verimliliği ile karbon emisyonunu kısıntı noktasında muhteşem olduğuna değindi. Aras, bu kapsamda Bodrum’da yaptıkları çalışmaları paylaştı.

Kadıköy Şehremini Şerdil Angarya Odabaşı dahi “Kadıköy Belediyesi dünyanın eş sorunu haline mevrut global iklim krizi ile mücadeleye yönelik Sürdürülebilir Erke ve İklim Uyarlama Gösteri Planlarını 2018 yılında hazırladı ve 2030 yılına büyüklüğünde camekân gazı emisyonlarını yüzde 40 oranında azaltmayı taahhüt etti” diyerek konuştu. Yağmur suyu ve boz suların baştan kullanımına müteveccih başlattıkları projeyi anlatan Odabaşı, Atıksız Dirim Dükkanı, Atıksız Hayat Sokağı, Şehir Bostanları gibi projeleri karşı de bilgi verdi.

Karşıyaka Şehremini Cemil Tugay de evvel yapılacak işin su, enerji ve besin krizini çevirmek olduğunu belirterek, kayran altı akarsu rezervlerinin kullanımı, ekincilik alanlarının çoğaltılması, abuhava dostu gastronomi anlayışının genişletilmesi gibi konular olduğunu belirtti. Tuğgeneral,  şehir ortamında tarımın görüntü olmadığını belirterek, “Akıllıcasına yönetilirse şehir süresince ekincilik kalburüstü tamam. Yer ferah kat sayı Hollanda” dedi.

İklim kriziyle mücadele üzere cebin gösteri planını hazırladıklarını kaydeden Nilüfer Şehremini Turgay Erdem ise “Bu hedefle, yeşil alanları 2024 yılına kadar kişi başına 19 metrekareye tart hedefimiz var. Antrparantez velespit yolu ağımız anbean büyüyor. Bu konuda Türkiye’de ikinci ilçeyiz.  Çocukları, gençleri, abuhava krizi konusunda bilinçlendirecek çalışmalar yapıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Seyhan Belediye Reisi Akif Kemal Akay birlikte CHP’li belediyeler yerine birbirlerinden emsal aldıkları gür uygulamaları kentlerinde hayata geçirdiklerini söyledi. Akay, Seyhan’üstelik önceliğin tarım olduğunu belirterek, tarımda erke tasarrufu bulmak üzere geliştirdikleri projelerden bahsetti.

İklim krizi üzerine şimdiden ilaç alınmazsa çokça geç kalınacağı uyarısında bulunan Şişli Belediye Reisi Yaşamış Izdırap ise yeşil kayran konusunda sunma geda ilçe olan Şişli’dahi yeşil kayran rekzetmek üzere yaptıkları çalışmaları anlattı. Biberli, okulların bahçelerindeki betonları kırarak buralarda öğrenciler için bostanlar oluşturduklarını söyledi.

Tepebaşı Belediye Başkan Yardımcısı Suat Yalnızoğlu dahi Türkiye’de beyinli site projesini hayata nâkil evvel uray olduklarını belirterek, aptal binalarla ait vukuf verdi.Share: