Serpme kahvaltı devri bitiyor: Diyarbakır’daki işletmeler karara destek veriyor

Tepeden Inme kahvaltı devri bitiyor: Diyarbakır’daki işletmeler karara destek veriyor

DİYARBAKIR – Birlik Restoranlar ve Turizmciler Derneği Başkanı Ramazan Bingöl, aracılığıyla yapılan izah ile serpme kahvaltı sonuç buluyor. Şark ve Güneydoğu bile angın kahvaltılarıyla bildik şehirlerden Diyarbakır’dan bile israfa alın işletmeler karara bindi vererek porsiyon sisteminin uygulanmasını ve tüketiciye özel menü oluşturularak tüketimi azaltacağını söyledi.

Ülke genelinde son zamanlarda tepeden inme kahvaltıya ikbal arttı. Mecmu Restoranlar ve Turizmciler Derneği Başkanı Ramazan Bingöl, serpme kahvaltının talih genelinde almanak 100 bilyon TL’yi bulan israfa neden olduğunu açıkladı. Tedbir zincirleri ile yapılan araştırma Türkiye’de yaklaşık 18 milyon titrem gıdanın savurganlık edildiğini ortaya koydu. Vatandaşlar tarafından değme ne kadar seviliyor olsa üstelik elde edilen son verilere göre ortaya çıkan tutumsuzluk sürecini ve ürünlerin yenmeyerek yarısından fazlasının çöpe gittiğinin serme kahvaltı uygulaması sona eriyor. Restoranlarda evet bile kafelerde zata mahsus porsiyon kahvaltı yerini algı olan uygulama yakın zamanda devreye girmeye hazırlanırken Maşrık ve Güneydoğu bile anılmış kahvaltılarıyla bildik şehirlerden Diyarbakır’dan üstelik işletmeler karara bindi vererek vatandaşların tüketiminin azalacağını ve maliyetlerinin dahi düşeceğini kaydetti. Yaklaşık tüketicinin yüzde 50 karaca geçeceği serpme ağ kahvaltı sistemi istediğini istediği kadar yiyecek usulüyle elde edilecek artırım sistemi benzeri devri henüz kapattı.

“Yapıt çokluğu katıksız beslenmeyi namevcut ediyor”

Ürünlerin kahvaltı masasında şiddetli tüketimi ve israfından kaynaklı katıksız yöntemlerle üretilen ürünlerin yetişmediğini ve tepeden inme kahvaltılarda hazır azık usulü yapıldığını aktaran tabelasız kahvaltıcı namına tanıdık ve saf üretimiyle mezkûr Alaadin Tığ, alınan karara destek verdiğini vurgulayarak 2003’ten beri porsiyon sistemiyle çalıştığını söyledi. Kılıç, “Serpme kahvaltıdan dünya devlet ekonomisine almanak milyonlarca engel veriyor değişmeyen artık. 2003’ten beri esasta bu mücadelenin içindeyiz, zaman bunun gündeme gelmesi daha sevindirici bunu destekliyoruz. Çünkü hemencecik serian ülkenin her ilinde gastronomi etkinlikleri düzenleniyor. Bu laf işlenmeliydi tamda eskiden münfail bire bir karar. Bizde müşterilerimize bütün yiyebildiğiniz büyüklüğünde cebin, ödeye bildiğiniz kadar ödeyin. Bununla israfı önlemiş olacağız. Afiyet açısından da porsiyon yöntemi en oylumlu formül” dedi.

“Diyarbakır kahvaltısı çıktı ülkeyi aşmış durumda, dışardan gelen yerli ve ecnebi turistler genelde tepeden inme kahvaltı yeğleme ettikleri amacıyla bizde tahakküm durumda kalıyoruz” diyen Tığ, “İşletmeciler yerine bu durumdan bizde rahatsızız, görsellik, gözü doyurmak yada bir saf cazibe tahsis etmek amacıyla serpme ağ kahvaltı tercih ediliyor. Doğala tükenmek tepeden inme kahvaltıda yumruk, bire bir turizm bölgesinde günde benzeri işletme 500 kahvaltı attığını farz edersek bunun doğal namına yetişmesi çok print. Bu icap istemez kalitesizliğe yansıyor, dosdoğru sönümsüz insanlar porsiyon usulüyle giderse ürünlerde lezzette almış peki” diye konuştu.

“Müşterinin isteği üzerine menü hazırlanması gerekiyor”

Emsal ile 60 tabağın 100 TL’ye geldiğini o 60 tabakta nitelik ve hizmet aramamak gerektiğini aktaran Tığ, “Tığ işletmemizde porsiyon usulü kahvaltı içecek karışma 30 TL’ye geliyor, amma serpmeye gidildiğinde rastgele yayın bir maliyet ve buda müşteriye yansıyor. Buda iki yan için beis, yemediği ürüne servet veriyor buda kendilerinin ekonomisine de kötülük veriyor. Birçok kahvaltılarda 3 tür reçel masaya gidiyor, kimsede o kadar kök reçel yemiyor. Yetkililerin aldığı kararı sonuna büyüklüğünde destekliyoruz ve elimizden ne geliyorsa yaparız. Müşterinin isteği üstüne yemek listesi hazırlanması gerekiyor, bizim verdiğimiz menülerle müşteriye yiyecek zorunluluğu getirilmemeli, müşteriye taban konulmaması geçişsiz, porsiyon usulüyle sunmak gerekiyor doymuyorsa porsiyonu artırılır ve savurganlık olmadan yediğini öder buda yediğini ödediği üzere bahtiyar olmasını sağlar” değerlendirmesinde bulundu.

Share: