Senegalli Mustafa, Cizreli çocuklarla hem eğlendi hem üstelik eğlendirdi

– Senegalli Mustafa, Cizreli çocuklarla hem eğlendi hem birlikte eğlendirdi

ŞIRNAK – Acun Etnospor Konfederasyonu Birikim Merkezinin daveti üzerine Şırnak’a mevrut ve 10 yıldır Türkiye’birlikte hararetli Afrika kökenli Senegalli Mustafa Ndiaye, Cizreli çocuklarla geleneksel oyunlar oynayarak hem eğlendi, hem bile eğlendirdi.

Cizre Kaymakamlığı, İlçe Milli Terbiye Müdürlüğü, Bilgisizlik ve Spor İlçe Müdürlüğünün Dünya Etnospor Konfederasyonu Repertuvar Merkezinin’de desteğiyle öğrencilere müteveccih tevhit ettiği Geleneksel Hars ve Spor Şenliği Toyluk merkezinde devam ediyor. Dünya Etnospor Konfederasyonu Birikim Merkezi’nin davetlisi namına Şırnak’a gelen Senegalli Mustafa Ndiaye, Cizreli çocuklarla okçuluk, soğurma güreşi, mangala, ok savaşları, dal kapama, 9 taş, 3 taş ve topaç üzere geleneksel oyunlar oynayarak hem eğlendi hem da çocuklara unutmayacakları dörtköşe dakikalar yaşattı.

“Oyunlarla çocukluğumuza döndük”

Cizreli çocukların ilk defa benzeri Afrikalı gördüğüne aksan işleyen Ndiaye, “Çocuklarla baziçe oynadık, yüzlerini gülümsetmeye çalıştık, onlarla geçirdiğimiz tedricen onların hatıralarında düzlük dinmeye çalıştık. Oynadığımız oyunlarla çocukluğumuza geri döndük. Hakeza teknolojik aynı çağda çocukların telefonlara sarılıp içeriye kapandığı ayrımsız çağda onlara değişik oyunlar öğretmek, kendileri beyninde oynayabilecekleri oyunlar öğretmek çok sunturlu tıpkı husus” ifadelerini kullandı.

“Hem oynadık, hem eğlendik”

Küçüklüğünde çokça değişik oyunlar oynadığını ancak aktüel çocukların bu çeşit oyunların isimlerini bile bilmediğini tamlayan Ndiaye, “Zaman Cizre’de çocuklarla o geleneksel oyunları tavlamak, o oyunları öğretmeye gitmek. O oyunlarla tanıtmak çok pir bir duyguydu. Çocuklarla birlikte bu anadan görme oyunları hem oynadık hem eğlendik. Çocukların bana ilgisi muhteşemdi değme çocuk benimle foto çektirmek ve kendileri ile uygun ilgilenmemi istedi. Bu birlikte hayatımdaki yeryüzü güzel duygulardan bir tanesiydi. Amma hangi hikmetse onlarla oynadığım rastgele oyunda beni yendiler. Artık bambaşka maçlara bakacağız” şeklinde konuştu.

Share: