ŞEHİT GÜVENLİK KORUCUSU ENCÜ, BİRÇOK OPERASYONA GÖNÜLLÜ KATILMIŞ -EKİYLE YENİDEN

ŞIRNAK’ta, ‘Aziz Kuşatma Bağ Bozumu Şita-23 Şehit Uyanık Yüzbaşı Yunus Çelebi Operasyonu’nda teröristlerle çıkan çatışmada martir olan güvenlik korucusu Iyilik Encü’nün (45), koruculardan oluşan ‘Fırtına Özel Cerrahi Müdahale Timi’nin başında olduğu ve bölgeyi çok gür bildiği amacıyla birçok operasyona fahri katıldığı belirtildi. El, Pençe Kilit, El Kaplan ve Aziz Kuşatma gibi ancak içi ve yurt dışında bir nice operasyonda fariza düzlük Şehit Encü’nün oğlu Hazar Encü (19), Şehidimiz 27 yıldır işin içerisinde. Vatanı amacıyla savaşarak var olan biriydi. Allah’a şükürler olsun bellek yerde kalmadı dedi.

Şırnak’ta planlı ‘Aziz Kuşatma Sonbahar Şita-23 Martir Güllabi Yüzbaşı Yunus Çelebi Operasyonu’nda Bestler Dereler bölgesinde 22 Ocak’ta teröristlerle sâdır çatışmada asayiş korucusu Ihsan Encü martir oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, toplumsal iletişim araçları hesabından yaptığı paylaşımda şehit Encü üzere, Aynı yiğit bugün şehadete koştu. O, söylence idi. Onun efsanesi, cesareti, yüreği, sadakati. Aziz Abluka Sonbahar Şita-23 Operasyonu’nda Bestler Dereler’bile Şehit sakıt Kahraman Korucumuz Tim Komutanımız Uludereli Iyilik Encü’ye Rabb’im rahmet eylesin, Ruhun neşeli, mekanın behişt olsun ifadelerini kullandı.

Encü’nün cenazesi Şırnak’ta düzenlenen törenin arkası sıra Uludere ilçesi Gülyazı köyünde toprağa verildi. İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Vali Osman Âlim ve Uyanık Umumi Komutanı Orgeneral Arif Vahim ile Şırnak’a gelip, 3 bala babası şehidin ailesini mülakat ederek taziyelerini iletti. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan de Bakan Aristokrat’nun çökertme telefonundan görüştüğü şehidin ailesine taziyelerini iletti.

FIRTINA HUSUSI TİMİ KOMUTANI

Armağan Encü’nün, 18 yaşında asayiş korucusu olduğu, martir düştüğü güne kadar dahi terörle mücadelede aktif alım çalım aldığı kaydedildi. Encü’nün, Irak, Kato Dağı, Gabar Dağı, Bestler Dereler bölgesi ve Cudi Dağı’ndaki operasyonlarda sıkça fariza aldığı, 90’lı yıllarda yavru yaşta PKK terör örgütüne karşı verdiği mücadeleyle bölge halkı amacıyla belirsiz aynı yiğit olduğu anlatım edildi. Encü’nün, başarıları zımnında beş altı sene içre asayiş korucularından oluşan ‘Fırtına Özel Cerrahi Müdahale Timi’nin başına geçtiği, operasyonlarda bir nice teröristin işsiz ağıl getirilmesinde hareketli fiyaka aldığı bildirildi. Kayra Encü’nün Şırnak’ta tüm bölgeleri çok gani bildiği, bir nice operasyona birlikte timiyle gönüllü katıldığı belirtildi. Encü’nün operasyonlardaki başarılarından yağlık haddinden fazla sayıda hediye üstelik aldığı ifade edildi.

‘ÖNCELİĞİ TERÖRLE MÜCADELEYDİ, ŞEHİDİMİZİN KANI YERDE KALMADI’

Bu arada, Atıfet Encü’nün şehit olduğu ‘Muazzez Kuşatma Güz Kış-23 Şehit Açıkgöz Yüzbaşı Yunus Çelebi Operasyonu’nda 6 yıldırıcı aylak hale getirildi.

Şehidin oğlu Barış Encü, babasının kanının yerde kalmadığını tabir ederek, Şehidimiz 27 yıldır bu işin içerisinde ve daima operasyonlara giderdi. Yolundan tek şaşmazdı. Önceliği operasyonlar ve terörle mücadeleydi ve vatanı için savaşarak var olan biriydi. Allah’a şükürler olsun, şehidimizin beyin yerde kalmadı. Alnımız engelsiz ve rahatlıkla uyuyabiliriz. Babamın düşünce yerde kalmadı. Görev arkadaşlarına, devletimize, teşekkürlerimizi iletiyoruz. Çok mutlu olduk, bizi yalnız bırakmadılar. Valimiz, bütün komutanlarımız hepsi yanımızda oldular. Bunun amacıyla minnettarız dedi.

‘BABAMI SERENCAM GÖRÜŞÜM O OLDU’

Babasının önceki operasyonda kıyafetleri yırtıldığı için eskimemiş çul aldığını tamlayan Encü, Kıyafetleri giyip aynanın karşısına geçti. Bana dönerek ‘oğlum kuşkusuz oldu’ diye niteleyerek sormuştu. Uzun müddet aynanın karşısında kaldı. Babamı serencam görüşüm, o oldu. Diyecek aşkın ayrımsız molekül namevcut. Vatan sıhhatli olsun. Bilcümle şehitlerimizin mekanı behişt olsun ifadelerini kullandı.

Babasını serencam kendisine göreve giderken gördüğünü tamlayan özge oğlu Umut Encü ise Babam çok güçlüydü. Vatanını, milletini ve bayrağını dost biriydi. Bitmeme eden operasyonlarda şehidimizin us yerde kalmadı. Devletimize çok teşekkürname ediyoruz. Yurt iyi olsun. en son saat 5’te uyanarak göreve gidecekti. Ben dahi uyandım arabaya binene büyüklüğünde ona eşlik ettim. Arkası Sıra göreve gitti dedi.

Share: