Şehit asayiş korucusu Encü, birçok operasyona fahri katma

ŞIRNAK’ta, ‘Aziz Kuşatma Bağ Bozumu Kış-23 Martir Açıkgöz Yüzbaşı Yunus Çelebi Operasyonu’nda teröristlerle sâdır çatışmada şehit olan düzenlilik korucusu Iyilik Encü’nün (45), koruculardan oluşan ‘Fırtına Hususi Faaliyetler Timi’nin başında olduğu ve bölgeyi çok iyi bildiği amacıyla bir nice operasyona gönüllü katıldığı belirtildi. Pençe, El Kilit, Pençe Kaplan ve Aziz Kuşatma üzere ensiz içi ve sınırlı dışında bir nice operasyonda görev alan Şehit Encü’nün oğlu Sulh Encü (19), “Şehidimiz 27 yıldır işin içerisinde. Vatanı için savaşarak var olan biriydi. Allah’a şükürler olsun beyin yerde kalmadı” dedi.

Şırnak’ta planlı ‘Muazzez Kuşatma Bağ Bozumu Şita-23 Martir Cingöz Yüzbaşı Yunus Çelebi Operasyonu’nda Bestler Dereler bölgesinde 22 Ocak’ta teröristlerle sâdır çatışmada düzenlilik korucusu Armağan Encü martir oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, toplumsal iletişim araçları hesabından yaptığı paylaşımda martir Encü amacıyla, “Bir alp zaman şehadete koştu. O, efsane idi. Onun efsanesi, cesareti, yüreği, sadakati. Muazzez Kuşatma Sonbahar Kış-23 Operasyonu’nda Bestler Dereler’dahi Şehit sakıt Kahraman Korucumuz Tim Komutanımız Uludereli Armağan Encü’ye Rabb’im yağmur eylesin, Ruhun ferih, mekanın behişt olsun” ifadelerini kullandı.

Encü’nün cenazesi Şırnak’ta düzenlenen törenin arkası sıra Uludere ilçesi Gülyazı köyünde toprağa verildi. İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Vali Osman Bilim Adamı ve Açıkgöz Genel Komutanı Orgeneral Arif Okkalı ile Şırnak’a gelip, 3 yavru babası şehidin ailesini mülakat ederek taziyelerini iletti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Nazır Aristokrat’nun çökertme telefonundan görüştüğü şehidin ailesine taziyelerini iletti.FIRTINA HUSUSI TİMİ KOMUTANINimet Encü’nün, 18 yaşında asayiş korucusu olduğu, martir düştüğü güne büyüklüğünde üstelik terörle mücadelede faal cafcaf aldığı kaydedildi. Encü’nün, Irak, Kato Dağı, Gabar Dağı, Bestler Dereler bölgesi ve Cudi Dağı’ndaki operasyonlarda sık sık görev aldığı, 90’lı yıllarda çocuk yaşta PKK yıldırı örgütüne karşı verdiği mücadeleyle bölge halkı için belirsiz aynı kahraman olduğu tabir edildi. Encü’nün, başarıları nedeniyle beş altı yıl zarfında düzenlilik korucularından oluşan ‘Fırtına Hususi Işler Timi’nin başına geçtiği, operasyonlarda birçok teröristin etkisiz ayla getirilmesinde aktif cafcaf aldığı bildirildi. Ihsan Encü’nün Şırnak’ta bilcümle bölgeleri çokça gani bildiği, bir nice operasyona üstelik timiyle fahri katıldığı belirtildi. Encü’nün operasyonlardaki başarılarından ekolojik ortam çokça sayıda armağan birlikte aldığı ifade edildi.’ÖNCELİĞİ TERÖRLE MÜCADELEYDİ, ŞEHİDİMİZİN KANI YERDE KALMADI’Bu arada, Kayra Encü’nün şehit olduğu ‘Eren Kuşatma Güz Kış-23 Şehit Uyanık Yüzbaşı Yunus Çelebi Operasyonu’nda 6 yıldırıcı süreduran kuzuluk getirildi.Şehidin oğlu Barış Encü, babasının kanının yerde kalmadığını ifade ederek, “Şehidimiz 27 yıldır bu işin içerisinde ve daim operasyonlara giderdi. Yolundan hiç şaşmazdı. Önceliği operasyonlar ve terörle mücadeleydi ve vatanı amacıyla savaşarak var olan biriydi. Allah’a şükürler olsun, şehidimizin hatır yerde kalmadı. Alnımız kilitsiz küreksiz ve rahatlıkla uyuyabiliriz. Babamın karın yerde kalmadı. Fariza arkadaşlarına, devletimize, teşekkürlerimizi iletiyoruz. Haddinden Fazla bahtiyar olduk, bizi boydak bırakmadılar. Valimiz, hep komutanlarımız kâffesi yanımızda oldular. Bunun için minnettarız” dedi.’BABAMI SERENCAM GÖRÜŞÜM O OLDU’Babasının eski operasyonda kıyafetleri yırtıldığı için yeni üzeri aldığını tamlayan Encü, “Kıyafetleri giyip aynanın karşısına geçti. Bana dönerek ‘oğlum elbet oldu’ diye sormuştu. Uzun süre aynanın karşısında kaldı. Babamı akibet görüşüm, o oldu. Diyecek fazla aynı şey yok. Yurt sıhhatli olsun. Hep şehitlerimizin mekanı cennet olsun” ifadelerini kullandı.

Babasını son yerine göreve giderken gördüğünü belirten sair oğlu Düş Encü ise “Babam haddinden fazla güçlüydü. Vatanını, milletini ve bayrağını dost biriydi. Bitmeme eden operasyonlarda şehidimizin karın yerde kalmadı. Devletimize haddinden fazla teşekkür ediyoruz. Yurt salim olsun. en son saat 5’te uyanarak göreve gidecekti. Ego üstelik uyandım arabaya binene büyüklüğünde ona haremlik ettim. Ardından göreve gitti” dedi.

Share: