SBTÜ avuç içi büyüklüğündeki dev sarımsağı çoğaltılmayı başardı

SBTÜ avuç içi büyüklüğündeki dev sarımsağı çoğaltılmayı başardı

Sivas Haber ve Teknoloji Üniversitesi Türkiye’üstelik yetişen sarımsak genotiplerini çımbar ucu kültürü yöntemi ile çoğaltmayı başararak 1 diş sarımsaktan yüzlerce sarımsak elde etti, avuç içi büyüklüğündeki dev sarımsak üretimi bu şekilde yaygınlaştırılmış olacak

SİVAS – Sivas Olgun ve Uygulayım Bilimi Üniversitesi Türkiye’üstelik yetişen sarımsak genotiplerini cımbar ucu kültürü yöntemi ile çoğaltmayı başararak 1 diş sarımsaktan yüzlerce sarımsak elde etti, apaz içi büyüklüğündeki süper sarımsak üretimi bu şekilde yaygınlaştırılmış olacak.

Sivas Olgun ve Uygulayım Bilimi Üniversitesi büyüklük tarımın gelişmesi namına yaptığı ARGE çalışmalarıyla dikkatleri üstüne çekiyor. Üniversitede akıbet olarak bitki nesiç kültürü laboratuvarlarına farklı yörelerden getirilen doğal sarımsaklar ve tescili alınmış sarımsaklar üstünde laboratuvar çalışmaları yapılıyor.

SBTÜ akademisyenleri, tescili alınmış Kastamonu Taşköprü ve Sazak Alata sarımsaklarının yanısıra; Kırklareli, Kıbrıs, Kilis illerinde doğada kendinden yetişen sarımsaklar üzerinde çalışarak, 1 diş sarımsaktan yüzlerce sarımsak üretmeyi başardı.

Üzerinde çalışılan sarımsak türlerinden tescilli Alata sarımsağı, diş sayısı ve boyutuyla özen çekiyor. Gayrı sarımsaklardan 4-5 ikmal büyüklükteki bu asıl köklenme aşamasının ardından araziye aktarımı yapılarak üretime sunulacak. Tıpkı biricik calip yekpare tıpkı sarımsak kadar olan Alata sarımsağı ‘dev sarımsak’ yerine biliniyor.

Süper dev sarımsak özen çekiyor

SBTÜ Ekincilik Bilimleri ve Uygulayım Bilimi Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi. Gökhan Baktemur, üstünde çalıştıkları sarımsakların laboratuvar koşullarında yetiştirildiğini belirterek, “Sarımsak ülkemizde ve dünyada yetiştiriciliği yapılan çok bir asıl. Besleyiciliğin beraberinde soframızın de elzem tıpkısı sebzesi. Antioksidanca de ensesi kalın olması bu sebze türünün önemini çıktı ortaya çıkarıyor. Tığ nesiç kültürü laboratuvarımızda ayrımlı iklimlerden topladığımız sarımsaklar ve Türkiye’bile yetiştirilmiş tescilli olan sarımsaklarımızın in vitro koşullarda yetiştiriciliğine yönelik icraat yapıyoruz. Türkiye’dahi genişlik çok sarımsak yetiştiriciliği Güneydoğu Küçük Asya ve Karadeniz bölgelerinde yapılıyor. Sunma fazla üreten iller den birisi dahi Kastamonu Taşköprü sarımsağıdır. Biz burada ARGE çerçevesinde yaptığımız çalışmalar doğadan topladığımız zat alanlarında yetişen sarımsaklar ve tescillenmiş olan sarımsakları laboratuvar koşullarında yetiştirip yetiştirilemediğine yönelik icraat yapıyoruz. Kastamonu sarımsağı, Alata sarımsağı ve Kırklareli, Kıbrıs, Kilis taraflarından doğada yalnız başına bilgili olan sarımsakları toplayarak laboratuvar koşullarında yetiştiriciliğini yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Share: